Strona główna Bez kategorii Mistrzostwa Świata w Zakopanem – historia

Mistrzostwa Świata w Zakopanem – historia

0
Fot. PZN

Zakopane od kilku lat stara się o organizację Mistrzostw Świata w narciarstwie klasycznym, choć w przeszłości trzykrotnie organizowano w stolicy polskiej zimy czempionat.

W 1929 roku rozegrano tylko dwie konkurencje biegowe. Na 17 km triumfował Veli Saarinen z Finlandii, zaś na 50 km – Anselm Knuuttila z Finlandii.

W rywalizacji kombinatorów najlepiej spisał się Norweg – Hans Vinjarengen. W konkursie skoków rozgrywanym na Wielkiej Krokwi wygrał Sigmund Ruud z Norwegii, który uzyskał 57 i 55 metrów z notą 227,2 pkt. Podium uzupełnili jego rodacy – Kristian Johansson i Hans Kleppen.

Najlepiej z Polaków spisał się Bronisław Czech, który zajął 10. miejsce. Co ciekawe Wielka Krokiew znajduje się przy ulicy Bronisława Czecha.

W 1939 rozegrano już trzy konkurencje biegowe. Na 18 km triumfował Jussi Kurikkala z Finlandii, zaś na 50 km – Lars Bergendahl z Norwegii. W rywalizacji sztafet wygrali Finowie.

Konkurs kombinacji norweskiej wygrał przedstawiciel III Rzeszy – Gustav Gustl Berauer. Zawodnik z tego kraju okazał się najlepszy również w zawodach skoczków. Josef Bradl wygrał z notą 224,7 pkt. Podium uzupełnili Norwegowie – Birger Ruud i i Arnholtd Kongsgard. Na 5. lokacie sklasyfikowano Stanisława Marusarza, którego imię nosi Wielka Krokiew.

W 1962 roku rozegrano cztery konkurencje biegowe. Na 15 km triumfował Assar Ronnlund ze Szwecji, na 30 km wygrał Eero Mantyranta z Finlandii, na 50 km zwyciężył Sixten Jernberg ze Szwecji, która też wygrała zmagania sztafet.

Wówczas rozegrano też trzy konkurencje biegowe dla kobiet. Na 5 km i 10 km reprezentantka ZSRR – Alwetina Kołczina. W rywalizacji sztafet złoto przypadło również ekipie z ZSRR.

Wśród kombinatorów najlepiej spisał się Norweg – Arne Larsen.

Rozegrano dwa konkursy skoków. Na Średniej Krokwi triumfował Toralf Engan z Norwegii (68 m; 67 m; 70,5 m) z notą 223,6 pkt. Ze srebrnego medalu cieszył się natomiast Polak – Antoni Łaciak (68,5 m; 64,5 m; 71,5 m), który stracił 1,1 pkt. Na 3. miejscu uplasował się Helmut Recknagel z NRD.

W drugim konkursie na Wielkiej Krokwi Recknagel (97,5 m; 103 m; 98,5 m) zdobył złoto z notą 241,4 pkt. Podium uzupełnił Nokołaj Kamienski z ZSRR i Niilo Halonen z Finlandii. http://credit-n.ru/avtokredit.html

Komentarze