Wielki skok w rankingu UEFA. Lech Poznań już jest w top 100

Lech Poznań po wspaniałym dwumeczu pokonał szwedzką drużynę Djurgardens IF i awansował do ćwierćfinału Ligi Konferencji Europy. Dzięki temu Kolejorz zanotował bardzo duży awans w rankingach UEFA. Do tej pory mistrzowie Polski uzyskali już 12 punktów do klasyfikacji klubowej.

Liga Typerów Polski-Sport.pl

Lech już w top 100 rankingu UEFA. Może być jeszcze lepiej

Współczynnika UEFA obliczany jest według prostych zasad. Dwa punkty przyznawane są za zwycięstwo, a jeden za remis w meczach europejskich pucharów. Ponadto kluby otrzymują bonusy za wyjście z grupy oraz awans do kolejnych faz. W przypadku LKE dodatkowe premie są za grę w półfinale i finale.

Lech Poznań zanotował łącznie 12 punktów w sezonie 2022/2023. Złożyły się na nie dwa ostatnie dwa zwycięstwa z Djurgarden w 1/8 finału LKE, dwie wygrane i trzy remisy w fazie grupowej oraz bonus zajęcie drugiego miejsca w swojej grupie o wartości jednego oczka. Do rankingu nie zaliczają się natomiast wyniki z 1/16 finału z Bodo/Glimt. Traktowane jest to bowiem jako baraż do kolejnej rundy.

Wliczając poprzednie sezony, gdzie Lech Poznań zdobył 2 punkty za sezon 2018/19, oraz 3 punkty za sezon 2020/21, współczynnik Kolejorz wynosi teraz 17,000. Dzięki temu mistrzowie Polski zanotowali wielki skok w rankingu UEFA. Lech awansował z 208. na 91. miejsce. Ciekawostką jest, że poznański zespół wyprzedził m.in. Djurgardens IF. Szwedzki współczynnik wynosi 16,500.

Duży skok Polski w rankingu krajowym. Gonimy Rumunię

Duży jest również progres Polski w krajowym rankingu UEFA. Obecnie współczynnik naszego kraju, który obejmuje pięć ostatnich sezonów, wynosi 20,250. Składa się na niego suma wszystkich punktów podzielona przez liczbę zespołów, które reprezentują dany kraj w międzynarodowych rozgrywkach. To daje biało-czerwonym 26. miejsce. Jedno oczko wyżej jest Rumunia.

Aby przegonić wspomniany kraj wystarczy, że Lech zanotuje w ćwierćfinale jeden remis. Strata wynosi bowiem 0,250, a właśnie na tyle wyceniany jest on w tej fazie rozgrywek europejskich. W zasięgu ręki jest również wyprzedzenie Węgrów, którzy są na 24. pozycji w rankingu. Tu potrzeba jednak przynajmniej jednego zwycięstwa.

Liga Typerów Polski-Sport.pl

Lech Poznań w ćwierćfinale LKE – Mistrz Polski tworzy historię! „Ciężko porównać Seicento do Ferrari”

 

Podobne teksty

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj komentarz!
Wprowadź imię

Najnowsze

Udostępnij

SOCIAL MEDIA

Reklama