Strona główna Piłka nożna Europejskie puchary Polska Lotto Ekstraklasa spada w rankingu UEFA

Polska Lotto Ekstraklasa spada w rankingu UEFA

0

W najnowszym rankingu UEFA polska liga spadła z 18 pozycji, którą zajmowała po zeszłym sezonie. Niestety słaba postawa polskich zespołów w eliminacjach Ligi Europy i przepadające punkty z sezonu 11/12 sprawiają, że w najnowszym rankingu plasujemy się na 22 pozycji.

Po III rundach eliminacyjnych Ligi Mistrzów i Ligi Europy o punkty w rankingu UEFA walczy już tylko Legia Warszawa. Fatalna postawa Piasta Gliwice i Cracovii sprawiają, że punkty zdobyte przez Zagłębie Lubin (odpadli dopiero w III fazie eliminacji LE) nie znaczą aż tak wiele.

Ranking UEFA tworzony jest na podstawie wyników w europejskich pucharach, jakie zespoły z danej ligi osiągały we wcześniejszych pięciu sezonach). I tak, w latach 2014-2016 zajmowaliśmy kolejno 21, 19 i 18 pozycję.

Niestety, przed rozpoczęciem tego sezonu, UEFA przestała liczyć punkty z rozgrywek 2011/2012. Spowodowało to spadek naszej ligi na 21 pozycję. Po ostatniej rundzie kwalifikacji Ligi Europy UEFA na nowo podliczyła punkty.

Lotto Ekstraklasa po III fazie kwalifikacji Ligi Europy spadła na 22 lokatę w europejskim rankingu. Zgromadziła ona do tej pory 1500 punktów (wygrane i remisy Legii oraz Zagłębia). Wyprzedzili nas Duńczycy, a odskoczyli Austriacy, Białorusini czy Szwedzi.

Co daje ranking UEFA i o co warto się bić? Otóż, warto walczyć o czołową “15”, bowiem miejsca 13-15 zezwalają na wystawienie dwóch zespołów w eliminacjach LM oraz trzech w eliminacjach LE. Obecnie pozycje te zajmują Holendrzy, Chorwaci oraz Grecy.

Komentarze