MŚ 2022 Katar: Grupa B (przedstawienie drużyn)

Aktualizacja: 28 wrz 2022, 11:40
5 wrz 2022, 11:00

Grupa B:

  1. Anglia
  2. Iran
  3. USA
  4. Walia

• Anglia

Anglia
Fot. Marco Iacobucci Epp / Shutterstock.com

Reprezentacja Anglii wyprzedziła w grupie eliminacyjnej Polaków i bezpośrednio awansowała na mundial w Katarze. Synowie Albionu to mistrzowie świata z 1966 roku i to właśnie wtedy święcili swój największy sukces. W finale pokonali reprezentację RFN na Wembley, a do wyłonienia triumfatora potrzebna była dogrywka. Na ostatnich mistrzostwach świata zajęli 4. miejsce, przegrywając w meczu o brązowy medal z Belgią.

Anglicy wciąż jednak czekają na pierwsze zwycięstwo w Mistrzostwach Europy. Zdecydowanie najbliżej dokonania tej sztuki na ostatnim EURO, gdzie polegli w finale z Włochami po serii rzutów karnych.

Największy sukces: mistrzostwa świata (1966) i srebrny medal mistrzostw Europy (2020)
Ranking FIFA: 5. miejsce
Trener: Gareth Southgate
Przydomek: The Three Lions (Trzy Lwy), Sons of Albion (Synowie Albionu)

• Iran

Iran
Fot. Marco Iacobucci Epp / Shutterstock.com

Irańczycy postarają się na najbliższym mundialu pierwszy raz wyjść z fazy grupowej. Na dwóch poprzednich mistrzostwach świata właśnie na tym etapie zakończyli swój udział w turnieju. Na mistrzostwach w 2018 roku zdobyli 4 punkty w grupie, lecz to nie wystarczyło do awansu do fazy pucharowej. Wyprzedzili ich Hiszpanie i Portugalczycy, którzy zdobyli po 5 punktów.

Reprezentacja Iranu znacznie lepiej radziła sobie w Pucharze Azji, gdzie trzykrotnie z rzędu sięgali po tytuł. W latach 1968 – 1976 nie mieli sobie równych w Azji i święcili największe krajowe sukcesy w piłce nożnej.

Największy sukces: wygrana w Pucharze Azji (1968, 1972, 1976)
Ranking FIFA: 22. miejsce
Trener: Carlos Queiroz
Przydomek: تیم ملی (Drużyna Narodowa)

• USA

USA
Fot. Romain Biard / Shutterstock.com

Amerykanie odnieśli największy sukces na pierwszych Mistrzostwach Świata w Urugwaju, gdzie zajęli trzecie miejsce. Jest to jednak kwestia sporna, gdyż nie rozegrano meczu o brązowe medale. W 1986. roku komitet techniczny FIFA opublikował klasyfikację, z której wynika, że to USA były trzecią drużyną świata w 1930 roku. Ostatni raz amerykańskich zawodników mogliśmy oglądać na mundialu w 2014 roku.

Stany Zjednoczone mogą pochwalić się licznymi triumfami w Złotym Pucharze CONCACAF, gdzie aż 7 razy sięgali po mistrzowski tytuł. Ostatni raz dokonali tej sztuki w 2021 roku, pokonując w finale Meksyk 1:0.

Największy sukces: wygrana w Złotym Pucharze CONCACAF (1991, 2002, 2005, 2007, 2013, 2017, 2021)
Ranking FIFA: 14. miejsce
Trener: Gregg Berhalter
Przydomek: The Stars and Stripes (Gwiazdy i pasy), The Yanks (Jankesi)

• Walia

Walia
Fot. Andrew Dowling Photo / Shutterstock.com

Walijczycy nie mieli łatwej drogi na mundial w Katarze, ale dokonali tego osiągnięcia i powrócą na mistrzostwa świata po 64. latach. Ich ostatni występ miał miejsce w 1958 roku, kiedy turniej rozegrano w Szwecji. Walia awansowała wtedy do ćwierćfinału, gdzie poniosła klęske w starciu z Brazylią.

Walia pierwszy raz wystąpiła na mistrzostwach Europy w 2016 roku i w swoim debiucie awansowała aż do półfinału. Tam poległa z późniejszymi triumfatorami – Portugalią i zakończyła debiutancki turniej na miejscu ¾. W kolejnej edycji Euro dotarła do ⅛ finału, gdzie przegrała z Duńczykami.

Największy sukces: ¾ miejsce na Mistrzostwach Europy we Francji (2016)
Ranking FIFA: 19. miejsce
Trener: Robert Page
Przydomek: The Dragons (Smoki)

Zakłady i Typy na mundial w Katarze. Które zespoły awansują do fazy pucharowej?

Podobne teksty

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj komentarz!
Wprowadź imię

Artykuły

Artykuły ze strony www.johnnybet.com

SOCIAL MEDIA