Super Bowl 2023: Zapowiedź, zakłady, transmisja. Pierwsze takie Super Bowl w historii

Podczas tegorocznego Super Bowl o Trofeum Vince’a Lombardiego powalczy zespół Philadelphia Eagles z Kansas City Chiefs. Coroczne finały ligi NFL to nie tylko święto futbolu amerykańskiego, ale też wielkie wydarzenie popkulturowe. Tym razem w przerwie meczu na scenie pojawią się między innymi Rihanna oraz Chris Stapleton. Kiedy i gdzie oglądać Super Bowl LVII?

Kansas City Chiefs mistrzami NFL. Wielkie show nie tylko na boisku

Liga Typerów Polski-Sport.pl

Zapowiedź Super Bowl 2023

Pierwszy raz w historii zagrają też przeciwko sobie dwaj bracia – Jason Kelce w Eagles i Travis Kelce w Chiefs. Jednak tegoroczne starcie wieńczące sezon NFL jest wyjątkowe jeszcze jednego powodu. Nigdy wcześniej w historii Super Bowl nie stanęli naprzeciwko siebie dwaj czarnoskórzy rozgrywający. W tym roku będą to Jalen Hurts z Eagles oraz Patrick Mahomes z Chiefs.

Zdaniem Hurtsa to wydarzenie może wpłynąć na nowe pokolenie czarnoskórych zawodników futbolu amerykańskiego, którzy będą częściej decydować się na grę na tej pozycji. Kiedyś zarezerwowanej wyłącznie dla białych zawodników.

Super Bowl 2023 jest więc pewnego rodzaju odcięciem od niechlubnej przeszłości NFL. Pierwszy czarnoskóry gracz pojawił się w lidze w 1962 roku, a więc 42 lata po starcie rozgrywek. Pomimo coraz większego napływu zawodników o ciemnym kolorze skóry, właściciele zespołów oraz trenerzy nie wpuszczali ich na ważne pozycje, gdzie liczy się zmysł taktyczny.

Zmysł, którego rozgrywającego okaże się lepszy tym razem? Stacja ESPN przeprowadziła ankietę wśród 71 dziennikarzy i aż 46 z nich w roli faworyta wskazało Philadeplhia Eagles. Amerykańscy eksperci wskazują, że niezwykle dobrze dysponowana defensywa “Orłów” powstrzyma ataki Chiefs.

Super Bowl 2023: zakłady i typy

Philadelphia Eagles – Kansas City Chiefs
Super Bowl LVII
12.02.2023, 00:30

1
2
1.80

2.00
1.83

1.97

1.83

1.97

Typ: Jalen Hurts zdobędzie przyłożenie (2.10 – STS)

Super Bowl – święto sportu, reklamy i muzyki

W tym roku Super Bowl zawita do Glendale w stanie Arizona na State Farm Stadium. Obiekt mogący pomieścić nawet 72 tysiące osób będzie w niedzielę amerykańskim centrum sportu. Wielkie wydarzenie, jakim jest finał amerykańskiej ligi futbolu amerykańskiego, uświetniają występy znanych artystów.

Kultowe stają się też specjalnie przygotowane na tę okazję reklamy. Sieć telewizyjna Fox poinformowała przed weekendem, że z powodu dużego zainteresowania za emisję 30-sekundowych spotów trzeba było zapłacić rekordowe 7 milionów dolarów.

Kto wystąpi przed startem meczu i w Halftime Show?

Super Bowl tradycyjnie rozpocznie się od odśpiewania hymnu amerykańskiego. Organizatorzy zaprosili w tym roku do tego Chrisa Stapletona, gwiazdę muzyki country. Towarzyszyć mu będzie laureat Oscara Troy Kotsur, niesłyszący aktor wykona hymn w języku migowym. Oprócz amerykańskie pieśni wykonają również Babyface i aktorka Sheryl Lee Ralph.

Gwiazdą Halftime Show będzie natomiast Rihanna. Gwiazda muzyki pop powraca przed publiczność po 5-letniej przerwie, a szczegóły jej występu są pilnie strzeżoną tajemnicą. Bardzo możliwe, że wraz z nią pojawią się goście specjalni, z którymi w przeszłości współpracowała. Początek Halftime Show należy się spodziewać około 2 w nocy.

Super Bowl 2023: gdzie oglądać?

Super Bowl oraz Haltftime Show będzie można obejrzeć za darmo w polskiej telewizji. Transmisję o godzinie 23:55 rozpocznie TVP Sport (również na tvpsport.pl i aplikacjach mobilnych). Mecz skomentują Jakub Kazula oraz Piotr Bera. Początek rywalizacji pomiędzy Philadelphia Eagles i Kansas City Chiefs o godzinie 00:30 w nocy z niedzieli na poniedziałek.

Sochan poznał drużynę w All-Star Weekend NBA. Polak w zespole byłej gwiazdy ligi

Podobne teksty

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj komentarz!
Wprowadź imię

Najnowsze

SOCIAL MEDIA