Strona główna Igrzyska Olimpijskie Polskie sukcesy na Igrzyskach cz. 3 (Halina Konopnacka)

Polskie sukcesy na Igrzyskach cz. 3 (Halina Konopnacka)

0
Foto: therxreview.com

Przerwa w rozgrywkach sportowych sprawia, że możemy przeanalizować historyczne rezultaty osiągane w zawodach sportowych. Dziś na pierwszy ogień rok 1928 i Letnie Igrzyska Olimpijskie w Amsterdamie.

W Holandii biało-czerwoni po raz pierwszy mogli cieszyć się ze złotego medalu Igrzysk Olimpijskich. 31 lipca 1928 roku dokonała tego Halina Konopnacka, która triumfowała w konkursie rzutu dyskiem. Jej odległość wyniosła 39,62 metra, co było ówczesnym rekordem świata. – Na maszcie olimpijskim, owym symbolu doskonałości człowieka nowoczesnego, zatrzepotał biało-amarantowy sztandar Polski – pisał w sprawozdaniu Jerzy Grabowski z Przeglądu Sportowego.

W dniu zwycięstwa Konopnackiej padał deszcz, w kole było miękko, a w rywalizacji przeszkadzał wiatr sprawiający, że było niezwykle zimno.

Konopnacka przygodę z lekkoatletyką rozpoczęła w 1924 roku, kiedy to zdobyła złoty medal Mistrzostw Polski w rzucie dyskiem i… pchnięciu kulą.

W czasach międzywojennych sukces Konopnacki był ogromnym wzmocnieniem dla będącej w kryzysie Polski. Złoto zjednoczyło Polaków, którzy chcieli na własne oczy zobaczyć mistrzynię olimpijską. http://credit-n.ru/debitovaya-karta.html

Komentarze