PKO Ekstraklasa: Cracovia lepsza od Lechii. Skromna wygrana gospodarzy

Aktualizacja: 7 cze 2023, 10:19
2 lis 2019, 19:37

Cracovia wygrała na własnym stadionie z Lechią Gdańsk 1:0. Zwycięską bramkę zdobył Holender – Pelle van Amersfoort.

Pierwszą dobrą sytuację mieli zawodnicy gości. Rafał Wolski przebiegł samotnie kilkadziesiąt metrów po czym zdecydował się na strzał z ostrego kąta dającego drużynie Lechii tylko rzut rożny. Dobrze interweniował Pesković.

W 24. minucie spotkania świetną akcję rozegrali gospodarze. Podanie na lewą stronę boiska otrzymał Filip Piszczek, który doskonale opanował futbolówkę i odegrał do lepiej ustawionego Sylwestra Lusjusza. Ten dośrodkował na lewy słupek bramki gości, lecz Sergiu Hanca trafił wprost w Dusana Kuciaka.

Kolejną dogodną sytuację piłkarza Michała Probierza stworzyli sobie w 26. minucie. Rzut z autu przypominał trochę rzut rożny, a trochę rzut wolny bez konkretnych zasad. Siplak oddał piłkę Hance, który dośrodkował w pole karne, gdzie główkował Piszczek. Ten minimalnie chybił.

Dwie groźne sytuację nie przeszkodziło zawodnikom z północy kraju w szukaniu swoich szans. W 34. minucie wielu kibiców drużyny Piotra Stokowca widziało już piłkę w siatce. Jablonsky wybił tak zwaną święcę trochę na oślep i przejął ją Mladenović. Piłka wróciła do zawodników Cracovii, ale ich akcję znów przerwał Mladenović. Futbolówka szybko powędrowała w stronę bramki Cracovii, gdzie czekał na nią Wolski, który świetnie zobaczył Haraslina, po którego uderzeniu piłka wylądowała na bocznej siatce.

Ostatecznie pierwsza połowa nie przyniosła bramek, choć spotkanie obfitowało w sporo emocji. Wiele ciekawych akcji, co potwierdzało zdanie obu trenerów chwalących poziom swojego rywala.

Po wznowieniu gry piłkarze długo nie mogli wrócić na swój optymalny poziom. Pierwsza ciekawa akcja została rozegrana została bowiem w 59. minucie, lecz powinna zostać zakończona golem. Piszczek piętką podał w stronę van Amersfoorta, lecz uprzedził go Łukasik, który posłał futbolówkę na rzut rożny.

Bramce rywala zagrażały obie drużyny. Dziesięć minut po niezłym pomyśle Cracovii w sytuacji sam na sam znalazł się Haraslin, który po podaniu w pole karne Flavio Paixao ograł Rapę i strzelił na bramkę, jednak dobrze interweniował Pestković.

Finalnie kibice zgromadzeni na stadionie przy ulicy Kałuży doczekali się gola. Lechia zwlekała z wykonaniem rzutu z autu. Piłka została odzyskana przez Cracovię, która w ostatnich minutach napierała na bramkę Kuciaka. W 90. minucie piłka po rzucie rożnym dla ekipy Michała Probierza krążyła wzdłuż pola karnego Lechii, by w jej końcowej fazie Hanca dośrodkował w pole karne, gdzie Amersfoort strącił ją do prawego słupka bramki i zdobył dającą wygraną bramkę.

Tym samym Cracovia ma na koncie 26 punktów i przynajmniej do meczu Pogoń – Lech będzie liderem Ekstraklasy.

PKO Ekstraklasa; 02.11.2019 r.                                                                      Cracovia 1:0 Lechia Gdańska

Cracovia: Michal Pesković – Cornel Rapa, David Jablonsky, Michał Helik, Michal Siplak, Rafael Lopes, Sylwester Lusiusz (82′ Milan Dimun), Janusz Gol, Pelle van Amersfoort, Sergiu Hanca, Filip Piszczek (67′ Sebastian Strózik)

Trener: Michał Probierz

Lechia Gdańsk: Dusan Kuciak – Karol Fila, Michał Nalepa, Jarosław Kubicki, Filip Mladenović, SławomirPeszko (61′ Flavio Paixao), Maciej Gajos, Rafał Wolski (76′ Patryk Lipski), Daniel Łukasik, Lukas Haraslin (86′ Mario Maloca), Artur Sobiech

Trener: Piotr Stokowiec