Finalissima dla Argentyny! Czyli tak właściwie co?

Aktualizacja: 1 lip 2022, 16:37
1 cze 2022, 22:58

Drugi raz w historii reprezentacja Argentyny sięga po superpuchar (Finalissima) rozgrywany pomiędzy Mistrzami Europy oraz Mistrzami Ameryki Południowej. Mecz z Włochami zakończył się zwycięstwem 3:0 po golach Lautaro Martineza, Angela Di Marii oraz Paulo Dybali.

Argentyna pokonała bezradnych Włochów

polski-sport.pl wspiera ligę typerów johnnybet Od początku spotkania na boisku lepiej wyglądali piłkarze z Argentyny. Przede wszystkim dlatego, że potrafili tworzyć większe zagrożenie pod bramką Donnarummy. Wszyscy znają świetne umiejętności bramkarza Paris Saint-Germain, ale jeszcze przed gwizdkiem na przerwę musiał dwukrotnie wyciągać piłkę z siatki.

Przy pierwszym golu po kontrowersyjnym odbiorze od jednego z Włochów piłka trafiła pod nogi Messiego. Argentyńczyk urwał się obrońcy na lewej stronie boiska i dograł piłkę w pole karne, gdzie świetnie odnalazł się Lautaro Martinez.

Gol na 2:0 rozpoczął się od wybicia piłki przez bramkarza Albicelestes. W połowie boiska przechwycił ją Martinez i pomknął do przodu. Moment później świetnie wyłożył piłkę Di Marii, który delikatnym podcięciem posłał ją nad ręką bramkarza.

Druga część spotkania zachwyciła kibiców na Wembley już tylko jednym golem, ale to zasługa wyłącznie Donnarummy. 23-letni bramkarz popisał się dwiema fantastycznymi interwencjami w 60. i 62. minucie meczu. Dwukrotnie strzał na bramkę oddawał wtedy Di Maria.

Wynik meczu w ostatniej minucie doliczonego czasu strzelił Paulo Dybala. Wszystko zaczęło się od jego przechwytu i podania do Messiego. Były gwiazdor FC Barcelony pomknął z piłką przez niemal pół boiska i chciał sam wykończyć akcję, ale został zablokowany przez obrońcę. Wtedy bezpańską futbolówkę przejął Dybala i spokojnym strzałem pokonał Gigiego.

Czym jest Finalissima?

Finalissima to projekt stworzony w 1985 roku przez CONMEBOL, a więc południowoamerykańską konfederację piłki nożnej oraz UEFA. Wówczas nazywał się Pucharem Narodów Europy i Ameryki Południowej, ale określano go również jako Puchar Artemio Franchi. Franchi był prezydentem UEFA, który zginął w wypadku samochodowym w 1983 roku. Miał to być superpuchar rozgrywany co cztery lata przez najlepsze drużyny narodowe ze wspominanych kontynentów.

Pierwsza edycja 37 lat temu odbyła się na stadionie Parc des Princes w Paryżu pomiędzy reprezentacją Francji i Urugwaju. Wówczas trójkolorowi zwyciężyli 2:0. Kolejna edycja nie doszła do skutku, ponieważ Holandia oraz Urugwaj nie mogły ustalić daty spotkania.

Dopiero po ponownym upłynięciu czterech lat mecz doszedł do skutku. W 1993 roku Argentyna pokonała Danię w rzutach karnych po remisie 1:1. Po tych dwóch edycjach rozgrywki zostały zniesione. Uważa się, że ta impreza była protoplastą Pucharu Konfederacji, który był rozgrywany od 1992 do 2021 roku.

Dwa lata temu w lutym UEFA i CONMEBOL podjęły decyzję o zacieśnieniu współpracy pomiędzy sobą i tym sposobem 1 czerwca 2022 roku pod nazwą Finalissima odbyła się trzecia edycja tego superpucharu. Drugi raz w historii puchar ku górze wznieśli piłkarze Argentyny.