Strona główna Piłka nożna “Piłkarska furia”… W podróży przez hiszpański futbol

“Piłkarska furia”… W podróży przez hiszpański futbol

0
PODZIEL SIĘ

“Piłkarska furia. Podróż przez hiszpański futbol” Jimmy’ego Burns’a to fascynująca wycieczka przez najważniejsze mecze i wydarzenia hiszpańskiego futbolu: od powstania ligi i rywalizacji FC Barcelony i Realu Madryt, po wielkie osiągnięcia reprezentacji Hiszpanii. Oczyma autora przeglądamy nie tylko karty historii hiszpańskiej piłki nożnej, która podbiła serca kibiców na całym świecie, ale również ówczesną Hiszpanię, jej dzieje i zwyczaje.

Autor zadbał o to, zeby swą opowieścią przyciągnąć do siebie szerokie grono czytelników. Książka nie jest klasycznym dziełem zawierającym mnóstwo faktów czy dat, lecz luźną pogawędką zapewniającą przede wszystkim rozrywkę i wspaniałą przygodę. Jako pierwszy na celowniku Jimmy’ego Burns’a pojawia się legendarny Rio Tinto i początki pierwszych klubów w Huelvie i Sevilli. Kolejne strony prezentują nam początkowe sukcesy hiszpańskiej reprezentacji (srebrny medal na IO w 1924 r. oraz zwycięstwo z Anglikami). Autor w swej opowieści nie zapomniał również o legendach hiszpańskiego futbolu: Alfredo Di Stéfano, Ladislao Kubali, Johanie Cruyffie, Emilio Butragueño i Raúlu oraz genialnych trenerach, którzy pozostawili swój ślad na kartach historii: Helenio Herrery, Luisie Aragonésie, Vicente del Bosque czy Pepie Guardioli.

Jimmy Burns dużą uwagę zwraca również na skutki wojny domowej w Hiszpanii w odniesieniu do rozwoju piłki nożnej i kierunku obrała ta dyscyplina. Kolejne rozdziały niosą ze sobą złożony opis rywalizacji dwóch gigantów hiszpańskiego futbolu: Realu Madryt i FC Barcelony, której początków doszukuje się jeszcze w 1912 roku. Oprócz konfliktów pomiędzy drużynami autor wspomina również sukcesy  „Blaugrany„ i ”Królewskich” w europejskich pucharach. Nie zabrakło także długiego i interesującego opowiadania o tym, jak kadra zdołała przełamać niemoc na wielkich międzynarodowych imprezach ( ME w 2008 i 2012 r. oraz MŚ w 2010 r.). Natomiast teraźniejszość i obecne sprawy hiszpańskiego futbolu zostały tylko pokrótce scharakteryzowane przez autora.

Podsumowując, “Piłkarska furia. Podróż przez hiszpański futbol” przypomina długą i fascynującą podróż po Hiszpanii, z przewodnikiem, który w czarujący sposób prowadzi swojego czytelnika. Książka ta jest obowiązkową lekturą dla każdego miłośnika hiszpańskiego, ale i nie tylko hiszpańskiego futbolu.

 

 

Komentarze