Piłkarki z Hiszpanii mistrzyniami świata! Historyczny sukces

21 sie 2023, 12:03

Piłkarki reprezentacji Hiszpanii sięgnęły po złoto mistrzostw świata, które były rozgrywane w Australii i Nowej Zelandii. W decydującym o medalu spotkaniu wygrały 1:0 z zawodniczkami z Anglii, sięgając tym samym po swoje pierwsze w historii złoto na mundialu.

Hiszpanki mistrzyniami świata

Zarówno Hiszpanki, jak i reprezentantki Anglii jeszcze nigdy w historii nie sięgnęły po złoto mistrzostw świata. Lepiej na poprzednich turniejach radziły sobie natomiast Brytyjki – jedyny jak dotąd medal wywalczyły w 2015 roku, kiedy to na turnieju w Kanadzie w meczu o 3. miejsce wygrały po dogrywce z Niemkami.

W drodze do finału Hiszpanki zajęły w grupie C drugie miejsce, a w fazie pucharowej wygrywały ze Szwajcarkami (5:1), Holenderkami (2:1) i Szwedkami (2:1). Zawodniczki z Anglii z kolei wygrały grupę D z kompletem punktów, po czym eliminowały Nigeryjki (4:2 po rzutach karnych), Kolumbijki (2:1) i Australijki (3:1).

W meczu o złoto piłkarki z Hiszpanii wyszły na prowadzenie w 29. minucie, kiedy to do siatki trafiła zawodniczka Realu Madryt Olga Carmona Garcia. W 70. minucie z rzutu karnego na 2:0 mogła podwyższyć Jenifer Hermoso, ale spudłowała. Angielki nie zdołały jednak odwrócić losów rywalizacji i musiały się zadowolić srebrnymi medalami.

Hiszpania K vs Anglia K 1:0
1:0 Olga Carmona Garcia 29′

To zdecydowanie największy sukces w historii żeńskiej reprezentacji Hiszpanii. Wcześniej jedyny medal dużej imprezy zdobyły w 1997 roku, kiedy to sięgnęły po brąz na mistrzostwach Europy.