Raków gra dalej w el. Ligi Mistrzów! Mistrz Polski zapewnił sobie udział w pucharach

2 sie 2023, 20:00

Raków Częstochowa zagra w 3. rundzie eliminacji Ligi Mistrzów i jest już pewny gry w fazie grupowej europejskich pucharów! Mistrzowie Polski zremisowali 1:1 z Karabachem Agdam, ale dzięki wygranej 3:2 w pierwszym meczu awansowali dalej!

Bezbramkowa pierwsza połowa

Piłkarze Rakowa Częstochowa mieli dobrą zaliczkę po pierwszym spotkaniu. Przed tygodniem prowadzili już 2:0 i choć ekipa z Azerbejdżanu w ciągu kilku minut doprowadziła do remisu, ostatecznie mistrzowie Polski wygrali 3:2 i na rewanżowy pojedynek udawali się z przewagą, która jak zawsze w przypadku dwumeczów może być kluczowa.

Pierwsza połowa spotkania w Baku nie stała na najwyższym poziomie intensywności. Groźnych akcji bramkowych było jak na lekarstwo, a do tego spore problemy stwarzała pogoda – temperatura wynosiła około 30 stopni Celsjusza, co z pewnością odczuwali zawodnicy obu zespołów.

Zdecydowanie najlepszą okazję przed przerwą miał John Yeboah, który znalazł się w sytuacji sam na sam z bramkarzem Karabachu, ale w ostatniej chwili jego uderzenie zablokował Kevin Medina. Były piłkarz Śląska Wrocław nawet nie dokończył pierwszej części – z powodu urazu opuścił boisko już w 31. minucie, a zastąpił go Bartosz Nowak.

Raków dowiózł remis i gra dalej w el. LM!

Po zmianie stron Raków nie zmieniał swojego stylu gry, a w 52. minucie dostał nagrodę za konsekwentnie realizowany plan. Marcin Cebula dograł do Frana Tudora, ten dynamicznie wbiegł w pole karne i huknął prawą po długim słupku, otwierając w ten efektowny sposób wynik meczu.

Tak jak to miało miejsce przy okazji pierwszego meczu sprzed tygodnia, tym razem Raków również nie cieszył się zbyt długo z prowadzenia po strzelonej bramce. W 60. minucie Elvin Cafarquliyev dograł w pole karne, a tam przytomnie zachował się Redon Xhixha, który delikatnie zmienił tor lotu piłki i pokonał Vladana Kovacevicia.

Po straconej bramce można było się spodziewać, że Karabach będzie naciskał w poszukiwaniu drugiego gola, który zapewniłby im dogrywkę. Drużyna z Azerbejdżanu miała wyraźną przewagę, ale poza częstszym przebywaniem na połowie Rakowa, nie była w stanie stworzyć zbyt wielu dogodnych okazji bramkowych. Mistrzowie Polski dowieźli remis do końcowego gwizdka i ostatecznie to oni awansowali do 3. rundy eliminacji Ligi Mistrzów!

Karabach Agdam vs Raków Częstochowa 1:1
0:1 Fran Tudor 52′
1:1 Redon Xhixha 60′

Zwycięstwo Rakowa oznacza, że mistrz Polski ma już zapewniony udział w fazie grupowej europejskich pucharów. Nawet jeśli przegra pozostałe eliminacyjne mecze, dostanie się do fazy grupowej Ligi Konferencji Europy.

Póki co jednak drużyna Dawida Szwargi powalczy w 3. rundzie eliminacji Ligi Mistrzów. Rywalem Rakowa będzie cypryjski Aris Limassol, który w 2. rundzie po hokejowym wyniku ograł w dwumeczu BATE Borysów 11:5.