Wybrali najlepszego sędziego MŚ 2022. To nie jest Szymon Marciniak

Nagroda imienia Giulio Campanatiego, słynnego włoskiego arbitra, jest przyznawana od 2014 roku. Otrzymuje ją najlepszy sędzia mistrzostw świata lub mistrzostw Europy. Stowarzyszenie, które przyznaje statuetkę, w tym roku wyróżniło Włocha Daniele Orsato. Szymon Marciniak zajął drugie miejsce.

Włoch Daniele Orsato wyprzedził Polaka Szymona Marciniaka

Wielki finał piłkarskich Mistrzostw Świata w Katarze przypadł w Polakom. Biało-czerwoni sędziowie, którym przewodził Szymon Marciniak, spisali się podczas meczu Argentyny i Francji znakomicie, co zauważyły liczne media sportowe. Słów pochwały wobec polskich arbitrów nie szczędził również Pierluigi Collina. To właśnie on odpowiedzialny jest za dobór sędziów z ramienia FIFA.

Doskonały występ Polaków nie przekonał jednak stowarzyszenie “Przyjaciół Giulio Campanatiego” oraz Włoskiego Stowarzyszenia Sędziów (AIA), które wybrały Daniele Orsato najlepszym arbitrem podczas mistrzostw świata w Katarze. Włoski sędzia podczas ostatniego mundiali miał okazję poprowadzić m.in. mecz otwarcia czy też półfinałowe spotkanie Argentyna – Chorwacja.

Orsato został czwartym sędzią w historii, który został uhonorowany nagrodą imienia Giulio Campanatiego. Po mundialu w 2014 i mistrzostwach Europy w 2016 roku za najlepszego uznany został Włoch Nicola Rizzoli. Na piłkarskich mistrzostwach świata w 2018 roku świetnie spisał się natomiast Argentyńczyk Nestor Pitana. Z kolei w 2021 roku nagroda powędrowała do Holendra Bjoerna Kuipersa.

Daniele Orsato nagrodę odbierze w 2023 roku na gali w Mediolanie. Szymon Marciniak w konkursie zajął drugie miejsce. Polak cały czas ma szansę jednak na wygranie w plebiscycie IFFHS dla najlepszego sędziego 2022 roku.

Marciniak nominowany do prestiżowej nagrody. Jest jednym z faworytów

 

Podobne teksty

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj komentarz!
Wprowadź imię

Najnowsze

SOCIAL MEDIA