Ile zarobi Szymon Marciniak za finał Ligi Mistrzów? Jak wyglądają liczby za cały sezon?

Aktualizacja: 9 cze 2023, 11:55
8 cze 2023, 22:45

UEFA podjęła decyzję, aby drugi raz w historii sędzia, który prowadził półfinał Ligi Mistrzów, odpowiadał również za wielki finał. Tym sposobem 10 czerwca w Stambule nad przebiegiem meczu pomiędzy Manchesterem City i Interem Mediolan czuwać będzie Szymon Marciniak. Jakie pieniądze otrzyma Polak za drugi niezwykle ważny finał w ciągu pół roku? Wbrew pozorom udział w takim meczu nie gwarantuje większych zarobków.

Szymon Marciniak kończy sezon życia – sportowo i finansowo

Mecze Ligi Mistrzów sędziują oczywiście najlepsi dostępni sędziowie na rynku. Nie oznacza to jednak, że UEFA traktuje wszystkich tak samo. Europejska federacja korzysta z pięciu różnych progów, od których zależy wysokość wynagrodzenia. Przynależność do każdego z poziomów jest zależna od wyników oraz doświadczenia. Najwięcej zarabiają sędziowie z elity, do której dołączają arbitrzy z minimum 5-letnim stażem w krajowej lidze.

Drugi poziom zawiera sędziów, którzy predysponują do tego, aby dołączyć elitarnego grona, w którym oprócz Szymona Marciniaka znajdują się m.in. Daniele Orsato, Danny Makkelie czy Anthony Taylor.

Tabela zarobków arbitrów głównych Ligi Mistrzów wg kategorii:

  1. Elita – 10,000 dolarów za mecz
  2. Elita rozwój – 6,500 dolarów za mecz
  3. Kat. pierwsza – 3,000 dolarów za mecz
  4. Kat. druga – 2,000 dolarów za mecz
  5. Kat. trzecia – 1,000 dolarów za mecz

Dla UEFA nie ma znaczenia czy mowa o meczu w 1/8 finału czy o wielkim finale. Sędziowie w każdym przypadku mogą liczyć na takie samo wynagrodzenie. Nieco inaczej wygląda sprawa w fazie grupowej, gdzie maksymalne wynagrodzenie wynosi 8 tys. dolarów.

Wobec tego wiadomo, że Szymon Marciniak za udział w pierwszym w swojej karierze finale Ligi Mistrzów otrzyma około 42 tys. złotych. Jego asystenci otrzymają natomiast wynagrodzenie przekraczające 12 tys. zł. Łącznie za sezon 2022/23 w Lidze Mistrzów najlepszy obecnie sędzia na świecie zarobi 72 tys. dolarów (4 x 8,000 oraz 4 x 10,000), co w przeliczeniu na złotówki daje prawie równe 300 000 złotych.

Aby obliczyć łączne zarobki Marciniaka wypracowane w kończącym się sezonie, do powyższej kwoty należy również dodać wynagrodzenie za mundial (ponad 380,000 złotych), ligę polską (około 80,000 złotych) oraz pojedyncze mecze w innych rozgrywkach (np. Liga Narodów UEFA, liga saudyjska czy liga egipska). Cała kwota bez problemów powinna przekroczyć barierę 800 tysięcy.

Szymon Marciniak sędzią wielkiego finału Ligi Mistrzów. Drugi taki przypadek w historii

Podobne teksty

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj komentarz!
Wprowadź imię

Najnowsze

SOCIAL MEDIA