Dzisiaj zakończyły się 18. lekkoatletyczne mistrzostwa świata w Eugene 2022. Podczas globalnego czempionatu reprezentacja Polski zdobyła cztery medale. Warto również odnotować znakomite starty Adrianny Sułek w siedmioboju czy Damiana Czykiera w biegu na 110 metrów przez płotki. Zapraszamy na krótki meldunek z aren, na których nasi rodacy osiągali sukcesy.
Lekkoatletyczne mistrzostwa świata w Eugene 2022
Lekkoatletyczne mistrzostwa świata w Eugene bezsprzecznie pozostawiły w sercach polskich kibiców mieszane uczucia. Początek był zaiste wymarzony, bo przecież srebrny medal w chodzie na 20 kilometrów zdobyła Katarzyna Zdziebło. Przed tą imprezą sportsmenka tonowała nastroje, twardo podkreślając, że to nie jest jej dystans i jeżeli znajdzie się w czołowej dziesiątce, będzie usatysfakcjonowana. Bang, srebro!
Następnie wybuchła afera ze sztafetą mieszaną 4×400 metrów i oświadczeniem Anny Kiełbasińskiej. Niedługo później Polski Związek Lekkiej Atletyki w ostrych słowach skrytykowała Adrianna Sułek. Jednak te waśnie nie zrażały nas do dalszego kibicowania polskim lekkoatletom.
Spory niedosyt mamy przede wszystkim w związku ze startem kobiecej sztafety 4×400 metrów, która odpadła już na etapie eliminacji. Wprawdzie dziewczyny wystąpiły w mocno okrojonym składzie (brak wspomnianej Kiełbasińskiej i Natalii Kaczmarek), ale – pomimo tego – liczyliśmy na zdecydowanie więcej.
Polska młociarzami stoi – tej teorii od lat bronili nasi znakomici reprezentanci. Natomiast ogromne rozczarowanie przeżyliśmy za sprawą braku awansu do finału tej konkurencji Malwiny Kopron. Z kolei w kole fenomenalnie czuli się nasi panowie. Paweł Fajdek zdobył złoty, a Wojciech Nowicki srebrny krążek w rywalizacji rzutu młotem mężczyzn.
Five consecutive world titles 🖐️@Pawel_Fajdek 🇵🇱 strikes world hammer gold again with a world-leading throw of 81.98m!
Wojciech Nowicki 🇵🇱 takes silver in 81.03m. #WorldAthleticsChamps @PZLANews pic.twitter.com/gA0VZdv4AH
— World Athletics (@WorldAthletics) July 16, 2022
Potem pięknych chwil dostarczyła nam ponownie Katarzyna Zdziebło, która raz jeszcze wywalczyła wicemistrzostwo świata w Oregonie. Wytrzymałość godna największych mistrzów, determinacja i w efekcie wspaniały sukces. Najlepsza chodziarka wśród lekarek i najlepsza lekarka wśród chodziarek.
Double silver! 🥈🥈
Katarzyna Zdzieblo 🇵🇱 follows up her silver in the 20km with silver in the inaugural 35km race walk! #WorldAthleticsChamps pic.twitter.com/FxwecwXvI0
— European Athletics (@EuroAthletics) July 22, 2022
Polskie występy, które zostawiły po sobie dobre wrażenie
Bez wątpienia zapamiętamy bieg na 1500 metrów z udziałem Sofii Ennaoui. Ostatnie miesiące to walka z kontuzjami Polki, więc piąte miejsce odbieramy jako dobrą monetę na przyszłość. Podobne odczucia mamy w kwestii występu Pii Skrzyszowskiej. Wprawdzie 21-latka nie awansowała do finału biegu 100 metrów przez płotki, lecz wyrównała swój rekord życiowy, wynoszący 12, 62 sekundy.
Skoro jesteśmy przy płotkach, to warto wspomnieć świetną postawę Damiana Czykiera. Białostoczanin jak najbardziej może zaliczyć swój start do udanych, bo za taki należy uznać czwarte miejsce w finale biegu na 110 metrów przez płotki. Naszemu zawodnikowi zabrakło naprawdę niewiele, aby stanąć na podium globalnego czempionatu.
Damian Czykier czwartym zawodnikiem świata. Pomijając wszystkie okoliczności finału(kontuzja Parchmenta, falstart Allena) to historyczny sukces polskiego plotkarza.
Brawo DAMIAN!!! 🔥🔥🔥#Oregon2022— Szymon Borczuch (@SzymonBorczuch) July 18, 2022
W pamięć wryła nam się również fantastyczna batalia o brązowy medal w siedmioboju Adrianny Sułek. Lekkoatletka poprawiała rekordy życiowe m.in. w pchnięciu kulą, a szanse na sięgnięcie po medal oddaliły się dopiero po rozegraniu przedostatniej konkurencji kobiecego wieloboju – rzucie oszczepem. Jednak Sułek to gwarancja sukcesu w przyszłości.
Po 37 latach padł rekord Polski w siedmioboju❗️💪🇵🇱 Adrianna Sułek otarła się o podium mistrzostw świata 🤏 Walka do samego końca 🤍❤️ #tvpsport #Eugene2022 pic.twitter.com/shq02xrD0j
— TVP SPORT (@sport_tvppl) July 19, 2022
Reprezentacja Polski w lekkoatletycznych mistrzostwach świata w Eugene sięgnęła łącznie po cztery medale: jeden złoty oraz trzy srebrne. Szansa na okazalszy dorobek nadarzy się już wkrótce. W dniach 15-21 sierpnia odbędą się mistrzostwa Europy w Monachium.
Anna Kiełbasińska i sztafeta pomieszana. W co gra PZLA? [KOMENTARZ]