Mediolan jest czarno-niebieski! Inter jedną nogą w finale Ligi Mistrzów

10 maj 2023, 22:57

Wielkie derby Mediolanu w półfinale Ligi Mistrzów miały niespodziewany przebieg. Inter Mediolan wygrał 2:0 dzięki dwóm bramkom na początku spotkania i jedną nogą jest już w wielkim finale. O wszystkim zadecyduje przyszłotygodniowy rewanż.

Ekipy z Mediolanu stanęły naprzeciw siebie w Lidze Mistrzów po raz pierwszy od 18 lat. W ćwierćfinale edycji 2004/05 “Rossoneri” wygrali łącznie 5:0. Od tamtego czasu w obu klubach doszło do wielu zmian, ale jedno było pewne – środowy pojedynek w półfinale miał przejść do historii.

Inter zaskoczył Milan w pierwszej połowie

Choć przed spotkaniem szanse stawiano mniej więcej 50:50, mało kto mógł się spodziewać takiego początku w wykonaniu Interu, który po upływie 11 minut prowadził już 2:0. Najpierw Edin Dzeko w ładnym stylu po dośrodkowaniu z rzutu rożnego pokonał Mike Maignana, a 180 sekund później Henrich Mchitarjan wykorzystał dziurę w defensywie Milanu i podwyższył na 2:0.

Trafiając do siatki na 1:0, bośniacki napastnik zapisał się w historii Ligi Mistrzów. Stał się dzięki temu drugim najstarszym piłkarzem, który strzelił gola w półfinale Ligi Mistrzów. Starszy od niego był jedynie Ryan Giggs.

Milan wydawał się być zszokowany dwoma tak szybkimi ciosami. Mało brakowało, a Inter wyprowadziłby trzeci – po kwadransie Hakan Calhanoglu trafił w słupek, a Mchitarjan przegrał pojedynek z Maignanem. W 30. minucie natomiast arbiter podyktował rzut karny za faul na Lautaro Martinezie, ale na szczęście dla gospodarzy, po analizie VAR cofnął swoją decyzję. Pierwsza połowa upłynęła jednak pod znakiem wyraźnej przewagi “Nerazzurrich”.

Inter spokojnie dowiózł zwycięstwo

Po zmianie stron pierwszą groźną akcję stworzył Milan – w 49. minucie Brahim Diaz popisał się ładną akcję, ale przy oddawaniu strzału zabrakło mu nieco dokładności. Cztery minuty później mogło być 3:0, a po raz drugi na listę strzelców mógł się wpisać Edin Dżeko. Bośniak nie zdołał jednak pokonać Maignana w dogodnej sytuacji.

W kolejnych minutach Inter wydawał się kontrolować wydarzenia boiskowe, a sam nie forsował tempa w poszukiwaniu kolejnych bramek. Do końca nie padły już żadne gole i ostatecznie Inter wygrał 2:0, bardzo mocno zbliżając się do finału Ligi Mistrzów.

AC Milan vs Inter Mediolan 0:2
0:1 Edin Dzeko 8′
0:2 Henrich Mchitarjan 11′

Taki wynik sprawia, że Inter Mediolan przynajmniej teoretycznie będzie miał przewagę w rewanżu na San Siro, w którym będzie pełnił rolę gospodarza. Mecz decydujący o awansie do finału odbędzie się we wtorek, 16 maja.