Pula nagród na EURO 2024 bez zmian. O jakich kwota mowa?

4 gru 2023, 16:12

Komitet Wykonawczy UEFA w sobotę podczas spotkania z Hamburgu zatwierdził kilka wiążących decyzji. Jedna z nich dotyczy podziału nagród pieniężnych dla drużyn uczestniczących w turnieju finałowym EURO 2024. Pełna pula wyniesie dokładnie tyle samo, co przy okazji imprezy sprzed czterech lat, a więc 331 milionów euro.Pula nagród na EURO 2024 oraz zasady podziału

Podział tych pieniędzy również nie ulegnie zmianie, co oznacza, że za sam awans na turniej w Niemczech związki piłkarskie otrzymają 9,25 mln euro. Jest to kwota wyjściowa, o którą w marcu powalczą piłkarze reprezentacji Polski – najpierw w meczu z Estonią, a następnie w przypadku wygranej, z Walią lub Finlandią. Bez wątpienia brak awansu i tym samym brak pokaźnego zastrzyku pieniędzy wpłynie na możliwości operacyjne Polskiego Związku Piłki Nożnej w najbliższych latach.

UEFA przewidziała również premie meczowe w postaci 1 mln euro za zwycięstwo oraz 500 tysięcy euro za remis. Niestety drużyna, która poniesie porażkę, nie będzie mogła liczyć na dodatkowe sumy.

Każda reprezentacja, która wywalczy sobie awans do fazy pucharowej otrzyma dodatkowe 1,5 mln euro. W tym miejscu warto przypomnieć, że podczas EURO 2024 z grupy wyjdzie 12 zespołów z dwóch pierwszych miejsc oraz 4 najlepsze drużyny, które zajmą 3. lokatę w swojej grupie.

Awans do ćwierćfinału będzie premiowany kwotą 2,5 mln euro. Wejście do półfinału będzie oznaczało premię w wysokości 4 mln euro. Ważne – te kwoty się nie sumują, co oznacza, że za dojście do półfinału maksymalna wygrana wyniesie 13,25 mln + premie meczowe.

Inaczej wygląda sprawa w przypadku finalistów, którzy otrzymają wspomniane 4 mln za awans do półfinału oraz dodatkowe nagrody za tytuły wicemistrzów oraz mistrzów Europy. Reprezentacja, która 14 lipca w Berlinie przegra decydujący mecz, otrzyma jeszcze 5 mln euro. Na konto triumfatorów wpadnie z kolei 8 mln euro. Oznacza to, że mistrzowie Europy otrzymają 21,25 mln euro za wynik oraz kolejne miliony z puli premii meczowych.

Maksymalna kwota, jaką można zdobyć, wynosi 28,25 mln euro.Podsumowanie podziału nagród EURO 2024:

– nagroda za uczestnictwo: 9,25 mln euro;
– premia meczowa: 1 mln za wygraną, 0,5 mln za remis;
– awans do 1/8 finału: 1,5 mln euro;
– awans do 1/4 finału: 2,5 mln euro;
– awans do 1/2 finału: 4 mln euro;
– wicemistrzowie: 5 mln euro (dodatkowo);
– mistrzowie: 8 mln euro (dodatkowo).

Znamy grupy EURO 2024! Szykują się wielkie emocje w fazie grupowej

Podobne teksty

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj komentarz!
Wprowadź imię

Najnowsze

SOCIAL MEDIA