Strona główna Sporty zimowe Biegi narciarskie Maciej Staręga specjalnie dla Polski-Sport.pl: Staram się walczyć z presją!

Maciej Staręga specjalnie dla Polski-Sport.pl: Staram się walczyć z presją!

0

Maciej Staręga jest obecnie najlepszym polskim biegaczem narciarskim. Maciek specjalizuję się w przede wszystkim sprintach. Udało mi się z nim porozmawiać.  Co Polak sądzi o MŚ w Falun? Czy jeszcze rozpamiętuje porażkę w sprincie? Jak komentuje sukces Kowalczyk i Jaśkowiec?

 

PS: Jak oceniasz MŚ w Falun pod względem organizacyjnym?

Maciej Staręga: Podoba mi się, że trasy biegowe i skocznie są praktycznie w jednym miejscu. Poza tym cała wioska Mistrzostw Świata jest bardzo ciekawa. Zakwaterowanie też oceniam na plus. W Oslo do tras trzeba było dojeżdżać nawet godzinę. Tutaj praktycznie wychodzę z domku i już jestem przy trasie, a reszta kolegów z grupy mieszka 20 minut drogi stąd. Ogólnie jest bardzo fajnie.

PS: Czy jeszcze rozpamiętujesz ten pechowy sprint i brak awansu do “30”?

– Nie myślę już o tym. Przetrawiłem to tego samego dnia i włożyłem sobie do głowy, że w następnym starcie muszę pobiec na 200 %.

PS: W sztafecie razem z Maćkiem Kręczmerem zająłeś 8. miejsce. To bardzo dobry wynik. Wszyscy są pod wrażeniem Twoich zmian. Byłeś niesamowity!

– Moim zdaniem ósme miejsce to bardzo dobry wynik. Widać nasz progres w drużynie z Maćkiem od 2011 roku. Na zmianach walczyłem ile mogłem. Co prawda miałem trochę lżejsze zadanie niż Maciek, bo na moich zmianach chłopaki nieco bardziej się oszczędzali.

PS: Jakie masz cele na kolejne starty?

– Na 15 km myślę, że pobiegłem na miarę swoich możliwości. Sztafetę traktuję treningowo i jako przygotowanie do ostatnich sprinterskich startów w Pucharze Świata. Chcę tam powalczyć o punkty i miejsca w “30”.

PS: Czy czujesz jakąś presję?

– Presja chyba zawsze towarzyszy sportowcom. Staram się z nią sobie radzić.

PS: W czwartek Justyna i Sylwia zdobyły brązowy medal. To historyczny sukces. Jak skomentujesz ich osiągnięcie?

– Wiedziałem, że stać dziewczyny na medal i tylko udowodniły swoją moc. Racja to historyczny sukces i trzeba się nim cieszyć. Mamy przecież medal, a nikt za darmo ich nie daje.

PS: Czego możemy życzyć jeszcze na kilka dni tych mistrzostw?

– Abym utrzymał swoją dobrą dyspozycję.

 

Rozmawiała Karolina Snowarska

Komentarze