Strona główna Piłka nożna Znamy rywala reprezentacji w barażach! Polska – Rosja – kursy, typy

Znamy rywala reprezentacji w barażach! Polska – Rosja – kursy, typy

0
fot. Pawel Andrachiewicz

Najważniejsza dla nas informacja w losowaniach baraży do eliminacji Mistrzostw Świata w Katarze 2022 jest już znana. Polska zmierzy się w pierwszym meczu baraży z Rosja. Mamy nadzieję, że w pierwszym, ale nie ostatnim – bo aby awansować na mistrzostwa, trzeba będzie pokonać jeszcze kolejny zespół.

Potencjalni rywale – jak trafiliśmy w losowaniu?

Na kogo Polska mogła trafić w barażach? Losowanie odbyło się dzisiaj (26.11.2021) o godzinie 17:00 w Zurychu. Ze względu na uwarunkowania geopolityczne, trafienie na jednego z rywali miało większą szansę niż w przypadku innych drużyn. Mowa tutaj o Rosji, która po prostu nie może zagrać z Ukrainą, podobna zasada obowiązuje jeśli chodzi o klubowe europejskie puchary, gdzie kluby z Rosji i Ukrainy nie grają między sobą do pewnej fazy – gdyby doszły do faz finałowych, to oczywiście nie byłoby już drogi odwrotu, ale we wcześniejszych rundach, UEFA unika takich pojedynków jak ognia.

To jakie były szanse na trafienie konkretnego rywala dobrze pokazywać mogą kursy bukmacherskie, które umieścił STS przed losowaniem. Kurs na Rosję wynosił 4,75, a na resztę po 6,00. Pełna lista potencjalnych rywali to Portugalia, Szkocja, Szwecja, Walia i Włochy. Po zerknięciu na tą grupę można więc ocenić jak wypada to losowanie dla naszej reprezentacji. Zakłady bukmacherskie na Polska – Rosja pojawią się już zresztą w legalnych zakładach bukmacherskich jak Fortuna, LVBet czy STS – właśnie te serwisy zazwyczaj najwcześniej prezentują przeliczniki na mecze rodzimej reprezentacji.

Zasady baraży do Mistrzostw Świata w Katarze 2022 – co zrobić aby awansować?

Baraże mają prostą formułę, która na pierwszy rzut oka może wydawać się nieco skomplikowana. Zespołów walczących o awans na MŚ jest 12 natomiast miejsc zostało zaledwie trzy. Wobec tego po losowaniu poznamy trzy ścieżki oznaczone literami : A, B oraz C. W każdej ścieżce rozegrane zostaną półfinały oraz finał. Mecze będą rozgrywane w formule pojedynczego starcia, bez rewanżów. Wobec tego znaczenie będzie miał również teren, na którym zmierzą się zespoły. Właśnie dlatego tyle mówiono o wartości ewentualnego rozstawienia przed meczem Polski z Węgrami. Niestety brak punktów oznaczał brak rozstawienia, stąd droga Polski w teorii jest obecnie trudniejsza.

Jakie szanse ma Polska na awans na MŚ? Ocena rywali

Przede wszystkim trzeba stwierdzić, że w gronie sześciu ekip, na które Polska mogła trafić w pierwszej rundzie nie było słabych rywali. Ale nie ma co ukrywać – na ten moment dwie drużyny wyglądały na zdecydowanie łatwiejsze (co wcale nie oznacza, że łatwe) wyzwanie, niż gra z pozostałymi. Mowa tutaj o Rosji oraz Szkocji. Rywale niewygodni – ale jednak wydaje się, że obecna sytuacja tych zespołów pozwala sądzić, że Polska ma szansę z nimi powalczyć jak równy z równym. Ekipa Rosji jest daleka od najwyższej formy, a Szkocji brakuje gwiazd światowego formatu.

Oczywiście rywalem do przejścia wydawała się również Walia, problem jest taki, że tu już są zawodnicy, którzy jednym zagraniem mogą sprawić, że Polacy na Mundial nie pojadą. Szwecja, Włochy czy Portugalia to już rywale z wyższej półki. W starciu z tymi zespołami faworyt spotkania jest bardzo prosty do wskazania, choć oczywiście wszystko się może zdarzyć.

Kiedy baraże do MŚ 2022?

Mecze barażowe o Mistrzostwa Świata w Katarze 2022 odbędą się pod koniec marca 2022 roku. Półfinały zostaną rozegrane w dniach 24-25 marca, a finały 28 i 29 marca. Do tego czasu w drużynach może się jeszcze kadrowo wiele zmienić, natomiast w samym stylu gry – raczej nie dojdzie do wielu zmian, ze względu na to, że nie będzie wielu okazji na treningi czy mecze przed barażami – przed nami w końcu zimowa przerwa od gier reprezentacji.

Komentarze