BCL: Banvit lepszy od Monaco, dobry mecz Kuliga [WIDEO]

16 lis 2016, 09:31

W 5. kolejce Basketball Champions League, Banvit BC pokonał zdecydowanie AS Monaco Basket 79:65. Była to już czwarta grupowa wygrana ekipy Damiana Kuliga, który był czołowym graczem drużyny Saso Filipovskiego.

Aktualny wicelider tureckiej Superligi (komplet sześciu zwycięstw) podejmował na własnym parkiecie niepokonaną dotychczas w BCL ekipę z Lazurowego Wybrzeża. Turecka drużyna chciała koniecznie zrehabilitować się po porażce w ostatniej serii spotkań, kiedy to gracze Banvitu przegrali wyjazdowe starcie z Arisem Saloniki 78:84. Z kolei Francuzi zawitali do hali rywali jako jedyny zespół w grupie A, który nie doznał jeszcze porażki. Tydzień temu Monaco uporało się z czeskim Nymburkiem, zwyciężając 71:64.

Pierwsza kwarta rozpoczęła się od prowadzenia gości 6:0, ale gospodarze odrobili dystans do rywali i pierwsza odsłona gry zakończyła się 17:16 dla Banvitu. W kolejnej meczowej “ćwiartce” gracze z Turcji kontrolowali wynik i na przerwę schodzili przy prowadzeniu 34:32. Prawdziwy popis podopieczni dobrze znanego w Polsce Saso Filipovskiego dali jednak w kolejnych 10 minutach, kiedy to od stanu 36:37 zaliczyli run 14:0 a wynik 50:37 brzmiał już dla nich bardzo bezpiecznie. Następnie kontrolowali zdobytą przewagę i nie pozwolili zmniejszyć strat przyjezdnym, zarówno w tej, jak i w decydującej kwarcie, ostatecznie triumfując 79:65.

Spory udział w wygranej batalii miał reprezentant Polski Damian Kulig, który rozpoczął pojedynek na ławce rezerwowych. W trakcie spotkania zagrał jednak przez 17 minut i w tym czasie zanotował 9 punktów (3/7 za 2 pkty i 3/5 rzuty wolne), 8 zbiórek, 3 bloki i dwie straty. 29-letni polski skrzydłowy miał najwięcej zbiórek w zespole i był wraz z J. Theodore (9 pktów, 5 zb, 8 asyst) czwartym strzelcem Banvitu.

Najlepiej wśród gospodarzy punktowali G. Orelik (25 pktów, 5 zb) oraz G. Vidmar (18 pktów, 3 zb). W ekipie Monaco czołowymi zawodnikami byli S. Gladyr i Y. Ouattara, którzy rzucili po 15 punktów. Warto wspomnieć, że w zespole gości wystąpił były zawodnik Stelmetu BC Zielona Góra – Dee Bost, który w trakcie niecałych 20 minut gry zaliczył 6 punktów (2/8 rzutów z gry), 3 asysty i dwie straty.

Po wtorkowej serii gier trzy zespoły grupy A, Banvit BC, Aris Saloniki i AS Monaco Basket mają identyczny bilans 4-1.

Banvit BC- AS Monaco Basket 79:65 (17:16) (17:16) (26:18) (19:15)