Strona główna Piłka nożna Eliminacje Euro 2020 Kolejne powołania piłkarzy z Ekstraklasy na mecze el. ME

Kolejne powołania piłkarzy z Ekstraklasy na mecze el. ME

0
N/z Pavels Steinbors fot. Marta Winnowicz

Żaden klub z Ekstraklasy nie występuje w fazie grupowej europejskich pucharów, ale piłkarze występujący na co dzień w polskiej lidze są chętnie wybierani na mecze swoich reprezentacji w ramach eliminacji Mistrzostw Europy 2020. 

Nominacje dostali m.in. dwaj Łotysze – Pavels Steinbors i Vladislavs Gutkovskis.

Steinbors jest podstawowym bramkarzem Jagiellonii Białystok. W tegorocznym sezonie Ekstraklasy rozegrał komplet spotkań w pełnym wymiarze czasowym. W spotkaniu z Lechią Gdańsk wystąpił nawet w roli kapitana. W swojej karierze dziesięciokrotnie miał okazję założyć koszulkę reprezentacji Łotwy. Po raz pierwszy zadebiutował w narodowych barwach w listopadzie 2015 roku, kiedy to rozegrał 17 minut w towarzyskim spotkaniu z Irlandią Północną.

Dla Steinborsa pierwszą okazję do zagrania w spotkaniu o punkty były mecze tegorocznych eliminacji do przyszłorocznego Euro. Jego drużyna występuje w grupie G, z której awans zapewniła sobie reprezentacja Polski. Steinbors rozegrał łącznie sześć spotkań, z czego jeden z Polską. Zawodnik Jagiellonii nie zagrał tylko w rewanżowym meczu przeciwko Macedonii i Polsce.

Drugim z powołanych Łotyszów na ostatni dwa spotkania eliminacji Euro 2020 został Vladislavs Gutkovskis, który jest graczem pierwszoligowej Termalici Bruk-Bet Nieciecza.

Z pewnością jest to swego niespodzianka, że nominacje dostaje piłkarz występujący na drugim poziomie rozgrywkowym w Polsce. Taka sytuacja zdarzyła się już kilka tygodni temu, gdy napastnik Termalicy nie mógł wystąpić w spotkaniu ligowym przeciwko Stomilowi Olsztyn, gdyż grał dla reprezentacji.

W tegorocznych rozgrywkach Fortuna I Ligi wystąpił w czternaście razy. W narodowych barwach rozegrał dotąd szesnaście spotkań. Swój debiut zaliczył w październiku 2016 rok, kiedy to trener dał mu 64 minuty przeciwko drużynie Wysp Owczych, z którą Łotwa mierzyła się w ramach eliminacji do Mistrzostw Świata 2018.

W tegorocznych meczach kwalifikacyjnych wybiegł na murawę już siedmiokrotnie. Koszulki ze swoją narodową flagę nie założył tylko podczas pierwszej potyczki z Macedonią.

W ostatnich dwóch kolejkach Łotwa zmierzy się ze Słowenią i Austrią. Niestety drużyna, w której znajdują się nazwiska dwóch piłkarzy z polskiej ligi nie zdobyła jeszcze punktów, co na pewno nie pozwoli awansować na przynajmniej przedostatnią pozycję. Piąty Izrael ma na swoim koncie bowiem 11 oczek.

Komentarze