El. ME do lat 19: Pechowa porażka Polaków ze Słowacją

8 paź 2016, 17:20

Reprezentacja Polski U-19 przegrała 0:1 z rówieśnikami ze Słowacji w drugim meczu eliminacji ME. Bramkę na wagę zwycięstwa dla Słowaków zdobył na pięć minut przed końcowym gwizdkiem Ludomir Tupta.

Reprezentacja Polski do lat 19 zmaga się obecnie w eliminacjach mistrzostw Europy. W czwartek młodzieżowcy z Polski pokonali swoich rówieśników z Macedonii aż 4:0, choć w pierwszej połowie gra była bardzo wyrównana. Dzisiejszym rywalem Polaków na drodze do awansu do ME byli Słowacy, którzy w pierwszym swoim meczu pokonali Irlandię Północną 1:0.

Mecz rozgrywany w Inowrocławiu mógł się zacząć fatalnie dla podopiecznych Rafała Janasa, bowiem już w 4. minucie piłka po strzale Ludomira Tupty wylądowała w bramce Gostomskiego. Na szczęście sędzia liniowy dopatrzył się spalonego i gol nie został uznany. W kolejnych minutach to Polacy przejęli inicjatywę na boisku, ale nie potrafili przebić się przez szczelną defensywę Słowaków. Najbliżej szczęścia Polska była w 38. min. po akcji Wojtkowskiego, jednak próba wycofania piłki do Listkowskiego została zablokowana.

Po przerwie obraz gry nie uległ zmianie – Polacy dłużej utrzymywali się przy piłce, konstruując ataki pozycyjne, zaś Słowacy nastawili się na grę z kontrataków. W 49. min. precyzyjny przerzut piłki padł łupem Spychały, prawy obrońca pociągnął akcję do przodu, ale nie zdecydował się na uderzenie i stracił futbolówkę. W 78. min. błąd polskiej defensywy mógł wykorzystać Sulek, jednak jego uderzenie znacznie minęło poprzeczkę bramki Gostomskiego. Pięć minut później Polacy byli o włos od objęcia prowadzenia – obrońcy Słowacji wybili piłkę po dośrodkowaniu wprost pod nogi Listkowskiego, napastnik Pogoni Szczecin oddał precyzyjny strzał, ale został on zablokowany na linii bramkowej.

W 86. minucie meczu niespodziewanie to Słowacy objęli prowadzenie – defensorzy nie upilnowali Ludomira Tupty, który nie miał żadnego problemu z pokonaniem interweniującego Gostomskiego. W ostatnich minutach Polacy kilkukrotnie próbowali doprowadzić do wyrównania, jednak do końca meczu wynik nie uległ zmianie.

Polacy byli stroną dominującą w starciu ze Słowacją, jednak częstsze utrzymywanie się przy piłce nie przełożyło się na dogodne okazje bramkowe. Nasi południowi sąsiedzi cierpliwie czekali na swoje szanse z kontrataków i za sprawą bramki Ludomira Tupty zapewnili sobie drugie zwycięstwo w eliminacjach mistrzostw Europy.

Słowacja 1:0 (0:0) Polska

Bramki: Tupta 86′

Słowacja: Vantruba – Majdan, Oravec, Lenart (68′ Adamec), Sulek, Tupta, Susolik, Vallo (90′ Dubiec), Nemvek, Blazek, Jedinak (93′ Kvocera)

Polska: Gostomski – Spychała, Żyro (88’Felsch), Chrzanowski, Hołownia – Dziczek – Jóźwiak (84′ Szymański), Wojtkowski, Handzlik (78′ Olszewski), Żyra – Listkowski