MŚ w koszykówce: Waleczna Polska w meczu z reprezentacją USA

Aktualizacja: 26 sty 2023, 10:26
14 wrz 2019, 11:44

Stany Zjednoczone zwyciężyły 87:74 z reprezentacją Polski w meczu o 7. miejsce podczas MŚ w Chinach. Zawodnicy znad Wisły przez większość spotkania nie odstawali zanadto od znacznie bardziej utytułowanych rywali. Najwięcej punktów dla Biało-Czerwonych rzucił Mateusz Ponitka.

Już pierwsza kwarta okazała się bardzo przykrą weryfikacją możliwości dla naszych zawodników. Amerykanie dość bezproblemowo znajdowali czyste pozycje i bez większego trudu kontrolowali sytuacje na boisku. W pierwszej kwarcie rzucili nam aż 28 punktów, podczas gdy Polacy zgarnęli ich 14. Nasi kadrowicze w tej części meczu nie trafili żadnego rzutu za 3 punkty pomimo 6 prób.

Druga kwarta była rozgrywana w dość wakacyjnym tempie. Obie drużyny pozwoliły sobie na sięgnięcie po głębsze rezerwy z ławek. W polskiej drużynie na boisku pojawił się m.in. Kamil Łączyński, czy Dominik Olejniczak. Ostatecznie na tablicy świetlnej po pierwszej połowie widniał wynik 47:30 dla USA.

W trzecią kwartę weszliśmy „trójką” Slaughtera, a z czasem było tylko lepiej. Na tyle dobrze, że po sześciu minutach drugiej połowy doszliśmy Amerykanów na 7 punktów. Ostatecznie koszykarze ze Stanów Zjednoczonych zagrożeni wrzucili wyższy bieg pod koniec trzeciej kwarty. Na niewiele to się jednak zdało, gdyż na ostatnią przerwę pomiędzy kwartami Polacy zeszli ze stratą zaledwie 8 punktów.

W pierwszych ośmiu minutach ostatniej części spotkania utrzymywało się status quo z końcówki trzeciej kwarty. Różnica między oboma zespołami wahała się głównie pomiędzy siedmioma, a dwunastoma punktami.  W ostatnich 120 sekundach spotkania nasi przeciwnicy uciekli nam poza wspomnianą granicę dwunastu punktów i stało się jasne, że to drużyna z Ameryki Północnej skończy tegoroczne mistrzostwa na 7. miejscu. Ostatecznie spotkanie zakończyło się rezultatem 87:74 dla USA.

USA – Polska 87:74 (28:14, 19:16, 16:25, 24:19)

USA: Donovan Mitchell 16 (10 as), Joe Harris 14, Khris Middleton 13, Derrick White 12, Harrison Barnes 10, Jaylen Brown 8, Myles Turner 7, Mason Plumlee 4, Brook Lopez 3.

Polska: Mateusz Ponitka 18, Adam Waczyński 17, A.J. Slaughter 15, Michał Sokołowski 7, Damian Kulig 6, Adam Hrycaniuk 4, Aleksander Balcerowski 2, Dominik Olejniczak 2, Aaron Cel 0, Łukasz Koszarek 0, Karol Gruszecki 0, Kamil Łączyński 0.