Do ogromnych zmian doszło w ostatnich miesiącach w przepisach rozgrywek Polskiej Ligi Futbolu Amerykańskiego. Od sezonu 2017 do kadry drużyn z Topligi może zostać zarejestrowanych maksymalnie 3 graczy z zagranicy. Tylko dwóch z nich będzie mogło przebywać w składzie meczowym, a zaledwie jednego będzie można oddelegować na boisko (dotychczas 4 w składzie, 2 jednocześnie na boisku). Kluby dokonują w związku z tym sporych przetasowań w swoich składach, dokonując przede wszystkim poważnych wzmocnień zawodnikami z Polski. Jedną z takich ekip jest beniaminek przyszłorocznych rozgrywek – Tychy Falcons. Przy okazji postanowiliśmy podsumować wszystkie dotychczasowe oficjalnie potwierdzone transfery klubów z Topligi.
Najlepsza drużyna sezonu 2016 na drugoligowym poziomie – PLFA1 – ogłosiła dziś transfer reprezentanta Polski, Marcina Osumka. Grający na pozycji defensive backa zawodnik przez kilka ostatnich lat szkolił swoje umiejętności we Włoszech, gdzie reprezentował barwy GLS Dolphins Ancona. W lipcu zadebiutował w biało-czerwonych barwach, występując w przegranym minimalnie (35:37) starciu z Danią.
Wcześniej Falcons ogłosili także inne wzmocnienia przed rozpoczęciem rywalizacji na najwyższym poziomie rozgrywkowym w naszym kraju. W drużyny mistrza Polski Panthers Wrocław przyszedł kolejny defensive back – Tomasz Kamiński, a formację ofensywną wzmocnił Daniel Jagodziński (ostatnio Silesia Rebels – PLFA1).
Po raz kolejny wielkich wzmocnień przed sezonem dokonali mistrzowie z Wrocławia. Pantery także sprowadziły do siebie reprezentantów Polski – Jakuba Kłoskowskiego, wide receivera grającego dotychczas w Warszaw Eagles, oraz Adama Nelipa, który również występuje na pozycji skrzydłowego, ale jest także podstawowym reprezentacyjnym kopaczem (dotychczas Gliwice Lions). Doświadczenie ze zgrupowania kadry ma także drugi pozyskany z drużyny stołecznych Orłów zawodnik – linebacker Filip Kłoskowski.
Nie zabrakło także polskiego wzmocnienia z zagranicy – linebacker Hubert Ogrodowczyk występował ostatnio na boiskach australijskich dla Gold Coast Stingrays. Panthers już w październiku ogłosili, że w drużynie pozostanie gwiazda poprzedniego sezonu – amerykański running back Rickey Stevens. W klubie dojdzie natomiast do zmiany na pozycji rozgrywającego – MVP SuperFinału Steven White opuścił szeregi Panter, a jego miejsce zajmie 24-letni Tim Morovick.
Przed kilkoma dniami mistrzowie Polski ogłosili również trzy wzmocnienia “zza miedzy”, czyli z drużyny wicemistrza PLFA1, Outlaws Wrocław. Panterami zostali Jacek Wszół (DL/FB), Karol Styczyński (OL) oraz Dariusz Poźniak (OL). Pierwszą drużynę Panthers wzmocni też na pewno kilku futbolistów z ekipy rezerw, która okazała się najlepsza na trzecim poziomie rozgrywkowym – PLFA2. Bardzo ważną informacją dla sympatyków wrocławian jest również fakt, iż przedłużono kontrakty z amerykańskim duetem trenerskim, który poprowadził drużynę do tak wielkich sukcesów w minionym sezonie. Przez kolejne dwa lata w stolicy Dolnego Śląska pracować będą Nick Johansen (trener główny) i John Falvey (koordynator obrony pierwszej drużyny i trener główny Panthers B).
Skorzy do ogłaszania swoich wzmocnień nie są natomiast wicemistrzowie z Gdyni. Drużyna Seahawks do sezonu 2017 przystąpi na pewno z nowym amerykańskim linebackerem – Grantem DePalmą. Zdecydowanie więcej wiemy natomiast o sytuacji sztabu szkoleniowego, do którego dołączyło dwóch członków z zagranicy. Chrisopher Young został nowym koordynatorem formacji ofensywnej, natomiast znany w naszym kraju z pracy dla Warsaw Eagles Eoin O’Sullivan został trenerem linii ataku. Zza Oceanu do Polski zawitał także nowy trener przygotowania fizycznego “Jastrzębi”. Jest to jednak Polak, Mirosław Babiarz, który przez wiele lat miał okazję pracować w USA ze sportowcami grającymi nawet w NFL, czy koszykarskiej NBA.
Jeszcze mniej wiemy jak dotąd o wzmocnieniach półfinalisty tegorocznego sezonu, drużyny Lowlanders Białystok. Pewni możemy być jednak tego, że w żółto-czarnych barwach zobaczymy nowego rozgrywającego. Jabari Harris – najlepszy zawodnik Topligi 2016 na pewno nie zagra już na Podlasiu, w wyniku czego możemy spodziewać się wzmocnienia “Ludzi z Nizin” na tej pozycji. Władze drużyny z Białegostoku mają już nawet ponoć upatrzonego następcę “Janusza”, jednak jego nazwisko poznamy dopiero po podpisaniu kontraktu.
Amerykańskim wzmocnieniem pochwalili się niedawno z kolei Warsaw Eagles, którzy po kilku latach posuchy wreszcie chcieliby wrócić na ligowy szczyt. Zadanie może być o tyle trudne, że w wyniku reformy ligi, musiano pożegnać się z amerykańskimi graczami stanowiącymi w ostatnich latach o sile stołecznego klubu. Charlesa McCrea uznano na zakończenie poprzedniego sezonu najlepszym returnerem ligi, a Andre Whyte prócz świetnej postawy na boisku, był także – choćby poprzez wzięcie udziału w programie Top Model – wizerunkową wizytówką Eagles. Panowie rozstali się z Topligą, ale nie ze sobą – w tym sezonie będą bowiem nadal występować w jednej drużynie. Swoją europejską karierę kontynuują w Turcji, gdzie związali się z mistrzem kraju – Istambul Koç Rams. Zespół ten mogą kojarzyć polscy kibice futbolu, bowiem “Barany” wystąpiły pod koniec lipca w final four IFAF Europe Champions League. We Wrocławiu ekipa ze Stambułu rozegrała tylko jedno spotkanie – w półfinale przegrali 14:17 z Milano Seamen i zakończyli swoją przygodę z Ligą Mistrzów na półfinale. Przypomnijmy, że całe rozgrywki wygrali Panthers Wrocław.
Lukę po odejściu tych zawodników będzie starał się zapełnić Ezekiel Graham, o zakontraktowaniu którego klub poinformował w minioną środę. Amerykanin występuje na pozycji running backa. Do Warsaw Eagles wrócił również bardzo doświadczony Krzysztof Dreger oraz grający w tym roku dla trzecioligowych Green Ducks Radom Jakub Kowalski.
Kilka dni wcześniej ogłoszono pozyskanie amerykańskiego trenera głównego, którym w sezonie 2017 będzie Kirk Mastromatteo mający za sobą doświadczenie pracy nie tylko w USA, ale także w Australii, Serbii, Włoszech i Szwajcarii. Zastąpił on na tym stanowisku Daniela Levy’ego, który prowadząc Belo Horizonte Eagles wygrał nie tak dawno rozgrywki brazylijskiej Ligi Nacional.
Husaria Szczecin poinformowała do tej pory tylko o jednym wzmocnieniu, ale za to jakim! Z piątą drużyną sezonu 2016 od kilku tygodni trenuje Jagoda Feszczak, która może zostać pierwszą w historii kobietą grającą na poziomie Topligi. Jak dotąd przedstawicielkę płci pięknej mogliśmy oglądać tylko na trzecim poziomie rozgrywkowym. Jest nią Aleksandra Łukasiewicz reprezentująca barwy Crusaders Warszawa z PLFA2. Najnowszy nabytek Husarii występuje na pozycji linebackera i w okresie przedsezonowym zamierza walczyć o załapanie się do pierwszej drużyny szczecinian.
Pewne jest, że w przyszłym roku w Toplidze nie zobaczymy drużyny Warsaw Sharks, która na boisku co prawda zapewniła sobie utrzymanie w krajowej elicie, lecz przystąpi do rozgrywek PLFA1 na licencji Seahawks Sopot. Drużyna Outlaws Wrocław, która dzięki wygranym barażom z Kozłami Poznań wywalczyła sobie prawo do gry na najwyższym poziomie rozgrywkowym w naszym kraju nie poinformowała natomiast o żadnym wzmocnieniu, a dodatkowo osłabiła się stratą trzech zawodników na rzecz Panthers Wrocław, o czym pisaliśmy wyżej.
Rozgrywki Topligi rozpoczną się 25 marca, więc w ciągu kilku najbliższych tygodni będziemy jeszcze na pewno świadkami wielu zmian barw klubowych. SuperFinał zaplanowany jest natomiast na ostatni weekend czerwca. Miejsce jego rozegrania nie jest jeszcze znane.