W niedzielę po raz pierwszy od 1936 roku na Stadionie Olimpijskim w Berlinie zapłonął znicz. Wszystko za sprawą Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych. Udział w ceremonii udział wzięło ponad siedem tysięcy zawodników. Na zawodach liczna jest reprezentacja Polski, która zgarnęła już pięć medali.
Igrzyska Olimpiad Specjalnych. Pierwsze medale dla Polski
O najwyższe podium w Berlinie walczy 7 tysięcy sportowców z niepełnosprawnością intelektualną ze 190 krajów ze wszystkich kontynentów. Reprezentacja Olimpiad Specjalnych Polska liczy blisko 100 zawodników i trenerów. Nasi zawodnicy rywalizować będą łącznie w 18 dyscyplinach.
Worek z medalami na Igrzyskach w Berlinie już się rozwiązał. Pierwszy złoty krążek dla naszego kraju zdobył Krystian Furmański w jeździectwie. Mamy też medal brązowy w bocce, w grze pojedynczej mężczyzn. Znakomite informacje napłynęły z hali trójboju siłowego. Zawodniczka Kamila Woźna zdobyła trzy medale. Polka zgarnęła dwa srebra i złoto w dwuboju, martwym ciągu i wyciskaniu na ławeczce.
– Nasza silna reprezentacja jest doskonale przygotowana […]. Zawodnicy z niepełnosprawnością mają wielką pasję, ciężko trenują i pracują nad umiejętnościami. To jest prawdziwy sport według idei olimpijskiej. Najważniejszy jest udział, ale po to przygotowują się przez cztery lata, żeby stanąć na podium – podkreśliła dyrektor generalna Olimpiad Specjalnych Polska Joanna Styczeń-Lasocka.
Zamknięcie Światowych Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych zaplanowano na 25 czerwca w miejscu symbolicznym dla zjednoczenia Niemiec i całej Europy, czyli pod Bramą Brandenburską
Wystartowały Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych. Polacy będą rywalizować w 18 dyscyplinach