środa, 17 sierpnia, 2022

Czas na Puchar Narodów Afryki 2022. Kursy, typy – kto jest faworytem?

Już od dłuższego czasu fanom piłki nożnej początek roku kojarzy się z trzema rzeczami. Przerwami od piłki reprezentacyjnej i europejskich pucharów oraz masowymi wyjazdami piłkarzy z Afryki na Puchar Narodów Afryki. Rozgrywki w roku 2022 rozpoczną się już 9 stycznia, a my przestrzegamy przed traktowaniem ich po macoszemu – bo to może być naprawdę ciekawy turniej.

Faworyci PNA 2022 – kto wygra tym razem? Podział na grupy

Zbliżający się Puchar Narodów Afryki w 2022 roku odbędzie się w Kamerunie. Co za tym idzie z automatu jedna z najmocniejszych piłkarsko afrykańskich nacji, staje się faworytem tego turnieju. Może nie absolutnie największym, ale na pewno takim, z którym trzeba się liczyć i trzeba go brać pod uwagę przy rozważaniach o ewentualnym zwycięstwie. Samo organizowanie turnieju nie jest jednak tożsame z sukcesem, bo ostatni raz organizator sięgnął po to trofeum w roku 2006, kiedy triumfował Egipt.

bonus na start dla zarejestrowanych

Egipt na pewno będzie w gronie faworytów i tym razem, choć trafił do niezłej grupy, bo jako jednych z rywali mają Nigerię. Gwinea Bissau czy Sudan nie powinny jednak sprawić tej dwójce problemów i zapewne obie mocne reprezentacje zobaczymy w kolejnej fazie.

Podobna sytuacja jest w grupie E, gdzie mamy faworytów: Algierię oraz Wybrzeże Kości Słoniowej, ale również Sierra Leone i Gwineę Równikową. Poza tym nigdy nie można lekceważyć drużyn takich jak Mali, Tunezja, Maroko czy Senegal, ale żadne z tej czwórki nie jest w ścisłym gronie faworytów. Zapominać nie można również o Ghanie. Gdzie te wszystkie zespoły pomieścić w rundzie pucharowej? Ano, aż cztery zespoły z trzecich miejsc również przejdą do następnej fazy. Wielkich przegranych po fazie grupowej się więc nie spodziewamy. Kursy bukmacherskie na Puchar Narodów Afryki w STS jako faworyta wskazują Senegal (6,00), przed Algierią (7,00), Egiptem (7,50), Wybrzeżem Kości Słoniowej (8,00), Nigerią (9,00) i gospodarzami z Kamerunu (9,00), a Maroko, Ghana i Tunezja też nie z bardzo w tym względzie odstają.

Grupy PNA 2022

Grupa A: Kamerun, Burkina Faso, Etiopia, Republika Zielonego Przylądka,
Grupa B: Senegal, Zimbabawe, Gwinea, Malawi,
Grupa C: Maroko, Ghana, Komory, Gabon,
Grupa D: Nigeria, Egipt, Sudan, Gwinea Bissau,
Grupa E: Algieria, Sierra Leone, Gwinea Równikowa, Wybrzeże Kości Słoniowej
Grupa F: Tunezja, Mali, Mauretania, Gambia

Gwiazd nie brakuje, Nigeria w tarapatach

Oczywiście jak to w przypadku PNA bywa i tym razem nie odbyło się bez dramatów jeśli chodzi o powołania. Najlepiej niech świadczy o tym sytuacja Nigerii, która nie może skorzystać z usług Victora Osimhena, ze względu na koronawirusa. Natomiast Emmanuel Dennis nie może go zastąpić, bo nigeryjska federacja zbyt późno zwróciła się do Watfordu w sprawie występów tego zawodnika.

To jednak nie żadna zasada i na Pucharze Narodów Afryki nie zabraknie największych gwiazd. Najbardziej na całym turnieju „ucierpi” Liverpool, bo na turnieju zagrają Salah, Mane i Naby Keita.

Data, transmisja – gdzie oglądać PNA 2022 w Polsce

Tegoroczny Puchar Narodów Afryki rozpocznie się 9 stycznia i potrwa aż do 6 lutego. Nic dziwnego, bo w imprezie wezmą udział aż 24 zespoły, z czego każdy rozegra przynajmniej 3 spotkania w ramach fazy grupowej. Powołani zawodnicy mieli się stawić na zgrupowaniach już 3 stycznia – tak orzekła afrykańska federacja. Początkowo zawodnicy mieli być już na miejscu przed nowym rokiem. Cały turniej jak wspomnieliśmy odbędzie się w Kamerunie a mecze będziecie mogli oglądać na antenie Viaplay. Pierwsze mecze jakie zostaną pokazane to Kamerun – Burkina Faso (17:00) oraz Etiopia – Republika Zielonego Przylądka (20:00).

Podobne teksty

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj komentarz!
Wprowadź imię

Udostępnij

Najnowsze

SOCIAL MEDIA