[WIDEO] Derby Śląska dla Piasta Gliwice, piękne trafienie Badii!

Aktualizacja: 3 lut 2022, 11:13
29 wrz 2018, 18:01

Piast Gliwice pokonał 1:0 Górnik Zabrze w Derbach Górnego Śląska. Bramkę pięknej urody na wagę trzech punktów zdobył Gerard Badia.

W 10. kolejce Lotto Ekstraklasy Piast Gliwice podejmował przed własną publicznością Górnika Zabrze. Gospodarze niespodziewanie dobrze spisują się w tegorocznych rozgrywkach i w “Derbach Górnego Śląska” stawiani byli w roli faworytów. Tym bardziej, że Górnik Zabrze niczym nie przypomina drużyny, która w ubiegłych rozgrywkach była rewelacją ligi.

Pierwszą stuprocentową sytuację gospodarze mieli już w 23. sekundzie spotkania – Papadopulos zagrał do Maka, ten minął Bochniewicza i uderzył na bramkę, ale piłka po rykoszecie przeleciała nad poprzeczką. W kolejnych minutach w poczynania obu zespołów wkradło się dużo niedokładności, a tym samym brakowało płynności w akcjach ofensywnych. Na kwadrans przed końcem pierwszej połowy kapitalnym, niesygnalizowanym strzałem popisał się Jimenez i Górnik mógł objąć prowadzenie, ale piłka o włos minęła bramkę.

W 39. minucie bramkarz Piasta nie zrozumiał się z Kirkesovem, Smuga wykorzystał błąd rywali, pomknął prawą stroną i uderzył, Szmatuła sparował piłkę, ale dopadł do niej Zapolnik i umieścił ją w siatce. Wideoweryfikacja pokazała jednak, że zawodnik znajdował się na spalonym i bramka nie została uznana. Chwilę później odpowiedział Piast – Mak obsłużył Valencię prostopadłym podaniem, Ekwadorczyk uderzył po długim rogu, ale piłka zatrzymała się na słupku.

Druga połowa spotkania na dobre rozpoczęła się w 61. minucie, kiedy to Piast mógł przeprowadzić zabójczą kontrę, jednak wysiłek Valencii fatalnym przyjęciem zmarnował Papadopulos. Chwilę później Kirkeskov nie przeciął dalekiego podania Loski, do piłki dopadł Ambrosiewicz i stanął oko w oko ze Szmatułą, górą ze starcia wyszedł jednak golkiper Piasta. W 65. minucie doskonałą akcją popisał się Valencia, który przedryblował Bochniewicza, ale wślizgiem uratował swoją drużynę Suarez.

W 71. minucie spotkania Piast Gliwice dopiął swego i objął prowadzenie w Derbach Górnego Śląska. Valencia miękkim podaniem minął defensywę Zabrzan, Badia dopadł do piłki i zdecydował się na strzał z powietrza. Futbolówka poszybowała po długim rogu bramki Loski i zatrzepotała w siatce.

W ostatnim kwadransie meczu oglądaliśmy dużo brzydkiej, momentami brutalnej gry w wykonaniu obu ekip. Górnik Zabrze próbował zdobyć wyrównujące trafienie, ale zawodnikom “Trójkolorowych” brakowało chłodnej głowy i dokładności w ostatniej fazie akcji. Dzięki derbowemu zwycięstwu Piast wskoczył na pozycję wicelidera Lotto Ekstraklasy, a Górnik niebezpiecznie zbliża się do strefy spadkowej.

Piast Gliwice 1:0 (0:0) Górnik Zabrze

Bramka: Gerard Badia 71′

Piast: Szmatuła – Pietrowski, Czerwiński, Sedlar, Kirkeskov – Hateley, Dziczek, Valencia, Felix (83′ Konczkowski), Mak (57′ Badia) – Papadopulos

Górnik: Loska – Wiśniewski, Suarez, Bochniewicz, Koj – Matuszek, Ambrosiewicz (68′ Żurkowski), Jimenez (77′ Wolsztyński), Zapolnik, Smuga (77′ Ryczkowski) – Angulo