Kapitalny mecz Szymona Marciniaka. Polak spisał się znakomicie

Aktualizacja: 18 gru 2022, 22:30
18 gru 2022, 19:31

Z perspektywy polskich kibiców finał mistrzostw świata w Katarze był powodem do domu. Wszystko za sprawą polskiego zespołu sędziowskiego z Szymonem Marciniakiem na czele, którzy zanotowali znakomite spotkanie. Polski arbiter potwierdził, że nominacja do tak ważnego meczu nie była pomyłką.

Mistrzostwa świata w Katarze dobiegły końca. Podsumowaniem tego niesamowitego i wyjątkowego pod wieloma względami turnieju był pojedynek Argentyny z Francją, który niewątpliwie przejdzie do historii nie tylko mundiali, ale i całej piłki nożnej.

Argentyna mistrzem świata

Starcie finalistów dwóch poprzednich turniejów miało mnóstwo zwrotów akcji. Po 36. minutach Argentyna prowadziła 2:0 i wydawało się, że kontrolują spotkanie. Do akcji wkroczył jednak niezawodny Kylian Mbappe, który w 80. i 81. minucie dwukrotnie wpisał się na listę strzelców, doprowadzając tym samym do dogrywki.

W drugiej połowie dogrywki po raz drugi trafił Leo Messi, ale i tym razem odpowiedział Mbappe – w 118. minucie znowu trafił do siatki, kompletując hat-tricka. Do wyłonienia mistrza świata potrzebna była więc seria rzutów karnych, w której znacznie lepiej radzili sobie Argentyńczycy.

Znakomity mecz Szymona Marciniaka

O ile tytuł jest olbrzymim sukcesem dla Argentyńczyków, dla Polaków powodem do dumy może być postawa polskiego zespołu sędziowskiego z Szymonem Marciniakiem na czele. Sama w sobie nominacja do tak ważnego spotkania była dla nich olbrzymią nagrodą, a ich świetna praca została doceniona na całym świecie.

Polski arbiter miał do podjęcia sporo trudnych decyzji. Aż trzy razy wskazywał na rzut karny i przy żadnej z tych sytuacji absolutnie nie można było mieć jakichkolwiek zastrzeżeń. Ponadto słusznie dopatrzył się symulowania przez Marcusa Thurama, za co ukarał go żółtą kartką. Przez cały mecz polski zespół sędziowski nie popełnił ani jednego błędu i spisał się na miarę finału mistrzostw świata.

Marciniak has been outstanding” (pol. “Marciniak spisał się znakomicie“) – napisał dziennikarz “The Athletic” i “Der Spiegel”. “Szymon Marciniak davvero bravo!” (pol. “Szymon Marciniak naprawdę dobry!“) – dodał były piłkarz Claudio Marchisio. “Szymon Marciniak pokazał wielką klasę, doświadczenie i pewność siebie. Myślę, że tym meczem zamknął niejednemu hejterowi buźkę” – skomentował Łukasz Rogowski, sędzia piłkarski.

Marciniak z bardzo niską notą od „L’Equipe”. Chwalą go Pierluigi Collina i Howard Webb