To już 14 lat! Dokładnie 8 czerwca 2008 roku Kubica wygrał wyścig F1

Aktualizacja: 9 cze 2022, 16:42
9 cze 2022, 14:48

Dziś mija 14 lat od pierwszego i niestety jedynego zwycięstwa Roberta Kubicy w cyklu Formuły 1. Polski kierowca wyścigowy miał wtedy 24 lata i jeździł w zespole BMW Sauber. Rok 2008 był najlepszym w jego karierze – zajął 4. miejsce w klasyfikacji generalnej na koniec sezonu.

polski-sport.pl wspiera ligę typerów johnnybet

Robert Kubica i GP Kanady: 2007 – kraksa, 2008 – zwycięstwo

Robert Kubica pierwsze wyścigi w F1 zaliczył pod koniec sezonu w 2006 roku. Jego wyścig numer 1 odbył się na węgierskim torze Hungaroring. Dojechał wtedy na punktowanej pozycji, ale został zdyskwalifikowany za nieregulaminową wagę bolidu. Podczas trzeciego wyścigu zadebiutował na najniższym stopniu podium

Rok później Kubica uczestniczył już w całym cyklu wyścigowym i zaliczył naprawdę dobry sezon. Nie udało mu się jednak ani razu stanąć na podium. Wówczas po ostatnim wyścigu zajmował 6. pozycję w generalce.

Mimo wszystko z 2007 roku najbardziej zapamiętany został jego wypadek na torze w Kanadzie. Bolid Polaka po zderzeniu ze ścianą przy pełnej prędkości, przeleciał kilkadziesiąt metrów w powietrzu. Na szczęście jedynymi konsekwencjami tego zdarzenia były tylko zdemolowany bolid i ból kostki.

Rok 2008 zaczął się dla niego znacznie lepiej. W pierwszych siedmiu wyścigach czterokrotnie znalazł się na podium. Raz był 3., dwukrotnie zajął 2. miejsce i raz wygrał – w Kanadzie. Dokładnie po roku i dwóch dniach od fatalnie wyglądającej kraksy, Kubica na tym samym torze sięgnął po pierwsze i jedyne zwycięstwo w karierze.

Po tym wyścigu Robert Kubica został liderem klasyfikacji generalnej, tuż za nim znajdowali się wtedy Lewis Hamilton, Felipe Massa i Kimi Raikkonen. Ostatecznie mistrzem po raz pierwszy został Hamilton. Drugie miejsce zajął Massa. Robert wraz z Kimim mieli po tyle samo punktów, ale Fin wygrał 2 wyścigi w całym sezonie i to on zajął najniższe podium.

Kubica trenuje przed 24-godzinnym Le Mans

Już w ten weekend odbędzie się 90. edycja słynnego 24-godzinnego wyścigu Le Mans. Robert Kubica weźmie w nim udział wraz z Louisem Deletrazem i Lorenzo Colombo. Cała trójka reprezentować będzie barwy zespoły Prema Orlen Team. Co ciekawe, Polak jeździł w zespole Prema w 2003 roku, gdy ścigał się w Formule 3.

Kultowy wyścig rozpocznie się w sobotę o godzinie 16:00 i zakończy się dokładnie o tej samej godzinie w niedzielę. W środę odbyły się kwalifikacje, w których zespół Kubicy zajął szóste miejsce. Dziś, w czwartek odbędzie się druga część kwalifikacji. Oprócz tego w tych dniach odbywają się sesje treningowe.

Podczas środowej nocnej sesji Robert Kubica był najszybszym kierowcą w swoim zespole.  Prema Orlen Team zajęła piąte miejsce w klasyfikacji zespołów LMP2.

Skandal na stadionie w Legionowie. „Na ch** Wam ten awans?”