Cukinia – niepozorne zbawienia dla naszego organizmu

Aktualizacja: 7 lut 2023, 07:31
10 paź 2019, 15:22

Cukinia, inaczej nazywana też kabaczkiem to popularne warzywo, które często gości w polskich kuchniach. Nazwa wzięła się od włoskiego słowa zucchina oznaczającego małą dynię. Niestety w polskiej kulturze gastronomicznej to warzywo pochwalić może się tylko niewykorzystanym potencjałem. Często wpada tylko do garnka z leczo, ewentualnie do piekarnika lub na grilla. A cukinia pełna jest przecież witamin i składników odżywczych. Po przeczytaniu tego artykułu na pewno zdecydujesz się częściej dodawać “małą dynię” do swojej diety.

Na co stać cukinię

Niedocenionego na polskich stołach kabaczka możemy znaleźć w sklepach obok dyń, selerów naciowych i bakłażanów. To warzywo jest też łatwe do samodzielnej uprawy i dorasta nawet do 40 cm, jednak w sklepie lepiej wybierać mniejsze, nieprzejrzane egzemplarze. Idealnie nadaje się na grilla, dlatego lubiane jest przez wegan i wegetarian – wystarczy tylko dodać przyprawy i wrzucić kabaczka na ruszt! Cukinię można wykorzystywać także jako składnik zup, sałatek, surówek, a także zdrowych napojów (np. popularnych smoothie). Są idealnym rozwiązaniem dla osób, które chcą się odchudzać. Ich smak jest dość neutralny, bo składają się głównie z wody, łatwo więc nim manipulować za pomocą dodatków i przypraw. Jest też spora objętościowo, a zawiera niezwykle mało kalorii (ok 15 na 100 gram) i wspomaga przemianę materii, przez co jest jednocześnie sycąca i pasująca do diety odchudzającej. Ponadto cukinia zawiera wiele składników, które są niezbędne w diecie każdego człowieka.

Wartość cukinii 

Mimo niewielkiej ilości kalorii cukinia jest świetnym uzupełnieniem każdej diety. Zawiera wiele witamin i składników, które mają działanie prozdrowotne. Co może zmienić dodanie tego niepozornego warzywa do Twojej diety?

  • Cukinia jest źródłem witaminy C, która jest najpopularniejszym antyoksydantem i wspomaga działanie układu odpornościowego.
  • Ma działanie alkalizujące – to znaczy, że w przypadku zakwaszenia organizmu może przywrócić równowagę pH
  • Dzięki niskiej zawartości cholesterolu i tłuszczu, ale dużej ilości potasu, cukinia wspomaga pracę układu krwionośnego i reguluje ciśnienie krwi
  • Duża zawartość błonnika sprawia, że cukinia przyspiesza przemianę materii. Co za tym idzie, chroni przed zaparciami, stanami zapalnymi i nowotworami jelit
  • Mają niski indeks glikemiczny, dlatego śmiało mogą się nimi zajadać cukrzycy!
  • Kabaczek to źródło luteinę i zeaksantynę, które są ważnymi barwnikami oczu i wpływają korzystnie na siatkówkę oraz obniżają ryzyko wystąpienia zwyrodnienia plamki żółtej.

Jak widać, cukinia jest prawdziwą bombą witaminowo-zdrowotną. Jej neutralny i delikatny smak sprawia też, że nie dominuje ona potraw, więc można śmiało dodawać ją do wielu dań. Nie każdy jednak wie, że cukinię można jeść też na surowo. Spróbuj dodać ją do zupy, wypełnić farszem bądź wrzucić na patelnię a na pewno zasmakujesz w tej wyjątkowej włoskiej dyni!

Podobne teksty

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj komentarz!
Wprowadź imię

Artykuły

Artykuły ze strony www.johnnybet.com

SOCIAL MEDIA