LE i LKE. Awans Juventusu, Sevilli czy Lazio, czerwona kartka Polaka

23 lut 2023, 21:37

Poznaliśmy pierwsze rozstrzygnięcia w 1/16 finału Ligi Eurppy i Ligi Konferencji Europy. Obeszło się bez większych niespodzianek, choć w kilku spotkaniach emocje trwały do samego końca pojedynku.

Po wtorkowych i środowych zmaganiach w 1/8 finału Ligi Mistrzów, czwartek oznaczał pierwsze rozstrzygnięcia w 1/16 finału Ligi Europy i Ligi Konferencji Europy. Awans do kolejnych rund wywalczyły ekipy Juventusu, Bayeru Leverkusen czy Lazio Rzym.

Sporo goli w Lidze Europy

Po remisie 1:1 w pierwszym meczu pomiędzy FC Midtjylland i Sportingiem Lizbona, w rewanżu portugalski zespół potwierdził większą klasę. Dwa trafienia Pedro Goncalvesa, gol Sebastiana Coatesa i samobój Stefana Gartenmanna zapewniły mu awans do 1/8 finału. Od 38. minuty gospodarze z kolei grali w osłabieniu po czerwonej kartce dla Paulinho.

Pewnie swój mecz wygrał również Juventus, który po dość nieoczekiwanym remisie 1:1 w pierwszym meczu z FC Nantes, w rewanżu wygrał 3:0 i awansował do kolejnej rundy. Bohaterem “Starej Damy” był Angel di Maria, autor wszystkich trzech trafień. Gospodarze z kolei od 18. minuty grali w osłabieniu – czerwoną kartkę obejrzał Nicolas Pallois.

Sporo emocji było również w starciu PSV z Sevillą. W pierwszym meczu hiszpańska ekipa wygrała 3:0. W rewanżu lepsza była ekipa z Eindhoven, która wygrała 2:0, ale to nie wystarczyło, aby doprowadzić do dogrywki i powalczyć o grę w kolejnej rundzie.

Ostatnie rozstrzygnięcie nadeszło w starciu AS Monaco z Bayerem Leverkusen. W regulaminowym czasie gry wynik brzmiał 2:3, co przy zwycięstwie AS Monaco w pierwszym meczu w takim samym stosunku wymagało rozegrania serii rzutów karnych. W nich lepsza była ekipa z Bundesligi.

Wyniki 1/16 finału Ligi Europy

● FC Midtjylland vs Sporting Lizbona 0:4 (pierwszy mecz 1:1, awans: Sporting)
● AS Monaco vs Bayer Leverkusen 2:3, k. 3:5 (pierwszy mecz 3:2, awans: Bayer)
● Nantes vs Juventus 0:3 (pierwszy mecz 1:1, awans: Juventus)
● PSV vs Sevilla 2:0 (pierwszy mecz 0:3, awans: Sevilla)

LKE: Faworyci w kolejnej rundzie

W Lidze Konferencji Europy awans do kolejnej rundy wywalczyły ekipy Lazio i AEK-u Larnaka, które bezbramkowo zremisowały odpowiednio z CFR Cluj i Dnipro-1, ale miały w zanadrzu lepszy wynik w pierwszym starciu (Lazio i AEK wygrały je po 1:0). Więcej bramek padło w starciu Partizana Belgrad z Sheriffem Tyraspol. Zespół z Mołdawii wygrał 3:1 (w pierwszym meczu wygrał 3:2) i to on zameldował się w kolejnej fazie.

Seria rzutów karnych była z kolei potrzebna do wyłonienia zwycięzcy starcia Anderlechtu Bruksela z Łudogorcem Razgrad. Po 120 minutach gospodarze prowadzili 2:1 (w pierwszym meczu bułgarska ekipa wygrała 2:1). W 97. minucie z kolei czerwoną kartkę obejrzał Jakub Piotrowski, osłabiając swój zespół w dogrywce.

Wyniki 1/16 finału Ligi Konferencji Europy

● CFR Cluj vs Lazio Rzym 0:0 (pierwszy mecz 0:1, awans: Lazio)
● Dnipro-1 vs AEK Larnaka 0:0 (pierwszy mecz 0:1, awans: AEK)
● Partizan Belgrad vs Sheriff Tyraspol 1:3 (pierwszy mecz 2:3, awans: Sheriff)
● Anderlecht Bruksela vs Łudogorec Razgrad 2:1, k. 3:0 (pierwszy mecz 0:1, awans Anderlecht)