Puchar Polski: Obrońca trofeum wyeliminował mistrza Polski!

Aktualizacja: 1 lut 2023, 09:22
11 mar 2020, 20:03

Lechia Gdańsk pokonała na własnym stadionie Piasta Gliwice (2:1) w ćwierćfinałowym starciu Totolotek Pucharu Polski i zameldowała się w półfinale rozgrywek. Mecz odbył się bez udziału publiczności.

Od pierwszych minut zespół prowadzony przez Piotra Stokowca miał wyraźną przewagę nad rywalem. Już w 8. minucie Lechia mogła objąć prowadzenie, ale piłka po uderzeniu Lipskiego trafiła w poprzeczkę. W 37. minucie Mladenović mocnym uderzeniem po dośrodkowaniu Mihalika pokonał Szmatułę, ale sędzia ostatecznie gola nie uznał bowiem Słowak był na spalonym. Do przerwy utrzymywał się więc bezbramkowy remis.

Po przerwie stroną przeważającą wciąż byli gospodarze. W 57. minucie dopięli swego wychodząc – tym razem zgodnie z przepisami – na prowadzenie. Mladenović zacentrował na Mihalika, ten zgrał piłkę głową do Ze Gomesa, a Portugalczyk pewnym uderzeniem pokonał golkipera Piasta. Chwilę później Borkała stracił piłkę na własnej połowie na rzecz Flavio Paixao, a doświadczony napastnik Lechii technicznym uderzeniem podwyższył prowadzenie swojego zespołu.

Zawodnicy trenera Stokowca z każdą kolejną minutą przybliżali się do awansu do półfinału rozgrywek, dlatego też starali się dłużej utrzymywać przy piłce. Piast musiał zaryzykować i robiąc to, w 83. minucie zdobył gola kontaktowego. Pod bramką Alomerovicia doszło do sporego zamieszania, w którym najlepiej odnalazł się Kristopher Vida i strzałem z niewielkiej odległości wpakował piłkę do siatki. Dalsze starania nie przyniosły jednak drugiej bramki, co pozwoliło Lechii – w pełni zasłużenie – wyeliminować mistrzów Polski i pozostać w walce o trofeum.

Przypomnijmy, że po wczorajszym zwycięstwie nad GKS Tychy (2:1) w półfinale Totolotek Pucharu Polski zagra Cracovia, a o pozostałe dwa miejsca powalczą Stal Mielec z Lechem Poznań oraz Miedź Legnica z Legią Warszawa.

Lechia Gdańsk 2:1 Piast Gliwice
57. Ze Gomes, 63. Paixao – 83. Vida

Lechia Gdańsk: Alomerović – Fila, Nalepa, Maloca, Mladenović – Mihalik (70. Conrado), Lipski (90+3. Zwoliński), Tobers, Kubicki, Ze Gomes (73. Gajos) – Paixao (C)
Rezerwowi: Kuciak – Pietrzak, Gajos, Haydary, Conrado, Zwoliński, Urbański, Saief, Makowski

Piast Gliwice: Szmatuła – Kirkeskov, Jodłowiec, Czerwiński (C), Klupś (59. Borkała) – Sokołowski (65. Hateley), Mokwa – Huk, Rymaniak, Alves (73. Vida) – Tuszyński
Rezerwowi: Królczyk – Hateley, Parzyszek, Vida, Holubek, Badia, Borkała, Malarczyk, Stanek