Strona główna Piłka nożna EURO 2016: Ile zarobią polskie kluby?

EURO 2016: Ile zarobią polskie kluby?

0
Foto: uefa.com

Turniej Mistrzostw Europy trwa na boiskach Francji. Polskie kluby mają tam swoich zawodników, co sprawia, że kasy klubowe zostaną wzbogacone o solidną dawkę gotówki.

Wedle danych ECA (Europejskie Stowarzyszenie Klubów), europejska federacja przekażą blisko 150 mln Euro rekompensaty dla klubów, w których zawodnicy występują na turnieju EURO.

Pieniądze dla klubów są przyznawane już od pojawienie się zawodnika na zgrupowaniu przed turniejem. Każda drużyna spędzi na mistrzostwach po minimum 10 dni w trakcie zmagań grupowych, doliczyć do tego należy też 14 dni poprzedzających pierwszy mecz w trakcie turnieju. Każdy dzień spędzony przez gracza na zgrupowaniu to blisko 5,5 tys. Euro do klubowej kay, zatem w razie szybkiego odpadnięcia klub wzbogaci się o 132 tys. Euro. W przypadku wygrania turnieju, klub każdego z Mistrzów Europy wzbogaci się o około 242 tys. euro. Żeby nie było tak łatwo, jest warunek otrzymania takiej sumy. Mianowicie zawodnik musi min. 2 lata wstecz być zawodnikiem danego klubu.

Od czasu ostatnich Mistrzostw, kluby dostają 4 600 Euro za występ swojego zawodnika począwszy od eliminacji, aż do finału turnieju. Podział tych pieniędzy jednak jest na razie utajniony i dopiero po rozegraniu Euro 2016 konkretne stawki zostaną podane do publicznej wiadomości.

Reprezentanci polskich klubów na Euro:

Legia Warszawa
(Duda, Jodłowiec, Nikolić, Pazdan, Jędrzejczyk)
Lech Poznań (Kadar, Linetty, Lovrencsics)
Lechia Gdańsk (Wawrzyniak, Peszko)
Wisła Kraków (Guzmics, Mączyńsk)
Cracovia (Kapustka)
Zagłębie Lubin (Starzyński)

Komentarze