Strona główna Bez kategorii Poker: Szczęście czy umiejętności?

Poker: Szczęście czy umiejętności?

0

Z pewnością poker to gra hazardowa, która cieszy się bardzo dużym uznaniem i popularnością na całym świecie. Wiele osób grało kiedyś lub gra obecnie w niego wyłącznie dla przyjemności. Jednak jako element gry poker jest też wykorzystywany do rozgrywki o pieniądze. Wiele osób jednak zastanawia się nad tym, na ile w pokerze liczy się szczęście, a o ile umiejętności? Warto przy tym dodać, że temat ten stał się nawet kwestią rozważań oraz badań naukowych.

Poker – szybka nauka

Poker jest grą, której podstawowe zasady można niezwykle szybko sobie przyswoić. Jego istota polega na tym, aby mieć wyższy układ kart niż przeciwnicy. Tak wygląda w teorii i najprostszych odmianach. W praktyce sprawa prezentuje się zupełnie inaczej. Można rozróżnić kilka popularnych odmian pokera: Texas Hold’em, Omaha, Omaha High-Low, poker pięciokartowy dobierany, 7 Card Stud, 2-7 Draw, Razz czy też Badugi. Rozdanie z reguły polega, iż gracze przy stole otrzymują określoną ilość kart, aby ostatecznie utworzyć układ z 5 kart. Zadaniem jest uzbieranie układu, dzięki któremu można pokonać innych graczy. Jak już wspomnieliśmy, zasad nauczyć się możesz niezwykle szybko. Gorzej niestety wygląda sprawa z samą rozgrywką. Tutaj wszelkie dane naukowe pokazują, że o wiele większe szanse mają doświadczeni gracze. Z czego to wynika?

Strategia gry

Poker ze wszystkich gier karcianych z kasyn wiąże się z najmniejszą losowością kart. W przypadku blackjacka czy bakarata nie masz za bardzo wpływu na końcowy wynik. Oczywiście w pokerze też obowiązuje przypadkowość, gdyż nie można być pewnym, jaka karta wypadnie tobie bądź też do wspólnego rozliczenia. Jednak o wiele ważniejsza jest strategia, wylosowane miejsce przy stole, poczynania innych graczy. Przeprowadzone badania naukowe podczas kilku mniejszych i większych turniejów wykazały, że z zyskiem w stosunku do opłaty startowej o wiele więcej z kasyna wychodziło graczy doświadczonych niż początkujących. Często ten stosunek był kategorii 70:30 czy nawet większej.  

Bardzo istotne jest to, że na końcowe zwycięstwo w pokerze wpływ mają przede wszystkim twoje  decyzje i umiejętności, a nie sama losowość. Trzeba sobie zdać sprawę, że nawet z dobrymi kartami porażki się zdarzają, jednak procentowo takie sytuacje mają miejsce bardzo rzadko. W pokerze chodzi o pojedynek między graczem a drugim przeciwnikiem bądź graczami, a nie krupierem. Dlatego też jest to w pewnym sensie bitwa na przeczekanie, kiedy to ty bądź przeciwnik popełnicie pierwszy, poważny błąd.

Choć nie możesz przewidzieć, jaka karta zostanie wylosowana, to jednak obserwacje zachowania czy poczynań innych graczy wiele mogą tobie powiedzieć o szansach na wygraną. Dlatego za każdym razem należy dokładnie analizować sytuację, sprawdzać stawki na stole, zachowanie przeciwników. To tutaj często decydującą rolę odgrywa słynna kamienna twarz. Jeśli bez znaczenia na dobre czy złe karty nie dasz poznać po sobie emocji, to przeciwnik będzie miał większe problemy z przejrzeniem ciebie. Tu też początkujący popełniają błędy, pokazując po sobie, że mają dobre karty. Doświadczeni gracze są w stanie nawet zminimalizować porażkę lub przekuć ją w sukces. Ze wspomnianych wcześniej badań wynika także, że większość rozdań w pokerze kończy się przed showdownem. Dlatego to od decyzji przed i po floopie w większości przypadków uzależniony jest końcowy sukces.

To co: szczęście czy umiejętności?

Z przytoczonych informacji jednoznacznie wynika, że poker to gra, w której znaczącą przewagę mają gracze doświadczeni, doskonale wiedzący, jak się zachować przy stole, jakie decyzje wykonać.

Komentarze