Strona główna Piłka nożna Fortuna I liga POLSKI-SPORT.PL: Przewodnik kibica I ligi

POLSKI-SPORT.PL: Przewodnik kibica I ligi

43

1PRZEWODNIK KIBICA I LIGI:

Już w sobotę, 1.sierpnia rusza “druga najlepsza liga świata”, czyli polska I liga! Na starcie będziemy mieli 18 drużyn, a dwie najlepsze na zakończenie sezonu awansują do Ekstraklasy. W poprzednim sezonie dokonały tego drużyny Zagłębia Lubin oraz Termaliki Bruk-Bet Niecieczy dla której jest to debiut w najwyższej klasie rozgrywkowej. Z drugiej strony smaku goryczy doznały ekipy Zawiszy Bydgoszcz i GKS-u Bełchatów, które ponownie będą musiały się bić o przepustkę do Ekstraklasy.

My z tej okazji przygotowaliśmy dla Was 74-stronnicowy przewodnik kibica, który powie Wam prawdę o każdej z drużyn. Poznacie faworytów do awansu, do spadku, kadry drużyn, listę transferów jakich dokonały poszczególne ekipy oraz ciekawostki na ich temat.

Zapraszamy do lektury!

2ARKA GDYNIA

Rok założenia: 1929

Prezes klubu: Wojciech Pertkiewicz

Stadion: Stadion miejski (15.139 miejsc)

Arka ocena

3KADRA:

[table id=3 /]

4TRANSFERY

[table id=8 /]

5PODSUMOWANIE

Arka Gdynia po kilku “chudych” latach z rzędu i ostaniu się w I-ligowej tabeli w końcu ma zamiar awansować do najwyższej klasy rozgrywkowej. Pytanie jest jednak jedno. Czy z transferami których dokonała jest w stanie to zrobić? Nam się wydaje, że może być ciężko, ale nie stawiajmy “Arkowców” na straconej pozycji. Mają wielu zawodników z ekstraklasową przeszłością, takich jak Socha, Bożok czy Abbott. Jeśli do tego dołączymy tak ciekawych graczy jak Alan, Lomski czy Jałocha to w Gdyni może urodzić się naprawdę solidna drużyna mogąca konkurować o awans z każdym.


Perspektywa awansu: 25%
Nasza prognoza: 2-5
Gwiazda drużyny: Miroslav Bożok

6BYTOVIA BYTÓW

Rok założenia: 1946

Prezes klubu: Janusz Wiczkowski

Stadion: MOSiR (1,500 miejsc)

Bytova ocena

7KADRA

[table id=5 /]

8TRANSFERY

[table id=33 /]

9PODSUMOWANIE

Foto: drutexbytovia.pl

Poziom gry Bytovii w przyszłym sezonie bardzo trudno ocenić, ponieważ klub ten rok temu pokazał już, że mając piłkarzy z ogromnym doświadczeniem, wcale nie trzeba być spokojnym o ligowy byt. W minionym sezonie Bytovia w składzi miała między innymi Sebastian Małkowskiego, Marcina Kikuta, Marko Bajicia, Tadeusza Sochę, Wojciecha Pawłowskiego czy Pawła Buzałę, a jednak niemal do ostatnich kolejek nie była pewna utrzymania. Dopiero degradacja Floty Świnoujście uspokoiła nieco nerwy działaczy. Przed tym sezonem pożegnano się ze wszystkimi wymienionymi wyżej i postanowiono nieco odmłodzić skład. Jedynym „wiekowym” zawodnikiem sprowadzonym tego lata jest Marek Opałacz – uznany pierwszoligowiec, pozyskany dzięki „rozpadowi” Floty. Pozostałe nowe nabytki to perspektywiczni gracze, którzy będą chcieli wykorzystać swoją szansę. Jednym z nich jest Bartłomiej Poczobut, którego nie tak dawno podziwialiśmy w barwach Błękitnych Stargard Szczeciński. Zawodnicy tacy jak ten 22-latek na pewno nie odpuszczą i nie będą chcieli ponownie zagrać na niższych szczeblach. Wydaje się więc, że mimo pozbycia się zawodników z ogromnym ekstraklasowym doświadczeniem, Bytovia wcale się nie osłabiła. To z graczami pokroju Dawida Korta czy wspomnianego Poczobuta, powinno im się łatwiej bić o utrzymanie w I lidze. Zatrzymano też niezwykle skutecznego Janusza Surdykowskiego, który może ponownie walczyć o koronę króla strzelców. W zeszłym sezonie się nie udało, może w nadchodzącej edycji 29-latek dopnie swego?


 

Perspektywa awansu: 8%
Nasza prognoza: 10-13
Gwiazda drużyny: Janusz Surdykowski

10CHOJNICZANKA CHOJNICE

Rok założenia: 1930

Prezes klubu: Maciej Polasik

Stadion: Stadion miejski (3000 miejsc)

Chojniczanka ocena

11KADRA

[table id=25 /]

12TRANSFERY

[table id=13 /]

13PODSUMOWANIE

Foto: drutex-bytovia.p

Chojniczanka już w poprzednim sezonie pokazała, że może być groźna. To po porażkach z tą drużyną zwalniano kilku trenerów, a klub z Chojnic systematycznie piął się w górę tabeli. Skończył na świetnym, 5. miejscu i w nadchodzącym sezonie może być podobnie. W kadrze nie doszło do wielkich przemeblowań, udało się zatrzymać Tomasza Mikołajczaka (zapewne nie na długo), a do tego sprowadzono kilku ciekawych młodych graczy (Damian Garbacik, Dominik Hładun), ale także i zaprawionych w boju (Radosław Bartoszewicz, Tomasz Lisowski, Maciej Rogalski). Pozyskano także innego bohatera Błękitnych Stargard Szczeciński – Łukasza Kosakiewicza. Wydaje się, że czołówka tabeli I ligi to był jednorazowy wyskok, ale naszym zdaniem jeszcze niejeden trener spakuje walizki po starciu z Chojniczanką, a sam klub o utrzymanie raczej nie musi się martwić.

Perspektywa awansu: 10%
Nasza prognoza: 5-8
Gwiazda drużyny: Tomasz Mikołajczak

14CHROBRY GŁOGÓW

Rok założenia: 1957

Prezes klubu: Janusz Kołtowski

Stadion: Stadion miejski (2,817 miejsc)

Chrobry Głogów ocena

15KADRA

[table id=26 /]

16TRANSFERY

[table id=34 /]

17PODSUMOWANIE

Z drużyny Chrobrego latem ubyło kilka zawodników, niektórzy z nich stanowili siłę Chrobrego (m.in Ilków- Gołąb, Piotrowski czy Zając). W ich miejsce klub pozyskał, aż 9 nowych zawodników. Jest to spora rotacja i Chrobry na początek rozgrywek 1 ligi staje się sporą niewiadomą. Wzmocnieniem na pewno będzie Szymon Drewniak- gracz Lecha Poznań, który ma za sobą występy w Ekstraklasie, jednak czy to wystarczy chociażby do utrzymania? Tego chyba na tę chwilę nie wie nikt.


Perspektywa awansu: 5%
Nasza prognoza: 12-15
Nazwa drużyny: Szymon Drewniak

18DOLCAN ZĄBKI

Rok założenia: 1927

Prezes klubu: Jerzy Szczęsny

Stadion: Stadion miejsc (2,839 miejsc)

Dolcan ocena

19KADRA

[table id=27 /]

20TRANSFERY

[table id=12 /]

21PODSUMOWANIE

Dolcan Ząbki to jedna z tych drużyn, w kontekście obecnego okienka transferowego możemy mówić o poważnych osłabieniach. Do Ekstraklasy odeszli kluczowi zawodnicy, jak Rafał Leszczyński (Piast Gliwice, Mateusz Cichocki (Ruch Chorzów), czy Grzegorz Piesio (Górnik Łęczna). Na szczęście udało się zatrzymać Szymona Matuszka, który był już niemal dogadany z Ruchem Chorzów, ale „Niebiescy” ostatecznie wycofali się z transferu, a Matuszek przedłużył kontrakt z Dolcanem. Ubytki gwiazd drużyny nie do końca udało się uzupełnić, bo o ile Mateusz Wieteska może się prezentować się podobnie, jak jego niedawny klubowy kolega z Legii – Cichocki, o tyle pierwszoligowej klasie Rafała Leszczyńskiego, Jacek Kozaczyński mógłby pozazdrościć. Dziwi nas też transfer Antonio Calderóna, który dobrze grywa tylko, jak piłka leży przy jego nodze. Gdy już jest w gdze, tak dobrze to nie wygląda. Myśleliśmy, że na dobre zagości w Gibraltarze, a jednak wrócił jak bumerang. Oby ze zdwojoną siłą. Ciekawe wydają się natomiast transfery Szymona Sawali z Bełchatowa i Marcina „Pierwszoligowego króla Twittera” Krzywickiego, który częściej wpisywał się w portalach społecznościowych, niż w meczowym protokole. Naszym zdaniem, jeśli z Leszczyńskim i Piesio nie udało się awansować, to bez nich, tym bardziej Dolcan tego nie dokona.

Perspektywa awansu: 13%
Nasza prognoza: 5-8
Gwiazda zespołu: Szymon Matuszek

22GKS BEŁCHATÓW

Rok założenia: 1977

Prezes: Krzysztof Nowicki

Stadion: Stadion miejski (5,238 miejsc)

GKS Bełchatów ocena

23KADRA

[table id=15 /]

24TRANSFERY

[table id=35 /]

25PODSUMOWANIE

GKS Bełchatów, mimo udanej rundy jesiennej, nie utrzymał się w Ekstraklasie. Zespół opuściło aż dwudziestu zawodników, z których większość stanowiła pierwszy wybór trenera do wyjściowej jedenastki. Z zespołem pożegnał się najlepszy zawodnik, Michał Mak, a także tacy piłkarze jak Adrian Basta, Błażej Telichowski, Kamil Poźniak czy Grzegorz Baran. Ograniczony budżet nie pozowolił na przeprowadzenie transferów, które dałyby gwarancję, że Bełchatów powalczy o awans do elity już w tym sezonie. Do klubu sprowadzono ciekawych, perspektywnicznych zawodników, takich jak Krakowiak czy Klemenz. Rafał Ulatowski zamierza zbudować zespół w oparciu o doświadczonego Rachwała oraz perspektywicznych wychowanków, jednak na pewno nie będzie to mieszanka, mogąca przynieść Bełchatowianom awans.


 

Perspektywa awansu: 30%
Nasza prognoza: 2-5
Gwiazda zespołu: Mateusz Mak

26GKS KATOWICE

Rok założenia: 1964

Prezes klubu: Wojciech Cygan

Stadion: Stadion miejski (9,511 miejsc)

GKS Katowice ocena

27KADRA

[table id=18 /]

28TRANSFERY

[table id=31 /]

29PODSUMOWANIE

GKS Katowice coraz poważniej myśli o awansie. W klubie udało się zatrzymać króla strzelców I ligi Grzegorza Goncerza, a do tego sprowadzić nowych graczy, jednocześnie nie pozbywając się kluczowych zawodników. Z piłkarzy, którzy stanowili o sile GKS-u w poprzednim sezonie, obecnie nie ma tylko Przemysława Pitrego, który postanowił ponownie zasmakować Ekstraklasy. Zakontraktowano natomiast Wojciecha Trochima, a wypożyczyć udało się młodych Daniela Ciechańskiego i Mateusza Kuchtę. Kluczowym posunięciem naszym zdaniem będzie jednak pozyskanie Filipa Burkhardta, który w Łęcznej nie zdołał się przebić, ale w I lidze ma już wyrobioną markę i może okazać się poważnym wzmocnieniem ekipy z Katowic. W tym sezonie klubowi do awansu może trochę zabraknąć, ale na pewno wszystko idzie w dobrym kierunku, czego zwieńczeniem może być w najbliższych latach awans do Ekstraklasy.


 

Perspektywa awansu: 12%
Nasza prognoza: 4-7
Gwiazda drużyny: Grzegorz Goncerz

 

30MIEDŹ LEGNICA

Rok założenia: 1971

Prezes klubu: Martyna Pajączek

Stadion: Stadion im. Orła Białego (6,244 miejsc)

Miedź Legnica ocena

31KADRA

[table id=17 /]

32TRANSFERY

[table id=29 /]

33PODSUMOWANIE

Miedź Legnica wzmocniła się w trakcie letniego okienka przede wszystkim doświadczonymi zawodnika. Co więcej niektórzy z nich zagrali mnóstwo spotkania w Ekstraklasie. Powinno to mieć niebagatelne znaczenie w walce na jej zapleczu. Tacy piłkarze jak Garguła, Telichowski czy Ślusarski być może mają najlepsze lata kariery już za sobą jednak nie powinno to im przeszkodzić w walce o awans. Oprócz nich w klubie jest jeszcze przecież Łobodziński, Lafrance czy Gancarczyk, który przyszedł tak jak wspomniana wcześniej trójka w tym okienku. Jest jeszcze Rumen Trifonov, który występował w bułgarskiej Ekstraklasie i ze swoją ekipą zakończył rozgrywki na trzecim miejscu. Zarząd Miedzi dał jasny przekaz. Walczymy o awans! Nie powinno być mowy o tym, że ekipa z Legnicy nie wytrzyma presji. Przy takim doświadczeniu to jest po prostu niemożliwe. Jestem przekonany, że wspomniani przeze mnie zawodnicy wygrają Miedzi nie jedno spotkanie.


 

Perspektywa awansu: 40%
Nasza prognoza: 1-4
Gwiazda zespołu: Łukasz Garguła

34MKS KLUCZBORK

Rok założenia: 2003

Prezes klubu: Zdzisław Sarnicki

Stadion: Stadion miejski (2,586 miejsc)

MKS Kluczbork ocena

35KADRA

[table id=7 /]

36TRANSFERY

[table id=14 /]

37PODSUMOWANIE

Nie ulega wątpliwości, że jedynym celem beniaminka z Kluczborka będzie utrzymanie. Naszym zdaniem będzie o to bardzo trudno, lecz można dostrzec kilka pozytywów. Jednym z nich jest to, że z drużyny nie odeszło wielu piłkarzy, więc większość kadry to ci, którzy zdołali wygrać II ligę. Kadra została także wzmocniona bardzo ciekawymi piłkarzami. Jednym z nich jest młody Robert Brzęczek, syn trenera Lechii Gdańsk, który dotąd bardzo dobrze radził sobie w Rakowie Częstochowa i postanowił tego lata przejść o szczebel wyżej. O 19-latku mówiło się już od dłuższego czasu. W wieku 16 lat debiutował w pierwszej drużynie częstochowskiego zespołu. Przez ostatnie dwa sezony był podstawowym graczem Rakowa. Sam młodzian liczył, że I ligi posmakuje właśnie z tym klubem, lecz ostatecznie nie udało się awansować przez baraże, a Brzęczek wzmocnił niedawno pierwszoligowca z Kluczborka. Drugim kluczowym wzmocnieniem beniaminka będzie zapewne Maciej Kowalczyk. Król strzelców I ligi sezonu 2012/2013 mimo 38 lat na karku nadal znajduje się w dobrej formie. Wystarczy wspomnieć, że dla słabego GKS-u Tychy strzelił w minionej edycji 11 goli (ponad 1/3 całego dorobku strzeleckiego klubu). Nie brakuje w klubie jednak problemów kadrowych. Ogromny pech dopadł Łukasza Reinharda, podstawowego piłkarza klubu. Ofensywny pomocnik lub skrzydłowy zerwał więzadła w kolanie w ostatniej kolejce II ligi i najprawdopodobniej nie będzie mu dane zagrać w tym sezonie. Drużyna ma również bardzo wąską kadrę. Do dyspozycji na ten moment jest tylko 4 nominalnych obrońców. Naszym zdaniem MKS Kluczbork będzie więc walczył o utrzymanie do ostatnich kolejek, ale czy zdołają osiągnąć cel, przekonamy się za kilka miesięcy.


 

Perspektywa awansu: 2%
Nasza prognoza: 14-17
Gwiazda zespołu: Maciej Kowalczyk

38OLIMPIA GRUDZIĄDZ

Rok założenia: 1923

Prezes klubu: Jacek Bojarowski

Stadion: Stadion centralny (5,250 miejsc)

Olimpia Grudziądz ocena

39KADRA

[table id=24 /]

40TRANSFERY

[table id=36 /]

41PODSUMOWANIE

Olimpia od kilku lat przygotowuje się do awansu i za każdym razem czegoś im brakuje. W poprzednim sezonie zawodnicy z Grudziądza nie potrafili wygrać z żadną drużyną z TOP 3 w I lidze, co znacznie przyczyniło się do przepaści między nimi, a trzecią Wisłą Płock (16 punktów różnicy). W tym sezonie cel jest więc jeden – awans. Mają ku temu podstawy, lecz latem z klubu odeszło dwóch kluczowych graczy. Do Podbeskidzia Bielsko-Biała za około 75 tysięcy euro odszedł utalentowany prawy obrońca Bartosz Jaroch. 20-latek miał w poprzedniej edycji na swoim koncie 5 bramek i 2 asysty. Drugim zawodnikiem, który z Grudziądza wybił się do Ekstraklasy jest Denis Popovič, którego kupiła Wisła Kraków (mówi się o kwocie 50 tysięcy euro). 25-latek był gwiazdą nie tylko Olimpii, ale i całej I ligi. Sezon zakończył z 7 golami i aż 11 asystami na koncie. Działacze Olimpii liczyli się jednak ze sprzedażą Słoweńca i sprowadzono do klubu jego godnego zastępcę. Głównie z jego powodu typujemy ten klub jako jednego z kandydatów do awansu. Chodzi o 26-letniego ofensywnego pomocnika Dejana Žigona. Zawodnik ten jeszcze w poprzednim sezonie regularnie występował w słoweńskiej ekstraklasie dla ND Gorica, strzelając 7 bramek i notując 4 asysty. Rodak Popovicia pokazał spore umiejętności już w swoim oficjalnym debiucie w Olimpii. W meczu Pucharu Polski rozgrywający zdobył dwie bramki i znacząco przyczynił się do awansu. Kolejne dwa trafienia zanotował we wspomnianym starciu z Rodło Kwidzyn Fabian Pawela, który również może okazać się poważnym wzmocnieniem. Pamiętamy go z występów dla Podbeskidzia i widać, że mimo nieudanej przygody w Niemczech, skuteczności nie zatracił. Jeśli te dwa transfery okażą się strzałami w dziesiątkę, Olimpia będzie mogła wreszcie sprostać wymaganiom kibiców i zameldować się w krajowej elicie.


 

Perspektywa awansu: 25%
Nasza prognoza: 2-5
Gwiazda zespołu: Dejan Żigon

42POGOŃ SIEDLCE

Rok założenia: 1944

Prezes klubu: Andrzej Materski

Stadion: Stadio ROSRRiT (2,901 miejsc)

Pogoń Siedlce ocena

43KADRA

[table id=6 /]

44TRANSFERY

[table id=37 /]

45PODSUMOWANIE

W kadrze Pogoni zaszły ogromne zmiany. Póki co do drużyny dołączyło 10 zawodników ale aż 14 odeszło. Jest też nowy trener dlatego ciężko stwierdzić na co dzisiaj stać siedlczan i ciężko z uzasadnieniem wskazać którą pozycje zajmą na zakończenie rozgrywek. W poprzednim sezonie utrzymali się prawdopodobnie dzięki wycofaniu Floty Świnoujście. W w tym sezonie najprawdopodobniej również będą walczyć o utrzymanie. Jeżeli chodzi o nowych zawodników to najciekawszym nazwiskiem wydaje się być Mariusz Rybicki, były piłkarz Widzewa Łódź. Co prawda ostatnio jego forma nie jest najlepsza, ale 23–latek udowodnił już, że grać potrafi, zwłaszcza w tych sezonach, w których Widzew występował w Ekstraklasie. Jeżeli tylko da z siebie wszystko, to na pewno jest w stanie pomóc Pogoni.


 

Perspektywa awansu: 1%
Nasza prognoza: 15-18
Gwiazda zespołu: Adrian Dziubiński

46ROZWÓJ KATOWICE

Rok założenia: 1925

Prezes klubu: Zbigniew Waśkiewicz

Stadion: Stadion Rozwoju Katowice (2,472 miejsca)

Rozwój Katowice ocena

47KADRA

[table id=23 /]

48TRANSFERY

[table id=38 /]

49PODSUMOWANIE

Z awansu Rozwoju cieszymy się między innymi dlatego, że będziemy mieli wreszcie w I lidze derby miasta. Na dłuższą metę klubu z Katowic na zapleczu Ekstraklasy nie widzimy, chociaż trzeba ich pochwalić za rozsądną politykę transferową i niedopuszczanie do tworzenia się “kominów płacowych”. Na boisku jednak sprawa nie wygląda kolorowo. W II lidze Rozwój prezentował się dobrze, wystarczyło to do awansu z trzeciego miejsca, ale mimo wszystko jak na I ligę może to być za mało. Nie dokonano żadnych przełomowych transferów, ale udało się zatrzymać w klubie mającego ogromne doświadczenie i więcej meczów w Ekstraklasie niż cała reszta drużyny Tomasza Wróbla. Najciekawiej wzmocniono atak, wypożyczając na kolejny sezon z Pogoni Szczecin Filipa Kozłowskiego, a także podpisując umowy z Joshuą Balogunem Kayode i Adamem Czerkasem. Według nas to za mało na utrzymanie, ale może chociaż uda się zająć miejsce barażowe…


 

Perspektywa awansu: 1%
Nasza prognoza: 15-18
Gwiazda zespołu: Tomasz Wróbel

50SANDECJA NOWY SĄCZ

Rok założenia: 1910

Prezes klubu: Andrzej Danek

Stadion: im.Ojca Władysława Augustynka (5,000 miejsc)

Sandecja Nowy Sącz

51KADRA

[table id=21 /]

52TRANSFERY

[table id=32 /]

53PODSUMOWANIE

Kadra drużyny z Nowego Sącza nie powala na kolana. Można powiedzieć, że jest to taka mieszanka doświadczenia z młodością. Są zawodnicy starsi wiekowo, ale znajdziemy również i młodszych. Jest też np. Bartłomiej Dudzic, która ma 26 lat i jest w wydaje się najlepszych wieku dla piłkarza. Zawodnik ten ma za sobą wiele meczów w Ekstraklasie. Kto wie może to będzie jego sezon? Tak jak na wstępie powiedziałem kadra Sandecji nie robi ogromnego wrażenia, ale warto wziąć pod uwagę, że nikt w Nowym Sączu nie liczy na walke o czołową piątkę czy awans do Ekstraklasy. Cel postawiony przed drużyną jest jasny i klarowany. Zespół ma się utrzymać w I lidze. Przypomnę, że gdyby nie wycofanie Floty w poprzednim sezonie to Sandecja grałaby w barażach a tak zajęła ostatnie bezpieczne miejsce. Moim zdaniem doświadczeni zawodnicy pozyskani w tym okienku okaża się sporym wzmocnieniem zespołu i sprawią, że kibice tego klubu będą mieli więcej powodów do radości niż to było w ubiegłych rozgrywkach.


 

Perspektywa awansu: 6%
Nasza prognoza: 9-12
Gwiazda zespołu: Maciej Małkowski

54STOMIL OLSZTYN

Rok założenia: 1945

Prezes klubu: Mariusz Borkowski

Stadion: Stadion miejski (5,500 miejsc)

Stomil Olsztyn ocena

55KADRA

[table id=19 /]

56TRANSFERY

[table id=39 /]

57PODSUMOWANIE

Foto: stomilolsztyn.com

Spore przemeblowanie składu z reguły nie wróży nic dobrego. Jak będzie w przypadku Stomilu? Ciężko powiedzieć. Trudnym zadaniem będzie powtórzenie wyniku sprzed roku, kiedy to olsztynianie kończyli sezon na 7. miejscu (a do czwartej Olimpii Grudziądz tracili tylko cztery punkty). Bardzo prawdopodobne, że drużyna będzie miała problem ze zgraniem się ze sobą. Ciekawe, jak z tym problemem poradzi sobie Mirosław Jabłoński, jeden z najbardziej doświadczonych trenerów na zapleczu Ekstraklasy.


 

Perspektywa awansu: 3%
Nasza prognoza: 8-11
Gwiazda zespołu: Piotr Skiba

58WIGRY SUWAŁKI

Rok założenia: 1947

Prezes klubu: Dariusz Mazur

Stadion: Stadion miejski (4,800 miejsc)

Wigry Suwałki ocena

59KADRA

[table id=22 /]

60TRANSFERY

[table id=40 /]

61PODSUMOWANIE

W Suwałkach zbudowana została solidna pierwszoligowa ekipa. W najbliższym sezonie powinno być podobnie. 9. miejsce w poprzedniego sezonu jest jak najbardziej do powtórzenia w nadchodzącej kampanii. Najlepszym ruchem władz Wigier było wykupienie z Drzewiarza Jasienica Kamila Adamka. Atakujący w zeszłej edycji grający w Suwałkach jedynie na zasadzie wypożyczenia strzelił wówczas 8 goli i zaliczył 1 asystę. Dotkliwe dla drużyny może okazać się odejście Michała Kopczyńskiego (3 gole w poprzednim sezonie). Lukę w środku pola powinien jednak zapełnić Bartłomiej Kalinkowski wypożyczony z Legii Warszawa. Pomocnik miał szansę gry w Ekstraklasie dla Podbeskidzia Bielsko-Biała, lecz wówczas transfer zablokował Henning Berg. Po kilku tygodniach 21-latek otrzymał jednak zielone światło na odejście, z czego skorzystały Wigry i tego ruchu na pewno nie będą żałować. Podsumowując, naszym zdaniem ekipa z Suwałk powinna prezentować się podobnie, jak w roli beniaminka I ligi rok temu. Mówi się jednak, że drugi sezon po awansie jest najgorszy, lecz obstawiamy, iż w „polskim biegunie zimna” I liga pozostanie na kolejne lata.


 

Perspektywa awansu: 5%
Nasza prognoza: 9-12
Gwiazda zespołu: Kamil Adamek

62WISŁA PŁOCK

Rok założenia: 1947

Prezes klubu: Jacek Kruszewski

Stadion: im. Kazimierza Górskiego (12,800 miejsc)

Wisła Płock ocena

63KADRA

[table id=4 /]

64TRANSFERY

[table id=28 /]

65PODSUMOWANIE

W poprzednim sezonie Wisła zajęła 3. Miejsce, jednak do 2. Termalici zabrakło jej tylko 4 punktów. W tym sezonie piłkarze z Płocka są nastawieni na awans. I szczerze mówiąc jest do uzasadnione. Co prawda z klubu odszedł najlepszy strzelec Wisły z tamtego sezonu, Krzysztof Janus, jednak wciąż kadra Wisły, jak na I ligę, prezentuje się okazale. Co do nowych piłkarzy jesteśmy bardzo ciekawi Pawła Łysiaka. Co prawda było mu daleko do pierwszego składu Wolfsburga, ale same treningi w tym klubie na pewno mu coś dały. Piotr Mroziński również jest w stanie podnieść poziom pierwszej jedenastki. Jest też Maksymilian Rogalski, który w poprzednich 3 sezonach zagrał dla Pogoni Szczecin 87 spotkań w Ekstraklasie. Przyszedł również Wojciech Łuczak, którego doświadczenie z najwyższej klasy rozgrywkowej w Polsce na pewno pomoże w walce o awans.


Perspektywa awansu: 25%
Nasza prognoza: 2-5
Gwiazda zespołu: Fabian Hiszpański

66ZAGŁĘBIE SOSNOWIEC

Rok założenia: 1906

Prezes klubu: Marcin Jaroszewski

Stadion: Stadion Ludowy (7,500 miejsc)

Zagłębie Sosnowiec ocena

67KADRA

[table id=20 /]

68TRANSFERY

[table id=11 /]

69PODSUMOWANIE

Sosnowiczanie przystępują do rozgrywek jako beniaminek. Jednak nie powinni być przez nikogo lekceważeni. Mądra polityka transferowa (przede wszystkim zatrzymanie wicekróla strzelców II ligi, Jakuba Araka, lecz także ściągnięcie Fidziukiewicza i Sołowieja) pozwala działaczom i kibicom Zagłębia myśleć nawet o miejscu w środku tabeli. Drużyna jest ze sobą zgrana, awans do I ligi, po heroicznej walce, scementował zespół. W dodatku Zagłębie może zawsze liczyć na wsparcie swoich kibiców, co powoduje, że na własnym terenie rywalom nie będzie łatwo o punkty.


Perspektywa awansu: 6%
Nasza prognoza: 10-13
Gwiazda zespołu: Jakub Arak

70ZAWISZA BYDGOSZCZ

Rok założenia: 1946

Prezes klubu: Anita Osuch

Stadion: im. Zdzisława Kryszkowiaka (20,247 miejsc)

Zagłębie Sosnowiec ocena

71KADRA

[table id=16 /]

72TRANSFERY

[table id=30 /]

73PODSUMOWANIE

W minionych rozgrywkach Zawisza do ostatniej kolejki walczył o utrzymanie w Ekstraklasie, zaliczając rewelacyjny początek rundy wiosennej, jednak ostatecznie zespół z Bydgoszczy musiał pożegnać się z najwyższą klasą rozgrywkową. W oknie transferowym drużynę opuściło wielu zawodników, na których opierała się gda Bydgoszczan, m.in. Wójcicki, Ziajka, Sandomierski , Barisic. Działacze w ich miejsce sprowadzili doświadczonych ligowców, z Piotrem Stawarczykiem na czele. Do Bydgoszczy przybyli również dwaj Czarnogórcy, mający z miejsca wnieść do zespołu wiele jakości. Transfery dokonane w letnim oknie mogą nie wystarczyć jednak na włączenie się do walki o awans do Ekstraklasy. Przewidujemy, że podopieczni Mariusza Rumaka znajdą się w pierwszej czwórce I ligi, a jeśli do zespołu przyjdą dodatkowo zawodnicy, o których mocno zabiega trener, Zawisza ma szanse powalczyć o powrót do Ekstraklasy.


 

Perspektywa awansu: 35%
Nasza prognoza: 1-4
Gwiazda zespołu: Kamil Drygas

74Z NASZEJ STRONY

Zaprezentowaliśmy Państwu najistotniejsze dane dotyczące rozpoczynającego się dzisiaj sezonu I ligi. Mamy nadzieję, że nasz debiutancki Skarb Kibica przypadnie Wam do gustu i będziecie do niego chętnie zaglądali. Wasze opinie dotyczące tego, jak go wzbogacić, lub na co powinniśmy zwrócić większą uwagę przesyłajcie w komentarzach. My ze swojej strony dołożymy wszelkich starań, by nasze następne Skarby Kibica były jeszcze lepsze i byście wielokrotnie do nich wracali, wzbogacając swoją sportową wiedzę. Przesyłajcie nam także Wasze propozycje dotyczące następnych Skarbów, które postaramy się wziąć pod uwagę. Zaglądajcie jak najczęściej na Polski-Sport.pl i bądźcie na bieżąco z informacjami dotyczącymi wszystkiego, co polskie. Wszystkim kibicom pierwszoligowców życzymy ponadto, by to ich ulubiona drużyna za kilka miesięcy mogła cieszyć się z awansu do Ekstraklasy, tak jak niedawno mogli to uczynić sympatycy Zagłębia Lubin i Termaliki Bruk-Bet Nieciecza.

Komentarze

 • I just want to say I am beginner to blogging and site-building and seriously liked your website. Almost certainly I’m want to bookmark your blog post . You surely have remarkable stories. Many thanks for sharing with us your blog.

 • Very nice post. I just stumbled upon your blog and wished to say that I’ve truly enjoyed browsing your blog posts. After all I will be subscribing to your feed and I hope you write again very soon!

 • Great goods from you, man. I’ve understand your stuff previous to and you’re just extremely wonderful. I actually like what you have acquired here, really like what you’re stating and the way in which you say it. You make it enjoyable and you still care for to keep it sensible. I can not wait to read far more from you. This is really a wonderful web site.

 • I needed to write you that very small word to be able to thank you very much the moment again on your nice principles you’ve discussed in this article. It’s quite tremendously generous with people like you to supply extensively precisely what a few individuals would have offered for an ebook to generate some cash for themselves, principally given that you could possibly have tried it if you wanted. Those suggestions likewise worked as a fantastic way to realize that other people have similar fervor just like my personal own to know good deal more pertaining to this condition. I am sure there are several more pleasurable instances ahead for folks who read carefully your blog.

 • I was just looking for this info for some time. After six hours of continuous Googleing, finally I got it in your site. I wonder what’s the lack of Google strategy that do not rank this type of informative sites in top of the list. Generally the top websites are full of garbage.

 • What i do not understood is in reality how you are no longer really much more well-preferred than you may be right now. You are very intelligent. You recognize thus considerably in terms of this matter, produced me individually believe it from numerous various angles. Its like men and women are not involved until it is something to do with Lady gaga! Your personal stuffs outstanding. Always maintain it up!

 • Thank you, I have just been looking for information approximately this topic for ages and yours is the greatest I have came upon till now. However, what concerning the conclusion? Are you certain about the supply?

 • I like the helpful info you provide in your articles. I’ll bookmark your blog and check again here frequently. I am quite sure I’ll learn plenty of new stuff right here! Good luck for the next!

 • I’m really impressed with your writing skills as well as with the layout on your blog. Is this a paid theme or did you customize it yourself? Anyway keep up the nice quality writing, it is rare to see a great blog like this one nowadays..

 • you are actually a excellent webmaster. The web site loading speed is incredible. It sort of feels that you’re doing any unique trick. Moreover, The contents are masterpiece. you’ve done a great job in this subject!

 • Thanks a lot for providing individuals with such a marvellous possiblity to read from this website. It’s always so pleasant and also jam-packed with a great time for me and my office friends to search the blog no less than 3 times a week to see the new stuff you will have. Of course, I am actually amazed with your tremendous suggestions you serve. Some two areas in this article are definitely the most efficient I have had.

 • Thank you a bunch for sharing this with all of us you actually understand what you are speaking about! Bookmarked. Kindly additionally consult with my web site =). We could have a hyperlink trade arrangement between us!

 • Thanks for sharing excellent informations. Your website is so cool. I’m impressed by the details that you¡¦ve on this website. It reveals how nicely you perceive this subject. Bookmarked this website page, will come back for extra articles. You, my friend, ROCK! I found just the info I already searched all over the place and simply could not come across. What a great web-site.

 • What i don’t realize is in fact how you’re not really much more smartly-appreciated than you may be now. You are very intelligent. You already know thus considerably when it comes to this matter, produced me individually imagine it from numerous various angles. Its like men and women don’t seem to be interested until it is something to accomplish with Girl gaga! Your individual stuffs great. Always maintain it up!

 • I and also my guys appeared to be examining the nice thoughts from your website then quickly got a terrible suspicion I had not expressed respect to the website owner for those tips. Most of the guys were as a result happy to read through all of them and have in effect in actuality been loving them. Many thanks for truly being very helpful and then for getting this form of fabulous topics millions of individuals are really desirous to be informed on. Our sincere apologies for not expressing gratitude to sooner.

 • Thank you for sharing excellent informations. Your web site is very cool. I’m impressed by the details that you¡¦ve on this web site. It reveals how nicely you understand this subject. Bookmarked this website page, will come back for more articles. You, my pal, ROCK! I found simply the info I already searched all over the place and just could not come across. What an ideal site.

 • Its like you read my mind! You appear to know so much about this, like you wrote the book in it or something. I think that you could do with some pics to drive the message home a little bit, but instead of that, this is wonderful blog. A fantastic read. I’ll certainly be back.

 • Hello There. I found your blog using msn. This is a very well written article. I’ll be sure to bookmark it and return to read more of your useful information. Thanks for the post. I will definitely return.

 • I am glad for commenting to make you know of the magnificent experience my cousin’s princess had studying your web page. She realized a lot of issues, with the inclusion of what it’s like to have a wonderful helping character to get the mediocre ones completely thoroughly grasp a variety of grueling things. You really surpassed her expected results. Many thanks for rendering such beneficial, trustworthy, explanatory and as well as fun tips on the topic to Janet.

 • Nice read, I just passed this onto a colleague who was doing a little research on that. And he actually bought me lunch because I found it for him smile So let me rephrase that: Thank you for lunch!