Anglia gromi Iran. Historyczny wynik wicemistrzów Europy

Aktualizacja: 21 lis 2022, 20:44
21 lis 2022, 17:09

Na otwarcie zmagań w grupie B mistrzostw świata w Katarze reprezentacja Anglii rozgromiła 6:2 Iran. Dla aktualnych wicemistrzów Europy było to drugie najwyższe zwycięstwo na mundialu.

Reprezentacja Anglii z wielkimi nadziejami przystąpiła do mistrzostw świata w Katarze. Wicemistrzowie Europy jak co turniej byli wymieniani w gronie głównych kandydatów do zajęcia medalowej pozycji, dlatego już od pierwszego grupowego spotkania chcieli pokazać, że nie są to przesadzone oczekiwania.

Pogrom Anglików

Już w pierwszej połowie drużyna Garetha Southgate’a pokazała, że jest o kilka półek wyżej jeśli chodzi o poziom gry. W ostatnich 10 minutach regulaminowego czasu gry zadali rywalom trzy ciosy – w 35. minucie na 1:0 trafił Jude Bellingham, osiem minut później na listę strzelców wpisał się Bukayo Saka, a trzy minuty później na 3:0 podwyższył Raheem Sterling.

Po przerwie obraz gry się nie zmienił – Anglicy dominowali, a dowodem na to była bramka na 4:0 Bukayo Saki w 62. minucie. 180 sekund później kontaktową bramkę strzelił Mehdi Taremi, ale to tylko rozsierdziło wicemistrzów Europy. Kolejne trafienia zapisali na swoje konto zmiennicy – Marcus Rashford i Jack Grealish, natomiast w ostatnich sekundach wynik na 6:2 ustalił Taremi, celnie trafiając z rzutu karnego.

Historyczne zwycięstwo Anglii

To drugi z rzędu mundial, w którym reprezentacja Anglii deklasuje rywala i strzela mu aż sześć bramek. Przed czterema laty w Rosji pokonali aż 6:1 Panamę, co pozostaje najwyższym zwycięstwem angielskich piłkarzy na mistrzostwach świata. Wygrana 6:2 nad Iranem jest ich drugą najwyższą wygraną w historii.

Kolejne miejsca na liście najwyższych triumfów Anglików na mistrzostwach świata zajmują trzy spotkania wygrane po 3:0. Takie wyniki padały w spotkaniach z Polską i Paragwajem na mundialu w 1986 roku, a także z Danią na turnieju w 2002 roku.

W drugiej kolejce fazy grupowej reprezentacja Anglii będzie chciała powtórzyć świetną grę w spotkaniu ze Stanami Zjednoczonymi (25 listopada). Cztery dni później, 29 listopada zagrają z geograficznym sąsiadem, Walią.