Porównanie drużyn przed Polska – Argentyna. Czy biało-czerwonych stać na cud?

Aktualizacja: 29 lis 2022, 00:42
28 lis 2022, 17:00

W ostatnim grupowym spotkaniu na mistrzostwach świata w Katarze reprezentację Polski czeka bardzo trudne spotkanie z Argentyną, która zaczęła grę na turnieju od dużego falstartu. Od wyniku tego starcia zależy, które zespoły z grupy C awansują do 1/8 finału. Jak wyglądały poprzednie pojedynki tych drużyn? Na kogo warto zwracać uwagę?

Sytuacja w grupie C po dwóch rozegranych kolejkach jest niezwykle ciekawa. Choć biało-czerwoni zajmują pierwsze miejsce z dorobkiem czterech punktów, w dalszym ciągu nie mogą być pewni gry w fazie pucharowej. Co więcej, ostatni obecnie Meksyk również jeszcze ma szansę na awans do 1/8 finału. W kontekście Polaków kluczowy będzie mecz z Argentyną.

Jak Polacy grali z Argentyńczykami?

Do tej pory obie drużyny grały ze sobą o stawkę dwukrotnie, i to ponad 40 lat temu. W fazie grupowej mundialu z 1974 roku lepsi byli biało-czerwoni, który po dwóch bramkach Grzegorza Laty i trafieniu Andrzeja Szarmacha wygrali 3:2. Cztery lata później lepsza była Argentyna – wygrała 2:0 dzięki dwóm bramkom Mario Kempesa.

Poza tym Polska i Argentyna dziewięciokrotnie grały w ramach meczów towarzyskich. Lepszy bilans ma w nich drużyna z Ameryki Południowej – pięć razy wygrywała, dwa razy padały remisy, a także dwukrotnie wygrywali Polacy. Ostatnie starcie to czerwiec 2011 roku i wygrana biało-czerwonych 2:1 po golach Adriana Mierzejewskiego i Pawła Brożka.

● 1966: Argentyna 1:1 Polska (mecz towarzyski)
● 1968: Argentyna 1:0 Polska (mecz towarzyski)
● 1974: Argentyna 2:3 Polska (MŚ)
● 1976: Polska 1:2 Argentyna (mecz towarzyski)
● 1977: Argentyna 3:1 Polska (mecz towarzyski)
● 1978: Argentyna 2:0 Polska (MŚ)
● 1980: Argentyna 2:1 Polska (mecz towarzyski)
● 1981: Argentyna 1:2 Polska (mecz towarzyski)
● 1984: Argentyna 1:1 Polska (mecz towarzyski)
● 1992: Argentyna 2:0 Polska (mecz towarzyski)
● 2011: Polska 2:1 Argentyna (mecz towarzyski)

Kursy bukmacherskie na mecz Polska – Argentyna

1
x
2
7.60

4.20
1.47
7.00
4.30
1.50
8.00
4.35
1.47

Postawa w eliminacjach do MŚ 2022

Miejsce wśród drużyn zakwalifikowanych na mistrzostwa świata biało-czerwoni musieli wywalczyć dopiero w barażach. Po zajęciu drugiego miejsca w kwalifikacyjnej grupie I (tuż za Anglią), początkowo w półfinale barażów mieli grać z Rosją, ale na skutek sankcji nałożonych na tę reprezentację przez FIFA, od razu awansowali do finału. W nim zawodnicy Czesława Michniewicza wygrali 2:0 ze Szwecją.

Argentyna bardzo szybko zapewniła sobie kwalifikację do turnieju w Katarze. Przez całe eliminacje nie doznała ani jednej porażki (podobnie jak Brazylia), zdobywając w 17 spotkaniach aż 39 punktów. Bezpośredni mecz z „Canarinhos” nie doszedł do skutku z powodu kontrowersji dotyczących szczepień piłkarzy na COVID-19. Początkowo starcie miało zostać przełożone na inny termin, ale ostatecznie uznano, że nie będzie ono rozgrywane.

Bilans Polski i Argentyny w grupach kwalifikacyjnych

Polska: 2. miejsce w grupie I | 10 meczów (6 zwycięstw, 2 remisy, 2 porażki, bramki 30:11) | Baraż: 2:0 ze Szwecją

Argentyna: 2. miejsce w grupie I w strefie CONMEBOL | 17 meczów (11 zwycięstw, 6 remisów, 0 porażek, bramki 27:8) | Bezpośredni awans

Historia występów obu reprezentacji na mundialach

Dla reprezentacji Polski występ w Katarze jest 10. udziałem na mundialu w historii. Debiut zanotowała w 1938 roku, natomiast największe sukcesy święciła w 1974 i 1982 roku, kiedy to kończyła turniej na trzecim miejscu. W pierwszym przypadku, na mistrzostwach w Niemczech pokonała w meczu o brązowy medal 1:0 Brazylię, zaś w drugim, na turnieju w Hiszpanii wygrała 3:2 z Francją.

Argentyna z kolei gra na mistrzostwach świata po raz 19. Największe sukcesy odnosiła na przełomie lat 70. i 80. ubiegłego wieku. Dwukrotnie sięgała po mistrzowski tytuł – w 1978 roku na własnej ziemi, a także osiem lat później, w turnieju rozgrywanym w Meksyku. W 2014 roku z kolei „Albicelestes” sięgnęli po srebro, przegrywając w wielkim finale z Niemcami.

Historyczny bilans obu reprezentacji na mistrzostwach świata

Polska: 10 udziałów | 35 meczów (16 zwycięstw, 6 remisów, 13 porażek, bramki 46:45) | Największy sukces: III miejsce (1974 i 1982)
Argentyna: 19 udziałów | 83 mecze (44 zwycięstwa, 15 remisów, 12 porażek, bramki 140:95) | Największy sukces: mistrzostwo świata (1978 i 1986)

Kadra Polski i Arabii Saudyjskiej na mistrzostwa świata w Katarze

W gronie powołanych na turniej polskich piłkarzy znalazło się tylko trzech przedstawicieli Ekstraklasy – Artur Jędrzejczyk z Legii Warszawa, Kamil Grosicki z Pogoni Szczecin i Michał Skóraś z Lecha Poznań. Tuż przed turniejem doszło do wymuszonej zmiany – kontuzjowanego Bartłomieja Drągowskiego ze Spezii zastąpił Kamil Grabara z FC Kopenhagi.

Selekcjoner „Albicelestes” Lionel Scaloni ogłosił listę powołanych 11 listopada. Na trzy dni przed rozpoczęciem turnieju musiał jednak dokonać dwóch korekt. Z powodu kontuzji do Kataru nie polecieli Nicolas Gonzalez i Joaquin Correa, a ich miejsce zajęli Angel Correa i Thiago Almada.

Największe nadzieje w kontekście składu Polaków rzecz jasna należy stawiać wobec Roberta Lewandowskiego. Kapitan polskiej kadry przełamał się w meczu z Arabią Saudyjską, strzelając swojego pierwszego gola na mundialu. W starciu z Argentyną bardzo ważna będzie natomiast defensywa, dlatego powinna cieszyć znakomita dyspozycja naszych zawodników. Kapitalnie z Arabią zagrał przede wszystkim Wojciech Szczęsny, ale także Bartosz Bereszyński czy Kamil Glik.

Po stronie Argentyńczyków bez wątpienia najwięcej zagrożenia będzie płynąć ze strony Leo Messiego, autora dwóch trafień na mundialu w Katarze. Poza nim tak naprawdę każdy inny zawodnik może zadecydować o losach spotkania. Chodzi szczególnie o Angela Di Marię czy Enzo Fernandeza, który dał znakomitą zmianę w spotkaniu z Meksykiem.

Polska - Argentyna
Kursy bukmacherskie Polska – Argentyna na platformie Johnnybet.com

Kadra reprezentacji Polski

Bramkarze:
Wojciech Szczęsny (Juventus), Łukasz Skorupski (Bologna), Kamil Grabara (FC Kopenhaga)

Obrońcy:
Matty Cash (Aston Villa), Artur Jędrzejczyk (Legia Warszawa), Mateusz Wieteska (Clermont), Jan Bednarek (Aston Villa), Jakub Kiwior (Spezia), Kamil Glik (Benevento), Bartosz Bereszyński (Sampdoria), Robert Gumny (Augsburg)

Pomocnicy:
Krystian Bielik (Birmingham City), Damian Szymański (AEK Ateny), Grzegorz Krychowiak (Al-Shabab), Kamil Grosicki (Pogoń Szczecin), Jakub Kamiński (VfL Wolfsburg), Szymon Żurkowski (Fiorentina), Sebastian Szymański (Feyenoord), Piotr Zieliński (Napoli), Przemysław Frankowski (RC Lens), Michał Skóraś (Lech Poznań)

Napastnicy:
Arkadiusz Milik (Juventus), Robert Lewandowski (FC Barcelona), Karol Świderski (Charlotte FC), Krzysztof Piątek (Salernitana)

Kadra reprezentacji Argentyny

Bramkarze:
Emiliano Martinez (Aston Villa), Geronimo Rulli (Villarreal), Franco Armani (River Plate)

Obrońcy:
Nahuel Molina (Atletico Madryt), Gonzalo Montiel (Sevilla), Cristian Romero (Tottenham), German Pezzella (Real Betis), Nicolas Otamendi (Benfica), Lisandro Martinez (Manchester United), Marcos Acuna (Sevilla), Nicolas Tagliafico (Olympique Lyon), Juan Foyth (Villarreal)

Pomocnicy:
Rodrigo De Paul (Atletico Madryt) Leandro Paredes (Juventus), Alexis Mac Allister (Brighton) Guido Rodriguez (Real Betis), Alejandro „Papu” Gomez (Sevilla), Enzo Fernandez (Benfica), Exequiel Palacios (Bayer Leverkusen)

Napastnicy:
Angel Di Maria (Juventus), Lautaro Martinez (Inter Mediolan), Julian Alvarez (Manchester City), Angel Correa (Atletico Madryt), Thiago Almada (Atlanta United), Paulo Dybala (AS Roma), Leo Messi (PSG)

W tej statystyce Polacy są najlepsi na MŚ! Nikt im nie dorównuje

Podobne teksty

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj komentarz!
Wprowadź imię

Artykuły

Artykuły ze strony www.johnnybet.com

SOCIAL MEDIA