Mecze otwarcia mundiali w XXI wieku. Padało w nich sporo goli

Aktualizacja: 21 lis 2022, 11:33
20 lis 2022, 08:00

Po raz piąty z rzędu w meczu otwarcie mistrzostw świata weźmie udział reprezentacja gospodarzy. Choć z perspektywy polskich kibiców najciekawiej będzie we wtorek, kiedy to biało-czerwoni zagrają z Meksykiem, pojedynek Kataru z Ekwadorem z pewnością przyciągnie przed ekrany telewizorów miliony fanów. Jak wyglądały mecze otwarcie na poprzednich turniejach w XXI wieku?

Grad goli w meczach na otwarcie mundialu

Poprzedni mundial został zainaugurowany 14 czerwca 2018 roku na Łużnikach w Moskwie. Gospodarze turnieju, Rosjanie mierzyli się wówczas z tegorocznym rywalem biało-czerwonych, Arabią Saudyjską. Gospodarze nie pozostawili złudzeń rywalom i wygrali aż 5:0 po bramkach Denisa Czeryszewa (dwa gole), Jurija Gazinskiego, Artema Dziuby i Aleksandra Golovina.

12 czerwca 2014 roku rozpoczęły się mistrzostwa świata w Brazylii. W pierwszym meczu turnieju, rozgrywanym na Arena Corinthians reprezentacja gospodarzy pokonała 3:1 Chorwację, choć od 11. minuty musiała gonić wynik po golu samobójczym Marcelo. Póxniej jednak Canarinhos zdominowali mecz – dwa trafienia zanotował Neymar, a wynik ustalił Oscar.

Jeden z najciekawszych i na pewno najbarwniejszych mundialu w XXI wieku to turniej w 2010 roku w RPA. Jego inauguracja odbyła się 11 czerwca 2010 roku – w meczu otwarcia gospodarze zremisowali 1:1 z Meksykiem. W 55. minucie afrykańscy kibice cieszyli się z trafienia Siphiwe Tshabalali, a w 79. minucie do wyrównania doprowadził Rafael Marquez.

W 2006 roku mundial odbywał się za naszą zachodnią granicą. 9 czerwca na Allianz Arena w Monachium reprezentacja gospodarzy pokonała wówczas 4:2 Kostarykę. Mecz był pełen zwrotów akcji – najpierw trafił Philipp Lahm, potem wyrównał Paulo Wanchope, a następnie dał o sobie znać Miroslav Klose, strzelając dwie bramki. Wanchope ponownie odrobił straty do stanu 3:2, ale w końcówce rezultat ustalił Torsten Frings.

Mundial z 2002 roku w Korei i Japonii był jedynym w XXI wieku, w którym na otwarcie turnieju nie zagrali gospodarze. W inauguracyjnym starciu rywalizowały ze sobą reprezentacje Francji i Senegalu. Zakończyło się niespodziewaną wygraną afrykańskiej ekipy 1:0, a gola na wagę trzech punktów strzelił wówczas Papa Bouba Diop.

Mecze otwarcia mundiali w XXI wieku

MŚ 2018 – Rosja 5:0 Arabia Saudyjska
MŚ 2014 – Brazylia 3:1 Chorwacja
MŚ 2010 – RPA 1:1 Meksyk
MŚ 2006 – Niemcy 4:2 Kostaryka
MŚ 2002 – Francja 0:1 Senegal

Katar – Ekwador (20.11): Zakłady i Typy Bukmacherskie. Gospodarze zdobędą punkty w meczu otwarcia na mundialu?