MŚ Budapeszt 2023. Kwalifikacja medalowa. Jak wypadli Polacy?

Aktualizacja: 30 sie 2023, 14:41
28 sie 2023, 07:39

W niedzielę wieczorem zakończyły się lekkoatletyczne mistrzostwa świata w Budapeszcie. Zawody najlepiej wspominać będą Amerykanie, którzy zgarnęli aż 29 medali. Nieco słabiej ostatni globalny czempionat będą wspominać Polacy. Nasi reprezentanci wywalczyli na nim dwa srebrne krążki.

Liga Typerów Polski-Sport.pl

Nowicki i Kaczmarek z medalami mistrzostw świata

W zeszłym roku w amerykańskim Eugene reprezentantom naszego kraju udało się zgarnąć cztery medale. Do kraju jako mistrz świata wrócił Paweł Fajdek, który wygrał konkurs w rzucie młotem. Swoje medale ze Stanów Zjednoczonych przywieźli również Wojciech Nowicki (srebro) oraz Katarzyna Zdziebło (dwukrotnie srebro). Celem polskich lekkoatletów na ten rok było przebicie tego rezultatu. Nie udało się.

Z Budapesztu, gdzie na stadionie Nemzeti Atletikai Kozpon odbyła się 19. edycja mistrzostw świata, Biało-Czerwoni wracają z dwoma krążkami. Srebrny medal dla naszego kraju zdobyła Natalia Kaczmarek, która w biegu na 400 metrów przegrała tylko z niesamowitą Dominikanką Marileidą Paulino. Polka tor pokonała z czasem 49,57 s.

Drugi srebrny krążek do Polski przywiózł Wojciech Nowicki. Ten rewelacyjnie zaprezentował się w konkursie rzutu młotem i z wynikiem 81,02 m przegrał jedynie z Kanadyjczykiem Ethanem Katzbergiem (81,25).

W tym roku bezkonkurencyjni byli lekkoatleci ze Stanów Zjednoczonych, którzy zgarnęli 29 medali. Amerykanie byli najlepsi w dwunastu konkurencjach. Ponadto zdobyli 8 srebrnych i 9 brązowych krążków. Drudzy w klasyfikacji medalowej byli Kanadyjczycy, którzy zakończyli MŚ Budapeszt 2023 z czterema złotymi medalami. Na kolejnych miejscach uplasowały się Hiszpania, Jamajka czy Kenia.