Strona główna Piłka nożna Lewandowski coraz bliżej Złotego Buta. Polak w ścisłej czołówce klasyfikacji

Lewandowski coraz bliżej Złotego Buta. Polak w ścisłej czołówce klasyfikacji

0
Foto: fcbayern.com

Robert Lewandowski świetnie rozpoczął nowy sezon i ma już na koncie 7 trafień, co przekłada się na 14 punktów w klasyfikacji Złotego Buta. Jeśli utrzyma wysoką formę ma duże szanse na zdobycie tego prestiżowego trofeum.

Złoty But to nagroda dla najlepszych strzelców we wszystkich europejskich ligach piłkarskich. Każda liga, w zależności od jej prestiżu i poziomu, ma swój przelicznik punktowy. Bundesliga, w której występuje Lewandowski należy do jednej z 5 topowych lig europejskich i ma przelicznik 2. Oznacza to, że Polak mając 7 trafień ma w klasyfikacji 14 punktów.

Z racji tego, że niektóre ligi europejskie są rozgrywane systemem wiosna-lato, to z oczywistych przyczyn występujący w nich napastnicy na ten moment mają więcej punktów. Obecnie prowadzi Erik Sorga z estońskiego klubu FC Flora, który zdobył 25 bramek, ale w jego przypadku przekłada się to na 25 punktów. Drugie miejsce zajmują Muamer Tankovic ze szwedzkiego Hammarby oraz Witalji Kwaszuk z Gomeli.

Polak ma przed sobą znacznie więcej spotkań do rozegrania, stąd jego szansę na Złotego Buta są na ten moment naprawdę wysokie. Jednak podobnie świetnie wejście w sezon zaliczyli Sergio Aguero i Tammy Abraham, którzy także mają po 7 trafień, z takim samym przelicznikiem jak Polak. Rywalizacja będzie więc zacięta do samego końca.

Komentarze