Strona główna Piłka nożna Eliminacje Euro 2020 Wiele bramek i emocji, czyli historia meczów Polska – Izrael

Wiele bramek i emocji, czyli historia meczów Polska – Izrael

0
Foto: 90min.com

Historia meczów tych dwóch drużyn jest bardzo ciekawa. To co wyróżnia na tle historii futbolu tę rywalizację to przede wszystkim wyrównane pojedynki.

 • 1. Polska – Izrael 7:2 21.06.1959

Było to pierwsze w historii starcie tych dwóch drużyn. Padł wtedy kosmiczny wynik jak na dzisiejsze realia. Ostatecznie reprezentacja Polski pewnie wygrała ten mecz.

 • 2. Izrael – Polska 1:1 29.11.1959

Był to kolejny mecz towarzyski i tym razem padł remis. Bramki strzelali w tamtym spotkaniu Rafi Levi i Ernest Pohl.

 • 3. Izrael – Polska 0:0 03.12.1966

Po raz kolejny pojedynek tych dwóch drużyn odbył się w ramach meczu towarzyskiego i znowu padł remis, tylko tym razem nie oglądaliśmy żadnych goli.

 • 4. Izrael – Polska 1:3 10.02.1988

Jest to pierwsze, bliższe naszym czasom spotkanie tych dwóch ekip. Mecz odbył się w ramach Piłkarskiego Turnieju w Izraelu. W spotkanie lepiej weszli gospodarze, którzy jeszcze w I połowie objęli prowadzenie. Strzelcem gola był Ronny Rosenthal. Jednak tuż przed przerwą rzutem na taśmę bramkę wyrównującą zdołał zdobyć Dariusz Kubicki. Z kolei tuż po niej Polska zdołała zdobyć gola dającego prowadzenie. Sztuki tej dokonał Waldemar Prusik. Ostatecznie w końcówce spotkania zwycięstwo polskiej reprezentacji zdołał przypieczętować Roman Kosecki.

 • 5. Polska – Izrael 1:1 09.09.1992

Kolejne starcie tych dwóch drużyn odbyło się już w ramach meczu towarzyskiego. Najpierw prowadzenie objęli gospodarze za sprawą Romana Szewczyka, następnie goście zdołali wyrównać. Bramkę dla Izraela po raz kolejny zdobył Ronny Rosenthal. Ostatecznie mecz zakończył się remisem.

 • 6. Izrael – Polska 0:0 03.02.1993

Tym razem po raz kolejny obie drużyny spotkały się w ramach meczu towarzyskiego. Z pewnością to spotkanie nie było zbyt porywające i ostatecznie padł bezbramkowy remis.

 • 7. Izrael – Polska 2:1 04.09.1994

Z kolei ten mecz tych dwóch ekip toczył się już o wysoką stawkę, którą był awans do Mistrzostw Europy 1996. Bohaterem reprezentacji Izraela został tego dnia Ronen Harazi, który zdobył 2 bramki. Polska potrafiła odpowiedzieć na to tylko 1 golem w końcówce spotkania. Jego zdobywcą był Roman Kosecki.

 • 8. Polska – Izrael 4:3 25.04.1993

Z pewnością to spotkanie przeszło do historii jako jedno z najbardziej emocjonujących pojedynków Polski z Izraelem. Warto zaznaczyć, że był to mecz rewanżowy, który odbył się w ramach eliminacji do Mistrzostw Europy 1996. Już w 1. minucie spotkania mieliśmy okazję oglądać bramkę dla Polski. Jego zdobywcą był Piotr Nowak. Goście szybko się jednak pozbierali i jeszcze przed przerwą zdołali wyrównać. Bramki dla Izraela zdobyli wówczas Ronny Rosenthal i Haim Revivo. Gospodarze jednak nie zamierzali się poddawać i ostro wzięli się do pracy w II połowie. W ciągu 13 minut Polska zdołała zdobyć 3 gole. Jej zdobywcami byli Andrzej Juskowiak, Wojciech Kowalczyk i Roman Kosecki. Izrael zdołał na te trafienia odpowiedzieć tylko 1 bramką. Jej autorem był Itzik Zohar. Ostatecznie mecz po zaciętej batalii zakończył się zwycięstwem reprezentacji Polski.

 • 9. Izrael – Polska 2:0 25.02.1998

Tym razem obie drużyny ponownie zmierzyły się w meczu towarzyskim. Spotkanie zakończyło się pewnym zwycięstwem gospodarzy. Bramki dla Izraela zdobyli wówczas Jan Talesnikov i Alon Harazi.

 • 10. Polska – Izrael 2:0 18.08.1998

Kolejne spotkanie obu drużyn odbyło się w ramach meczu towarzyskiego. Tym razem zwycięstwo odniosła reprezentacja Polski. Bramki dla gospodarzy zdobyli wówczas Mirosław Trzeciak i Rafał Siadaczka.

 • 11. Izrael – Polska 2:3 17.08.2005

Jest to na dzisiejszą chwilę ostatni pojedynek tych dwóch drużyn. Po raz kolejny był to mecz towarzyski. Pierwsi na prowadzenie wyszli goście za sprawą gola Mirosława Szymkowiaka. Kolejne 2 gole zdobywali za to gracze reprezentacji Izraelu – Walid Badir i Yaniv Katan. Końcówka należała jednak do reprezentacji Polski, która dzięki 2 bramkom Grzegorza Rasiaka zdołała wygrać to spotkanie.

Ostatecznie bilans tych spotkań prezentuje się następująco:

 • Liczba meczów – 11
 • Zwycięstwa Polski – 5
 • Remisy – 4
 • Zwycięstwa Izraela –2

Kolejna odsłona tego pojedynku odbędzie się już dziś o 20:45.

Komentarze