OFICJALNIE: Czeski pomocnik w Jagiellonii Białystok!

Aktualizacja: 3 lut 2022, 12:01
4 lip 2017, 15:05

Czech Martin Pospisil został we wtorek nowym zawodnikiem Jagiellonii Białystok. 26-letni ofensywny pomocnik, którego poprzednim pracodawcą był czeski FK Jablonec, podpisał z naszym klubem czteroletni kontrakt.

Urodzony 26 czerwca 1991 roku w miejscowości Belkovice-Lastany zawodnik jest wychowankiem Sigmy Ołomuniec, w barwach której w wieku niespełna 20 lat zadebiutował w czeskiej ekstraklasie. Miało to miejsce dokładnie 15 maja 2011, gdy Pospisil wszedł na ostatnie osiem minut spotkania z Hradec Kralove, wygranego przez Sigmę 2:0.

Tydzień później wystąpił od pierwszej minuty w przegranym starciu z Dynamem Czeskie Budziejowice (0:1), po czym przed kolejnymi rozgrywkami 2011/12 został wypożyczony do drugoligowego Fotbalu Trzyniec. Po rozegraniu 15 spotkań na zapleczu najwyższej klasy rozgrywkowej, jeszcze w lutym 2012 roku wrócił do Sigmy, aby stać się podstawowym pomocnikiem swojej macierzystej drużyny (11 meczów, 3 gole i asysta) i mieć udział w zdobyciu przez nią Pucharu Czech (w finale wygrana 1:0 ze Spartą Praga) oraz Superpucharu kraju (po zwycięstwie 2:0 nad Slovanem Liberec).

Coraz lepsze występy w Ołomuńcu sprawiły, że w sezonie 2012/13 Pospisil zaczął grać także w kadrze młodzieżowej Czech, a już w listopadzie 2012 roku zadebiutował również w seniorskiej reprezentacji, gdy wystąpił w spotkaniu towarzyskim ze Słowacją (3:0), zmieniając w 82. minucie gry Michala Ordosa. Wszystko dlatego, że te rozgrywki były przełomowe dla samego zawodnika, który doprowadził Sigmę do piątego miejsca w czeskiej Gambrinus Lidze i w ten sposób zapracował za 600 tysięcy euro na transfer do mistrza Czech – Viktorii Pilzno, który miał miejsce w ostatnim dniu letniego okna transferowego.

W Viktorii Pospisilowi nie poszło jednak zbyt dobrze. Po zaledwie czterech występach ligowych i dwóch epizodach w fazie grupowej Ligi Mistrzów (w spotkaniach z Bayernem Monachium i CSKA Moskwa) jesienią został wypożyczony z powrotem do Sigmy, gdzie się odbudował i wrócił do gry po 90 minut w praktycznie każdym meczu.

Po sezonie 2013/14, wraz ze spadkiem Sigmy do drugiej ligi, przygoda 23-letniego wówczas Martina z Ołomuńcem się skończyła na dobre. Jego liczby zatrzymały się na 63 meczach oficjalnych, 6 golach i 8 asystach. Wraz z końcem wypożyczenia do Sigmy nowym pracodawcą Pospisila został inny klub z czeskiej ekstraklasy – FK Jablonec. Czeski ofensywny pomocnik przywitał się z nowym zespołem w świetnym stylu, bo już w pierwszym sezonie rozegrał komplet meczów ligowych, w których zanotował 7 bramek i 4 asysty. Na odpoczynek mógł liczyć jedynie przy niektórych spotkaniach Pucharu Czech, w którym FK Jablonec awansował do samego finału, gdzie uległ po karnych Slovanovi Liberec. Dla FK był to świetny sezon, bo oprócz walki o puchar, zespół zajął również trzecie miejsce w lidze.

Dzięki temu kolejnych rozgrywkach czeska ekipa miała okazję gry w eliminacjach Ligi Europy, w których wyeliminowała duńską Kopenhagę (Pospisil strzelił jedną z bramek), po czym okazała minimalnie słabszy od Ajaksu Amsterdam na ostatniej prostej do fazy grupowej. Sam Pospisil z kolei w 2015 roku zanotował dwa kolejne występy w reprezentacji, w spotkaniach towarzyskich ze Słowacją (0:1) oraz Polską (1:3).

W lidze w sezonie 2015/16 Jablonec uplasował się w górnej połowie tabeli, na siódmym miejscu, a w krajowym pucharze ponownie dotarł do finału, gdzie raz jeszcze przegrał, tym razem z Mladą Boleslav 0:2. Pospisil w tym czasie rozegrał dla swojego klubu łącznie 38 meczów, strzelając w nich pięć goli. W ostatnim sezonie ligi czeskiej liczby naszego nowego zawodnika to 24 spotkania, 1 bramka i 4 asysty.

Teraz z kolei przyszedł czas, aby 26-letni pomocnik spróbował sił w żółto-czerwonej koszulce na szczeblu Ekstraklasy. Pospisil to jeden z wyróżniających się środkowych pomocników w lidze czeskiej. Mierzy 178 centymetrów wzrostu, a jego główne zalety to szybkość, kreatywność i dobra technika.

Źródło: BP Jagiellonii Białystok