PKO Ekstraklasa: Lechia lepsza od Wisły. Trwa fatalna passa Białej Gwiazdy!

Aktualizacja: 31 sty 2023, 12:20
1 gru 2019, 19:47

Lechia Gdańsk pokonała Wisłę Kraków (1:0) w ostatnim meczu 17. kolejki PKO Ekstraklasy. Dla Białej Gwiazdy była to już dziewiąta ligowa porażka z rzędu.

Przed dzisiejszym starciem wyraźnym faworytem był zespół Piotra Stokowca. Po domowym zwycięstwie nad ŁKS-em Łódź (3:1) jego zawodnicy mieli okazję odnieść drugie zwycięstwo z rzędu, bowiem Wisła Kraków po 16. kolejkach plasowała się na ostatnim miejscu w tabeli z dorobkiem zaledwie 11 punktów. Poza tym Biała Gwiazda ostatnie ligowe zwycięstwo odniosła pod koniec sierpnia (4:2 z Zagłębiem).

W pierwszej połowie rywalizacji nie było jednak widać, który zespół walczy o awans do górnej “ósemki”, a który notuje passę ośmiu ligowych porażek z rzędu. W 7. minucie meczu pierwszy groźny strzał oddał Jakub Błaszczykowski, jednak piłka nieznacznie minęła bramkę strzeżoną przez Alomerovicia. Mimo całkiem niezłej gry Białej Gwiazdy, to Lechia w 31. minucie objęła prowadzenie. Sławomir Peszko minął w polu karnym dwóch rywali, wyłożył piłkę do Flavio Paixao, a ten mocnym uderzeniem pokonał golkipera rywali. Wisła mogła odpowiedzieć kilka minut później, jednak Damian Pawłowski uderzył z ostrego kąta w boczną siatkę.

Gospodarze zmotywowani w szatni przez trenera Skowronka rozpoczęli drugą połowę bardzo ofensywnie. W 48. minucie na uderzenie z dystansu zdecydował się Mak, ale piłka minęła słupek bramki. Lechia po przerwie skupiła się na defensywie i wyprowadzanie kontrataków. Po jednym z nich w 78. minucie sam na sam z Buchalikiem znalazł się Haraslin, ale golkiper Wisły popisał się świetną interwencją, dającą jeszcze nadzieje jego drużynie na korzystny rezultat. Najlepszą okazję do wyrównania miał w 81. minucie Jean Carlos Silva, ale fatalnie spudłował z kilku metrów. Ostatecznie Lechia pokonała więc Wisłę 1:0, dzięki czemu awansowała na 6. miejsce w ligowej tabeli.

Wisła Kraków 0:1 Lechia Gdańsk
31. Paixao

Wisła Kraków: Buchalik – Janicki, Sadlok, Klemenz, Burliga – Michał Mak (71. Silva), Basha, Błaszczykowski, Pawłowski (76. Buksa) – Drzazga (29. Chuca), Paweł Brożek

Lechia Gdańsk: Alomerovic – Makowski, Maloča, Nalepa, Fila – Gajos, Łukasik, Wolski (69. Sobiech), Haraslin – Peszko (77. Arak), F. Paixao