Nie wygrali z nami od 1976 roku! Historia meczów Polski ze Szwajcarią

25 cze 2016, 10:08

Mecz Polski ze Szwajcarią w 1/8 finału Euro 2016 będzie 11. w historii pojedynków między tymi krajami. Nasza reprezentacja nie przegrała z dzisiejszymi rywalami od 1976 roku.

Polacy mogą pochwalić się zdecydowanie lepszym bilansem. W dziesięciu meczach polscy piłkarze wygrywali czterokrotnie, pięć razy remisowali i ponieśli tylko jedną porażkę. W pierwszych dwóch meczach w 1938 i 1939 roku padały remisy 3:3 oraz 1:1. W kolejnych latach udało nam się wygrać i zremisować (4:2 w 1971 roku, 0:0 rok później). Jedyną porażkę ponieśliśmy w 1976 roku ulegając 1:2. Nie pomogła nawet bramka Zbigniewa Bońka, który jest najskuteczniejszym strzelcem w meczach z Helwetami. Obecny Prezes PZPN ma na koncie 3 bramki.

Kolejne dwa spotkania były jedynymi starciami o punkty. W eliminacjach do Euro 1980 dwukrotnie wygraliśmy 2:0. W latach 80-tych tylko raz mierzyliśmy się ze Szwajcarami. W meczu towarzyskim w 1984 roku zremisowaliśmy 1:1.

Do dziewiątego spotkania doszło dopiero w 2001 roku, kiedy udało nam się odnieść najbardziej okazałe zwycięstwo. Po bramkach Emmanuela Olisadebe, Bartosza Karwana, Tomasza Hajty i Jacka Krzynówka wygraliśmy 4:0. 90 minut w tym meczu rozegrał Marek Koźmiński, obecny wiceprezes PZPN.

Ostatni raz ze Szwajcarami graliśmy podczas meczu towarzyskiego w 2014 roku na Stadionie Miejskim we Wrocławiu. Wówczas reprezentację prowadził już Adam Nawałka, a jego drużyna zremisowała 2:2. Bramki dla naszej kadry zdobyli Artur Jędrzejczyk i Arkadiusz Milik, którzy powinni grać dzisiaj od pierwszej minuty. Biało-czerwoni muszą wyjść dziś na boisko bardzo skoncentrowani, bowiem Szwajcarzy potrafią strzelić bramkę w pierwszych minutach meczu. Tak właśnie stało się 2 lata temu, kiedy już w 4. minucie Josip Drmić wyprowadził swoją drużynę na prowadzenie. Warto przypomnieć sobie najważniejsze fragmenty tego spotkania i szaloną cieszynkę Jędrzejczyka: