Polska łyżwiarka otrzyma medal ME! Czekała na niego… dwa lata

Aktualizacja: 31 sty 2024, 17:17
30 sty 2024, 16:20

Rosyjska łyżwiarka figurowa Kamiła Walijewa została zawieszona na cztery lata za naruszenie przepisów antydopingowych. Skorzystała na tym urodzona w Rosji, a reprezentująca Polskę Jekatierina Kurakowa, która po ponad dwóch latach otrzyma mały brązowy medal mistrzostw Europy.

Walijewa zawieszona za doping

Na początku stycznia 2022 roku w Tallinnie odbyły się mistrzostwa Europy w łyżwiarstwie figurowym. W rywalizacji solistek całe podium zajęły Rosjanki – złoto zdobyła Kamiła Walijewa, srebro Anna Szczerbakowa, a z brązu cieszyła się Aleksandra Trusowa.

W poniedziałek pojawiła się informacja, że złota medalistka tych zawodów, Kamiła Walijewa została zawieszona przez Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu (CAS) za naruszenie przepisów antydopingowych. Rosjanka została więc wykluczona z rywalizacji na okres czterech lat, począwszy od 25 grudnia 2021 roku.

Kurakowa z “małym brązowym medalem”

Z dyskwalifikacji Walijewej skorzysta Belgijka Loena Hendrickx, która zajęła 4. miejsce, ale w ten sposób został przyznany jej brązowy medal. Czwarta w łącznej klasyfikacji będzie natomiast Jekatierina Kurakowa, która dzięki temu zdobyła “mały brąz”, jeśli chodzi o program dowolnym.

Podczas mistrzostw Europy i świata, poza czołową trójką, organizatorzy zawodów przyznają również małe medale łyżwiarzom figurowym w poszczególnych segmentach – programie krótkim i dowolnym.

Jekatierina Kurakowa urodziła się w Moskwie, ale w październiku 2019 roku otrzymała polskie obywatelstwo. W biało-czerwonych barwach zadebiutowała natomiast w lipcu tego samego roku. 21-latka jest obecną mistrzynią Polski – krajowe zmagania wygrywała sześć razy z rzędu.

PŚ w Kronplatz: Świetne występy Polek. Może być najlepszy wynik od 1985 roku