LE. Raków grał w osłabieniu, ale do końca walczył ze Sportingiem. Koniec przygody w Lidze Europy

9 lis 2023, 22:56

Raków Częstochowa ma coraz mniejsze szanse na grę w europejskich pucharach na wiosnę. Mistrzowie Polski w czwartej kolejce fazy grupowej Ligi Europy przegrali na wyjeździe 1:2 ze Sportingiem Lizbona i z dorobkiem jednego punktu zamykają tabelę grupy D. Oznacza to pożegnanie z Ligą Europy.

Pech Rakowa w pierwszej połowie

Mistrzowie Polski dość odważnie weszli w to spotkanie – w pierwszych minutach kilkukrotnie zaskoczyli gospodarzy aktywnym pressingiem. Nie wyniknęła z tego żadna groźniejsza sytuacja, ale z pewnością można było pochwalić gości za takie wejście w mecz. Ale tylko do czasu.

W 12. minucie Bogdan Racovitan sfaulował w polu karnym Jerry’ego St. Juste. Po chwili analizy VAR arbiter słusznie wskazał na rzut karny, a obrońcy Rakowa pokazał czerwoną kartkę. Do piłki po chwili podszedł Pedro Goncalves i pewnym strzałem wyprowadził Sporting na prowadzenie.

Jedyne zagrożenie po stronie Rakowa w pierwszej połowie napłynęło ze strony Jeana Sily, ale jego uderzenie minęło bramkę gospodarzy. Sporting miał całkowitą kontrolę nad przebiegiem boiskowych wydarzeń i całkowicie zasłużenie prowadził do przerwy 1:0.

Raków walczył, ale nie odrobił strat

Druga połowa rozpoczęła się dla Rakowa tak samo źle, jak i pierwsza. W 51. minucie Milan Rundić zagrał we własnym polu karnym ręką, a arbiter po raz drugi wskazał na 11. metr. Do piłki ponownie podszedł Pedro Goncalves i tym razem również bez większego problemu trafił do siatki.

Raków nie miał zbyt wielu argumentów w ofensywie, ale jeden z ataków dał bramkę kontaktową. Najpierw bramkarz Sportingu obronił uderzenie Marcina Cebuli, ale piłka spadła pod nogi Milana Rundicia, który zniwelował straty. Obrońca mistrzów Polski dał sygnał, że nie wszystko w tym spotkaniu jeszcze stracone.

Porażka w Lizbonie oznacza, że Raków Częstochowa już na pewno pożegna się z tegoroczną edycją Ligi Europy. Wciąż jednak pozostaje możliwość na pozostanie w europejskich rozgrywkach. Jednak żeby tak się stało, Raków musi zająć 3. miejsce w grupie, ale sytuacje nie jest optymistyczna.

4. Raków Częstochowa – 1 punkt

Mistrz Polski 30 listopada o godzinie 18:45 zagra w Austrii ze Sturmem Graz oraz 14 grudnia w Sosnowcu z Atalantą.

LKE. Legia ograła Zrinjski, awans do fazy pucharowej o krok!