Niesamowita statystyka Chorwacji. Nie mają sobie równych na świecie

17 gru 2022, 19:50

Po raz drugi z rzędu na podium mistrzostw świata znalazła się Chorwacja, która wygrała z Marokiem mecz o trzecie miejsce. Dzięki temu reprezentacja tego kraju może się poszczycić niesamowitym bilansem – medal zdobywała na aż 50% mundiali, na których zagrała.

Reprezentacja Chorwacji przystępowała do mundialu w Katarze jako druga drużyna świata po wywalczeniu wicemistrzostwa przed czterema laty. W tym roku nie była stawiana w roli faworytów do medalu, ale mimo to mocno zaskoczyła i zakończyła turniej na trzecim miejscu.

Chorwacja trzecią drużyną świata

W fazie grupowej Chorwaci zdobyli pięć punktów – złożyły się na to bezbramkowe remisy z Marokiem i Belgią, a także zwycięstwo nad Kanadą. W dwóch pierwszych meczach fazy pucharowej wygrywali z kolei w serii rzutów karnych – odpowiednio z Japonią i Brazylią. W półfinale natomiast nie dali rady Argentynie, przegrywając 0:3.

W starciu o trzecie miejsce reprezentacja Chorwacji grała z Marokiem, czyli największą rewelacją turnieju. Wynik rozstrzygnął się w pierwszej połowie. Po bramce Josko Gvardiola w siódmej minucie i szybkiej odpowiedzi Achrafa Dariego, w 42. minucie gola na wagę zwycięstwa strzelił Mislav Orsić.

Niesamowita mundialowa skuteczność Chorwacji

Na stadionach w Katarze reprezentacja Chorwacji po raz trzeci w historii zajęła miejsce na podium mistrzostw świata. W 1998 roku wygrała 2:1 mecz o trzecie miejsce z Holandią, natomiast 20 lat później przegrała w finale mundialu 2:4 z Francją.

Co jednak najbardziej zaskakujące, aż 50% wystepów na mistrzostwach świata kończyło się dla Chorwacji zajęciem miejsca na podium. Od momentu uzyskania niepodległości reprezentacja tego kraju zagrała na sześciu mundialach i na aż trzech z nich sięgała po medal.

Chorwacja brązowym medalistą mundialu w Katarze!