Holendrzy stłamsili Amerykanów. Oranje w ćwierćfinale MŚ 2022

3 gru 2022, 18:18

Holendrzy pokonali 3:1 piłkarzy USA w 1/8 finału Mistrzostw Świata w Katarze i jako pierwsi meldują się w ćwierćfinale. Reprezentacja Oranje przeważała przez większość czasu w tym spotkaniu, a gdy Amerykanie mieli swoje okazje, to na drodze stawał im broniący bramki Andries Noppert. Gole strzelali Depay, Blind, Dumfries oraz Wright.

USA atakowały, ale to Holandia wygrała

Spotkanie Holandia – USA rozpoczęło się z mocnym przytupem. Oba zespoły już od pierwszego gwizdka prezentowały znaczną intensywność. Ostatnie co można byłoby powiedzieć o pierwszych minutach pierwszego meczu fazy pucharowej, to nuda. Już w 2. minucie świetną okazję miał Christian Pulisic, ale piłkarz grający na co dzień w Chelsea Londyn musiał obejść się smakiem. Niewykorzystana sytuacja szybko się zemściła, ponieważ w 10. minucie Holendrów na prowadzenie wyprowadził Memphis Depay.

Wiele wskazywało na to, że do końca pierwszej połowy już nic więcej się nie wydarzy. Gra wyraźnie zwolniła i brakowało klarownych sytuacji pod jedną i drugą bramką. Być może była to zasłona Amerykanów, których w 43. minucie groźnym strzałem na bramkę Nopperta pobudził Weah. Podopieczni Gregga Berhaltera wyczuli, że jest to szansa na wyrównanie wyniku, ale sprytnie na swoją korzyść obrócili to Holendrzy i po golu Blinda prowadzili już 2:0.

Druga połowa rozpoczęła się bardzo podobnie do pierwszej. USA od razu odważnie zaatakowała bramkę rywali, ale już po chwili piłkarze Louisa van Gaala przejęli kontrolę nad grą. Amerykański bramkarz kilka razy popisał się świetną interwencją i utrzymał swoją drużynę w grze.

Pierwsza bardzo groźna sytuacja, po której mógł paść gol kontaktowy nastąpiła w 75. minucie, gdy Depay wystawił piłkę rywalowi, ale piłkę zmierzającą do bramki wybił Dumfries. Pobudzeni Amerykanie dopięli jednak swego i minutę później gola na 2:1 strzelił Haji Wright. Chwilę później byli blisko remisu, ale skończyło się na golu Dumfriesa dla Oranje.

Zdecydowanie najlepszym piłkarzem na boisku był Denzel Dumfries. Piłkarz Interu Mediolan, którego nominalną pozycją jest formacja obronna popisał się dwoma asystami oraz jednym golem. Osobne wyróżnienie należy się również van Gaalowi. Holenderski szkoleniowiec kolejny raz pokazał, że jego kunszt taktyczny może przechylić szalę zwycięstwa.