Obroniony karny Drągowskiego, Bielik wypluwający zęby i niewykorzystana okazja Lewandowskiego

Aktualizacja: 13 mar 2023, 16:57
13 mar 2023, 15:07

Najciekawsze wydarzenia piłkarskie w Europie z udziałem Polaków podczas minionego weekendu? Obroniony karny przez Bartłomieja Drągowskiego w meczu Spezia – Inter. Mecz AS Romy z Sassuolo i pierwszy gol Nicoli Zalewskiego oraz debiut Jordana Majchrzaka. Kiepski występ Lewandowskiego po powrocie do gry i duży pech Krystiana Bielika.

Liga Typerów Polski-Sport.pl

Polacy za granicą

Drągowski i Zalewski błysnęli we Włoszech

W trakcie 26. kolejki włoskiej Serie A Spezia, w której występuje Bartłomiej Drągowski sprawiła ogromną niespodziankę i pokonała drugi w tabeli Inter Mediolan. Polski bramkarz był jednym z głównych aktorów tego spotkania, a jego show rozpoczęło się na dobre od obronionego rzutu karnego na początku 14. minuty spotkania. Strzał z 11 metra oddawał Lautaro Martinez, ale Drągowski dobrze wyczuł intencje Mistrza Świata. Ostatecznie bramkarz reprezentacji Polski zaliczył 6 interwencji,  a mecz zakończył się wynikiem 2:1 dla Spezii. Drużyna broniąca się przed spadkiem zdobyła pierwszy komplet punktów od 15 stycznia.

Zdecydowanie mniej powodów do zadowolenia we Włoszech ma natomiast AS Roma. Drużyna Jose Mourinho po wygranej w lidze z Juventusem i zwycięstwem w Lidze Europy nad Realem Sociedad zaliczyła wpadkę z Sassuolo i przegrała 3:4. Na boisku w barwach Rzymian pojawili się Nicola Zalewski oraz Jordan Majchrzak. Pierwszy z nich przy stanie 0:2 zdobył pierwszą bramkę dla gospodarzy, a drugi zadebiutował w seniorskiej drużynie i spędził na boisku około 20 minut. 18-letni Majchrzak jest piątym debiutantem Mourinho wprowadzonym z zespołu do lat 19.

Polacy nie uratowali AS Romy. Zalewski z golem, Majchrzak z debiutem!

Kiepski występ Lewandowskiego

Jednym z ciekawszych wydarzeń pod kątem sportowym i medialnym był powrót na ligowe boiska w Hiszpanii Roberta Lewandowskiego. Kapitan reprezentacji Polski pauzował w dwóch meczach z powodu urazu. W trakcie jego nieobecności FC Barcelona po dwóch porażkach z rzędu wygrała dwa istotne spotkania po 1:0 – z Realem Madryt oraz Valencią. Jego powrót nie przerwał zwycięskiej passy Blaugrany, ale też nie poprawił jej stylu gry.

Lewandowski całkiem nieźle podawał z dokładnością na poziomie 79%, wkładając czasami w swoje zagrania kataloński sznyt, ale zabrakło tego najważniejszego. Napastnik Barcy miał świetną okazję do strzelenia gola w 17. minucie, gdy otrzymał podanie na wolne pole od de Jonga. Polak znalazł się w sytuacji sam na sam, ale przy pierwszym kontakcie z piłką zbyt mocno wysunął ją sobie do przodu i stracił okazję na dobry strzał.

Niestety trzeba zwrócić uwagę, że Polak coraz częściej notuje tego typu pomyłki i nie jest już tak skuteczny, jak w pierwszej połowie sezonu. Hiszpański “AS” na swoich łamach zastanawia się dziś czy Lewandowski jest przereklamowany.

Zawada dalej strzela w Australii

Kolejną bramkę, choć nie w Europie, zdobył Oskar Zawada. Napastnik występujący dla australijskiego Wellington Phoenix trafił w czwartym meczu z rzędu. Polak ma na swoim koncie już 12 trafień oraz 1 asystę i zajmuje trzecie miejsce w klasyfikacji najlepszych strzelców. Jego zespół jest na dobrej drodze do tego, aby zagrać w fazie play-off.

Asysty w Belgii, Holandii i Niemczech

Z przyzwoitej strony w swoich zespołach pokazali się też Kamil Piątkowski (Gent), Kacper Kozłowski (Vitesse) oraz Michał Karbownik (Fortuna Dusseldorf). Każdy z nich zaliczył asystę przy golu.

Bielik wypluł zęby

Weekend z najgorszym samopoczuciem miał prawo zakończyć Krystian Bielik. Pomocnik Birmingham powrócił do gry po nieobecności w trzech wcześniejszych kolejkach i już po nieco ponad pół godziny gry musiał opuścić boisko. Wszystko z powodu kopnięcia w twarz przez zawodnika Rotherham, co zakończyło się utratą dwóch przednich zębów. Trener po spotkaniu przyznał, że piłkarz trafił do szpitala i wyraził nadzieję, że będzie mógł skorzystać z jego usług we wtorkowym meczu z Watford.