MŚ 2022 Katar: Grupa A (przedstawienie drużyn)

Aktualizacja: 28 wrz 2022, 11:30
5 wrz 2022, 11:00

Grupa A:

  1. Katar
  2. Ekwador
  3. Senegal
  4. Holandia

• Katar – gospodarz turnieju

Katar
Fot. Andre_MA / Shutterstock.com

Katarczycy wystąpili w Kwalifikacjach do Mistrzostw Świata 2018, gdzie mierzyli się w grupie z Iranem, Koreą Południową, Syrią, Uzbekistanem oraz Chinami. Gospodarze mundialu w 2022 roku zajęli ostatnie miejsce w grupie. Na Mistrzostwach Świata w 2022 roku wystąpią jako gospodarz, więc przysługiwał im automatyczny awans do turnieju głównego.

Ich największy sukces międzynarodowy przypada na 2019 rok, kiedy występowali w Pucharze Azji. Katar z pewnością nie był głównym faworytem, a mimo to ostatecznie triumfował w tych rozgrywkach. W finale spotkali się z doświadczoną reprezentacją Japonii i pewnie zwyciężyli 3:1. Była to jedyna stracona bramka na przestrzeni całego turnieju. Almoez Ali został królem strzelców oraz MVP rozgrywek. Katarczyk zdobył 9 bramek i został rekordzistą pod względem strzelonych bramek w jednym Pucharze Azji.

Największy sukces: Triumf w Pucharze Azji w 2019 roku
Ranking FIFA: 48 miejsce
Trener: Félix Sánchez Bas
Przydomek: The Maroons (Kasztanowaci)

• Ekwador

Ekwador
Fot. Natalia Golovina / Shutterstock.com

Ekwadorczycy zajęli 4. miejsce w grupie eliminacyjnej do mundialu i zapewnili sobie występ w Katarze. Największy sukces na mundialu osiągnęli w 2006 roku, docierając do ⅛ finału. Tam czekała na nich reprezentacja Anglii, która pokonała Ekwador 1:0 po bramce Davida Beckhama.

Ekwador największy sukces święcił w 1993 w rozgrywkach Copa America. Po porażce 0:1 z Kolumbią w meczu o brązowy medal, zostali czwartą drużyną Ameryki Południowej. Rekordzistą pod względem strzelonych goli (35) dla Ekwadoru jest Enner Valencia. Napastnik występuje obecnie w Fenerbahce i z pewnością będzie chciał poprawić swój bilans na mundialu w Katarze.

Największy sukces: czwarte miejsce w Copa America w 1993 roku
Ranking FIFA: 44 miejsce
Trener: Gustavo Alfaro
Przydomek: La Tricolor (Trójkolorowi), La Tri (Trzy), Amarillos (Żółci)

• Senegal

Senegal
Fot. Marco Iacobucci Epp / Shutterstock.com

Senegalczycy najlepiej wypadli na mundialu rozgrywanym w Korei Południowej oraz Japonii w 2002 roku. Dotarli wtedy aż do ćwierćfinału, gdzie lepsza okazała się reprezentacja Turcji. Spotkanie rozstrzygnęło się w dogrywce po jedynej bramce Ilhana Mansiza.

Największy sukces Senegalu przypada na 2021. rok, więc jest to najświeższa historia. Senegalczycy wywalczyli triumf w Pucharze Narodów Afryki, pokonując w finale Egipt po serii rzutów karnych. Najlepszym zawodnikiem turnieju został Sadio Mane, a najlepszym bramkarzem Edouard Mendy.

Największy sukces: wygrana w Pucharze Narodów Afryki w 2021 roku
Ranking FIFA: 18 miejsce
Trener: Aliou Cisse
Przydomek: Les Lions de la Teranga (Lwy Terangi)

• Holandia

Holandia
Fot. AGIF / Shutterstock.com

Holendrzy pewnie wygrali w swojej grupie eliminacyjnej, zaliczając 7 zwycięstw, 2 remisy i 1 porażkę. Ich największym sukcesem na mundialu jest trzykrotne zdobycie srebrnych medali w 1974, 1978 oraz 2010 roku. Wciąż czekają na wygranie finałowego starciu na mistrzostwach świata.

Jeśli chodzi o mistrzostwa Europy, to najlepiej wypadli w 1988 roku, kiedy triumfowali w całych rozgrywkach. W finale pokonali ZSRR po bramkach Ruuda Gullita oraz Marco van Bastena. Holenderski napastnik został najlepszym strzelcem turnieju, zdobywając 5 goli.

Największy sukces: srebrny medal mistrzostw świata (1974,1978, 2010) i mistrzostwo Europy (1988)
Ranking FIFA: 8 miejsce
Trener: Louis van Gaal
Przydomek: Oranje (Pomarańczowi)

Zakłady i Typy na mundial w Katarze. Które zespoły awansują do fazy pucharowej?

Podobne teksty

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj komentarz!
Wprowadź imię

Artykuły

Artykuły ze strony www.johnnybet.com

SOCIAL MEDIA