sobota, 1 października, 2022

Adam Nawałka o Krychowiaku. „Nie ma lepszego”

Były selekcjoner reprezentacji Polski w rozmowie z Mateuszem Skwierawskim dla „Sportowych Faktów WP” przyznał, że Polska nie ma lepszego defensywnego pomocnika niż Grzegorz Krychowiak. Jest też o duecie Lewandowski-Milik oraz rozwoju Zielińskiego i Szymańskiego.

Nawałka o duecie Lewandowski-Milik

Do rozpoczęcia mistrzostw Świata w Katarze pozostały niecałe dwa miesiące. Trenerzy reprezentacji, które wezmą udział w tym turnieju, mają ostatnią szansę na ustalenie kogo zabierają ze sobą. Polacy zmierzą się najpierw z Holandią i Walią w ramach Ligi Narodów. Przed wylotem do Kataru najprawdopodobniej zagramy jeszcze z Chile, ale wtedy w kadrze meczowej znajdą się piłkarze powołani na mundial.

Adam Nawałka, który osiągnął bardzo dobry wynik z biało-czerwonymi na Euro 2016, został poproszony o ocenę obecnej kadry pod przywództwem Czesława Michniewicza.

Kilka lat temu najmocniejszą bronią polskiej kadry był duet Roberta Lewandowskiego i Arkadiusza Milika, który w ostatnim czasie był rzadko stosowany. Jednak spektakularny powrót Milika do wysokiej formy w barwach Juventusu Turyn sprawia, że wariant z dwoma napastnikami znów wydaje się bardzo dobrym pomysłem.

Statystyki Milika w reprezentacji Polski – Transfermarkt
Statystyki Lewandowskiego w reprezentacji Polski – Transfermarkt

— Arek daje jednak taką przewagę, że może występować w kilku systemach: w ustawieniu 1-4-4-2 z dwójką napastników czy 1-3-4-3 – a słyszałem, że taka taktyka jest rozważana przez selekcjonera. W tym drugim rozwiązaniu dwóch napastników spełniałoby rolę „podwieszonych” atakujących – być może będzie to Arek, Piotrek Zieliński lub Sebastian Szymański — fragment wypowiedzi Adama Nawałki w rozmowie ze „Sportowymi Faktami WP”.

Nawałka zwraca też uwagę na jego bardzo dobrą formę fizyczną oraz fakt, że jego technika i zdolność poruszania się po boisku weszły na wyższy poziom.

Zieliński, Szymański i Krychowiak

Selekcjoner reprezentacji w latach 2013-2018 mówi również o postępach Piotra Zielińskiego oraz Sebastiana Szymańskiego. Obaj ci zawodnicy w meczu z Holandią zagrają tuż za plecami Roberta Lewandowskiego. Milik rozpocznie mecz na ławce rezerwowych.

Adam Nawałka pochylił się również nad Grzegorzem Krychowiakiem, który stanowił fundament reprezentacji za jego kadencji. Wydaje się, że nie inaczej jest też dziś, po wielu latach, gdy o kadrze decyduje Czesław Michniewicz.

— Dla mnie to murowany kandydat do wyjściowej jedenastki, nie ma obecnie lepszego defensywnego pomocnika w Polsce. Trzeba jednak od niego bardzo dużo wymagać jeżeli chodzi o zadania taktyczne, on musi czuć pozytywne ciśnienie i być świetnie przygotowany fizyczniesłowa trenera w rozmowie z Mateuszem Skwierawskim.

sofascore-krychowiak
Oceny Krychowiaka w 3 ostatnich meczach Ligi Narodów wg Sofascore

Krychowiak przed przerwą reprezentacyjną na mistrzostwa Świata ma przed sobą jeszcze tylko cztery mecze. Ostatni odbędzie się 15 października, a to oznacza, że zaliczy przerwę w grze przed wyjazdem do Kataru. Według Nawałki może mu to pomóc, ponieważ „Grzegorz prezentował się zawsze najlepiej, gdy czuł się świeży”.

Elementami, które mogą budzić zmartwienie, są jego zdaniem gra defensywna oraz organizacja zespołu na boisku. Dziś pierwszy z ostatnich testów generalnych przed mundialem, będzie więc okazja, aby przyjrzeć się tym aspektom gry.

Domènec Torrent zmienił oblicze Lewandowskiego? „Otworzył mi coś w głowie”Podobne teksty

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj komentarz!
Wprowadź imięNajnowsze

Udostępnij

SOCIAL MEDIA